۱۴ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۳

وزارت نفت موظف به توقف افزودن حلال های صنعتی پتروشیمی به بنزین شد!

با موافقت دولت و در راستای حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا به ویژه هوای کلانشهرها، وظایف دستگاه های اجرایی برای مقابله با آلودگی هوا ابلاغ شد. بر این اساس، وزارت نفت موظف به توقف افزودن حلال های صنعتی تولیدی واحدهای پتروشیمی با عنوان اکتان افزا و پتروبنزین، شده است.

هیات دولتبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت از محیط زیست و به استناد اصل یکصد وسی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد؛ دستگاه های اجرایی از جمله وزارتخانه های نفت، نیرو، کشور، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی و سازمان صدای و سیمای جمهوری اسلامی موظفند با توجه به لزوم اهتمام جدی برای مقابله موثر با آلودگی هوا، اقداماتی در زمینه سوخت، خودروهای در حال حرکت، منابع ساکن، خودروهای نو، نیروگاه ها، مدیریت حمل و نقل و تقاضای سفر، پایش و پیش بینی هوا، آموزش و اطلاع رسانی و زیرساختهای شهری را طی زمان بندی تعیین شده، محقق کنند.

بر این اساس، دستگاه های اجرایی موظف شده اند، اقداماتی شامل؛ توقف افزودن حلال های صنعتی تولیدی واحدهای پتروشیمی با عنوان اکتان افزا و پتروبنزین، توزیع سوخت با استانداردهای یورو۴ و دیزل با گوگرد کمتر از ۴۰ قسمت در میلیون در تبریز(از ابتدای مرداد ماه سال ۱۳۹۳) در اصفهان و شیراز(از ابتدای مهرماه ۱۳۹۳) و در اهواز و مشهد (از ابتدای آذرماه ۱۳۹۳)، تعویض کاتالیزگر(کاتالیست) خوردورهای عمومی درون شهری، اصلاح حدود مجاز آلایندگی در معاینه فنی، ارائه برنامه اجرایی نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومی درون کلانشهرها، توسعه استفاده از واحدهای تولید همزمان برق، برودت و گرمایش به میزان حداقل سالیانه ۲۰۰ مگاوات انجام دهند.

همچنین منوط شدن شماره گذاری خودروهای دیزلی به نصب صافی(فیلتر) دوده، ارائه برنامه بازسازی و نوسازی و افزایش بهره برداری و ارتقای فناوری و بازدهی(راندمان) حرارتی، تدوین برنامه مدیریت تقاضای سفر به منظور کاهش سفرهای درون شهری منطبق بر طرحهای جامع شد آمد (ترافیک) در کلانشهرها، پایش بیماریها و مرگ منتسب به آلودگی هوا به صورت سالیانه، درج مباحث مرتبط با آلودگی هوا در محتوای درسی مقاطع تحصیلی مختلف با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، پخش رایگان مطالب آموزشی سازمان حفاظت محیط زیست در صدا و سیما، گسترش زیر ساختهای الکترونیکی خدمات رسانی در بخش دولتی و عمومی به منظور کاهش سفرهای درون شهری به میزان دو برابر وضع موجود از دیگر فعالیتهایی است که بر عهده دستگاه های اجرایی مرتبط گذاشته شده است.

بر اساس این مصوبه، استانداردهای تولید خودرو تا سال ۱۴۰۲ بر طبق جدول ذیل تعیین و جایگزین بندهای(۶) و (۷) و تبصرهای آنها در برنامه کاهش آلودگی هوا در هشت شهر بزرگ کشور می شود.

استاندارد سوخت

همچنین خودروهای جدید(پلت فرم جدید) تولید داخل باید دو سال زودتر از دوره زمانی مشخص شده در این جدول، با استانداردهای تعیین شده، انطباق پیدا کنند.

شرکتهای تولیدی خودروهای پایه گاز سوز و دو گانه سوز موظفند از ابتدای سال ۱۳۹۵، استاندارد آلایندگی یورو(۴) را در تولید محصولات خود رعایت کنند.

بر این اساس، دستگاه های اجرایی موظفند؛ اعتبارات لازم را برای تحقق اقدامات مشخص شده در این مصوبه در بودجه سنواتی پیش بینی کنند.

این مصوبه، مورخ ۱۰/۲/۱۳۹۳ از سوی اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

بندهای(۶) و (۷) برنامه کاهش آلودگی هوا در هشت شهر بزرگ کشور

۶- شماره گذاری خودروهای وارداتی و تولید داخلی به استثنای خودروهای دوگانه سوز تولید داخلی ، از ابتدای سال ۱۳۹۲ و خودروهای دوگانه سوز تولید داخلی از ابتدای سال ۱۳۹۳ صرفاٌ در صورت کسب استاندارد جهانی (EURO IV) مجاز خواهد بود و نیروی انتظامی مکلف است از شماره گذاری خودروهای با استاندارد پایین تر از استاندارد یاد شده خودداری کند.

تبصره۱ – وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است از ابتدای سال ۱۳۹۱ خودروهای تولید داخلی را به تدریج بر اساس برنامه ارائه شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست که با مشارکت آن وزارت تهیه و ارائه می شود، منطبق با استاندارد جهانی (EURO IV) به بازار عرضه کند.

تبصره ۲- استاندارد موضوع این بند از ابتدای سال ۱۳۹۴ برای تمام خودروها به (EURO V) ارتقا می یابد.

تبصره ۳- تولید و واردات موتور سیکلت از تاریخ ۱/۷/۱۳۹۱ منطبق با استاندارد (EURO III) است.

۷- سوخت مورد نیاز خودروهای سبک و سنگین از تاریخ ۱/۱/۱۳۹۱ منطبق با استاندارد جهانی EURO IV)) و از تاریخ ۱/۱/۱۳۹۲ منطبق با استاندارد جهانی EURO V) ) عرضه می شود. مسئولیت اجرای این بند بر عهده وزارت نفت است. (متن مصوبه هیأت دولت)

به گزارش عیارآنلاین، توقف افزودن حلال های صنعتی مجتمع های پتروشیمی در حالی به تصویب هیأت دولت رسیده است که «بنزین پتروشیمی» مخلوطی از حلال های صنعتی آرماتیکی مانند بنزن، تولوئن و زایلن نیست، بلکه محصول میانی است که در پتروشیمی های آروماتیکی تولید می شود که خروجی واحد ریفرمینگ است و «ریفرمیت» (Reformate) نام دارد. ریفرمیت یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده بنزین است که هم در پتروشیمی های آروماتیکی یا همان «پتروپالایشگاه ها» و هم در پالایشگاه های نفت طی فرایندی مشابه در تمامی جهان تولید می شوند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: