برنامه وزارت جهاد برای افزایش عملکرد تولید گندم و ذرت

وزیر جهاد کشاورزی در جلسه مشترکی که با رئیس و اعضای مرکز بین المللی تحقیقات گندم و ذرت که روز شنبه در ساختمان این وزارت برگزار شد، از آغاز همکاری با مرکز بین الملل تحقیقات گندم و ذرت به منظور افزایش میزان عملکرد تولید گندم و ذرت در کشور خبر داد.

جو - گندم

به گزارش عیارآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی از آغاز همکاری با مرکز بین الملل تحقیقات گندم و ذرت به منظور افزایش میزان عملکرد تولید گندم و ذرت در کشور خبر داد.
وزیر جهاد کشاورزی در جلسه مشترک با رئیس و اعضای مرکز بین المللی تحقیقات گندم و ذرت که روز شنبه در ساختمان این وزارت برگزار شد، گفت: گندم در ایران غذای اصلی مردم است و افزایش تولید و خودکفایی این محصول برای کشور حساس و حیاتی به نظر می رسد.
حجتی افزود: در مرحله اول، طرح افزایش عملکرد تولید گندم در ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی کشت گندم مناطق غرب کشور اجرا می شود.
وی گفت: در مرحله اول قرار است با اصلاح و معرفی بذرهای مقاوم به بیماری ها ، آفات و کم آبی ؛ میانگین تولید در هر هکتار حدود یک و نیم تن در هکتار افزایش یابد.
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه مسئولان حکومتی و رهبران نظام جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه ای به افزایش تولید محصول گندم دارند ، گفت : افزایش میزان عملکرد تولید گندم به ویژه در اراضی دیم با جدیت دنبال می شود و قرار است با اجرای روش های مکانیزه علمی و معرفی بذرهای جدید هرچه سریعتر کسری تولید جبران شود.
حجتی افزود : در چند سال گذشته در تولید گندم رشد منفی داشتیم و این کاهش تولید به علت فقر همکاری های بین المللی بوده است.
وی به همکاری وزارت جهاد کشاورزی با مرکز بین المللی تحقیقات گندم و ذرت «سیمیت» در دهه ۸۰ اشاره کرد و گفت : همکاری با این مرکز بین الملل به خودکفایی در تولید گندم در سال ۱۳۸۰ منجر شد.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: دفتر منطقه ای این مرکز در استان البرز ایجاد می شود.
حجتی با اعلام آمادگی برای آغاز همکاری های علمی و اجرایی با مرکز بین المللی تحقیقات گندم و ذرت گفت : امیدواریم پس از تفاهم و گذراندن مراحل قانونی فصل جدیدی را در زمینه توسعه همکاری ها به منظور افزایش تولید محصولات راهبردی شاهد باشیم.
وی همچنین با اشاره به اینکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن ذرت در کشور تولید می شود ، افزود : نیاز کشور به محصول ذرت رو به افزایش است و برای تامین نیاز صنعت دامداری ، طیور و آبزی پروری در کشور سالانه ۴ میلیون تن ذرت وارد می شود.
وزیر جهاد کشاورزی گفت : در یازده سال گذشته مصرف ذرت در کشور ۳ برابر شده است و از آنجا که این محصول کشت تابستانی دارد محدودیت قابل توجهی هم برای افزایش سطح زیر کشت وجود دارد.
حجتی ابراز امیدواری کرد : با توسعه همکاری های دو طرفه و استفاده از بذرهای جدید و بکارگیری شیوه های نوین کشاورزی ؛ محدودیت های توسعه کشت محصول ذرت کاهش یابد.
وی گفت : برای افزایش تولید محصول ذرت طرح سه گانه ای تدوین شده است که در مدت ۵ سال با افزایش سطح زیر کشت و میزان عملکرد تولید میزان تولید افزایش چشمگیری خواهد داشت .
توماس لامپکین مدیرکل مرکز بین المللی گندم وزارت «سیمیت» نیز در این جلسه با اشاره به سابقه همکاری با جمهوری اسلامی ایران در برنامه خودکفایی تولید گندم گفت : مراحل علمی و اجرای طرح افزایش عملکرد تولید گندم در استان های غرب ایران پس از تامین اعتبار آغاز خواهد شد.
وی افزود : برای آغاز اجرای طرح در مرحله اول به دو میلیون دلار اعتبار نیاز است که در صورت اختصاص اعتبار ، تجهیزات ماشین آلات مورد نیاز برای اجرای طرح تهیه خواهد شد.
مدیرکل مرکز بین المللی گندم و ذرت «سیمیت » با تاکید بر برگزاری دوره های آموزشی و ترویجی برای گندم کاران گفت : امکانات و تجهیزات لازم برای ارائه اطلاعات علمی ، آموزشی و ترویجی از طریق تلفن همراه به کشاورزان وجود دارد و در طرح افزایش عملکرد میزان تولید گندم از این امکان استفاده می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: