۱۴ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۶

مهدوی: ماهانه حدود یک میلیارد دلار ارز توسط پتروشیمی ها وارد بازار میشود

احمد مهدوی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، نسبت به انتقادات اخیر معاون اول رئیس جمهور در مورد عملکرد ارزی پتروشیمی‌ها پاسخ داد و گفت: ما حاضریم این موضوع را ثابت کنیم که ارزهای صادراتی را وارد بازار کرده‌ایم و این موضوع می‌تواند از طریق ارز فروخته شده توسط پتروشیمی‌ها به صرافی‌های مجاز بررسی شود.

 احمد مهدویبه گزارش عیارآنلاین، احمد مهدوی ابهری، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، نسبت به انتقادات اخیر معاون اول رئیس جمهوری در مورد عملکرد ارزی پتروشیمی‌ها پاسخ داد و گفت: ما حاضریم این موضوع را ثابت کنیم که ارزهای صادراتی را وارد بازار کرده‌ایم و این موضوع می‌تواند از طریق ارز فروخته شده توسط پتروشیمی‌ها به صرافی‌های مجاز بررسی شود.

مهدوی در گفتگو با خبرگزاری مهر، در مورد انتقادات اخیر معاون اول رئیس جمهور، نسبت به عملکرد ارزی پتروشیمی‌ها و اینکه ارزهایشان را وارد کشور نمی‌کنند و وقتی بازار ارز با شوکی مواجه می‌شود، رئیس کل بانک مرکزی باید با آنان تماس بگیرد و بگوید ارزتان را وارد بازار کنید، گفت: چنین چیزی را قبول ندارم، اگر پتروشیمی ها ارز خود را وارد کشور نکنند، کجا ببرند؟

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی افزود: پتروشیمی ها باید برای تهیه ریال، ارز خود را وارد بازار کنند، تنها بخشی از آن به خاطر فاینانس و خرید قطعی، هزینه و بقیه آن وارد کشور می شود، زیرا نیاز به ریال دارند و باید دلار خود را در بازار به ریال تبدیل کنند.

مهدوی با تاکید بر اینکه پتروشیمی ها تمام ارز خود را به بازار عرضه می‌کنند، ادامه داد: ما حاضریم این موضوع را ثابت کنیم و اینگونه نیست که ارز خود را وارد کشور نکنیم. پیش از این نیز اعلام کرده بودیم که امسال اگر صادرات افزایش یابد، ماهانه حدود یک میلیارد دلار ارز توسط پتروشیمی ها وارد بازار میشود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، این مباحث را ظلم به پتروشیمی‌ها تلقی کرد و با اشاره به تعهد دولت برای بدهی ها، اظهار داشت: هم اکنون واحد جدید اوره پتروشیمی شیراز در حال ساخت است، این واحد وامی از دولت دریافت نکرده، بنابراین لازم است که ارز صادراتی را به ریال تبدیل کرده و واحد خود را بسازد.

مهدوی با انتقاد از اینکه مطلب عنوان شده صحیح نیست، گفت: ما حاضریم ارزی که پتروشیمی‌ها، چه بخش خصوصی و چه دولتی وارد بازار کرده‌اند و به صرافی هایی مجاز که بانک مرکزی آنها را تعیین کرده است، مورد بررسی قرار گیرد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در پاسخ به این سؤال که آیا اخیرا رئیس کل بانک مرکزی تماسی با پتروشیمی ها برای اینکه ارز خود را وارد بازار کنند، داشته است یا خیر؟ گفت: اخیرا سیف تماسی با پتروشیمی ها در این زمینه برقرار کرده، اما عرضه ارز توسط پتروشیمی ها به بازار، به خاطر تماس رئیس کل بانک مرکزی نبوده است، این کاری است که ما همواره انجام می دهیم.

مهدوی با اشاره به قطعی گاز در بهمن ماه سال گذشته و کاهش صادرات محصولات و مشکلاتی که برای پروسه صادرات از این ناحیه ایجاد شد، عنوان کرد: این موضوع باعث کاهش عرضه ارز به بازار در فروردین ماه نسبت به ماه‌های قبل از آن شد، این در حالی است که اینگونه نیست که امروز محصول را بفروشیم و فردا پول آن وارد جیبمان شود، بلکه دریافت پول و این فرآیند زمان‌بر است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با تاکید بر اینکه پتروشیمی ها هیچ ارزی را نگه نداشته اند، در پاسخ به این سؤال که آیا بانک مرکزی مشخصا از پتروشیمی ها درخواست کرده است که در زمان مشخصی، مبلغ مشخصی از ارز را وارد بازار کنند؟ خاطرنشان کرد: خیر، چنین چیزی نیست و چنین درخواستی از ما صورت نگرفته است.

بنا بر این گزارش، اسحاق جهانگیری در نشست هم اندیشی صنعتگران و فعالان اقتصادی که روز چهارشنبه شب در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، با انتقاد از عملکرد ارزی پتروشیمی‌ها، گفته بود: پتروشیمی‌ها چرا ارزشان را وارد کشور نمی‌کنند و وقتی بازار ارز با شوکی مواجه می‌شود، رئیس کل بانک مرکزی باید با آنان تماس بگیرد و بگوید ارزتان را وارد بازار کنید. برهمین اساس، از پتروشیمی‌ها می‌خواهم ارزشان را وارد کشور کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: