۱۴ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۰

در سال ۹۲، ۳۰ میلیارد دلار سوخت مایع در نیروگاهها به دلیل کمبود گاز سوزانده شد

حمیدرضا عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، با اعلام اینکه با افزایش ظرفیت تولید گاز به میزان ٨٠ میلیون متر مکعب از پارس جنوبی، مصرف سوخت میان تقطیر در نیروگاهها کاهش خواهد یافت، یکی از راه های مدیریت سوخت در زمستان امسال را واردات گاز از ترکمنستان و صادرات گاز تولید شده به ترکیه برشمرد.

عراقیبه گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در گفتگو با خبرگزاری شانا، با اعلام اینکه شرکت ملی گاز ایران در نظر دارد برنامه هایی تدوین کند که مصرف سوخت میان تقطیر در نیروگاه ها کاهش یابد و این امر به نفع مملکت است، گفت: سال گذشته ٣٠ میلیارد دلار سوخت های میان تقطیر در نیروگاه ها، صنایع و واحدهای پتروشیمی سوزانده شد.

عراقی افزود: با افزایش ظرفیت تولید گاز به میزان ٨٠ میلیون متر مکعب از پارس جنوبی، مصرف سوخت میان تقطیر در نیروگاهها کاهش خواهد یافت.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران یادآور شد: سال های گذشته، برنامه ریزی و زیرساخت ها برای اجرای خطوطی که گاز پارس جنوبی را به مرکز کشور انتقال دهد، انجام نشده و هر کدام از خطوط علاوه بر سرمایه گذاری، نیازمند ٣ سال زمان است.

عراقی خاطرنشان کرد: شرکت ملی گاز ایران برای گذر از زمستان ٩٣ با ورود چند ایستگاه به مدار و چند اتصال در خطوط سراسری، برنامه های مقطعی در نظر گرفته است تا از بحران در زمستان سال جاری عبور کند و در مدت زمان مشخص برنامه های اساسی مورد نیاز شبکه گاز کشور را اجرا کند.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: در حال حاضر، برنامه ریزی برای انتقال گازهای جدید پارس جنوبی به مرکز کشور، جزو اولویت یک شرکت ملی گاز ایران قرار گرفته است.

عراقی گفت: این شرکت بحث ذخیره سازی در شوریجه و سراجه را با جدیت پیگیری می کند تا درصورت نیاز بتواند گاز بیشتری را ذخیره و برای پایداری شبکه در زمستان از این گازها استفاده کند.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در خصوص مصرف نفت گاز در نیروگاه ها نیز گفت: کار درستی نیست که کشور، صادرات برق داشته باشد، در صورتی که بهره وری و راندمان در بخش نیروگاه ها پایین است.

عراقی افزود: به دلیل پایین بودن راندمان نیروگاه ها، تامین انرژی نیروگاه ها از طریق نفت گاز، صرفه اقتقادی ندارد و مصرف این حامل انرژی برای تولید برق عاقلانه نیست.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران یکی از راه های مدیریت سوخت در زمستان امسال را واردات گاز از ترکمنستان و صادرات گاز تولید شده به ترکیه برشمرد و اظهار کرد: اگر امکان این وجود داشته باشد که واردات گاز از ترکمنستان افزایش یابد و صادرات گاز به ترکیه نیز طبق قرارداد، ادامه یا افزایش پیدا کند، این امکان فراهم می شود که مصرف گاز کشور در زمستان را با شرایط بهتری مدیریت کرد.

عراقی در خصوص فراهم بودن زیرساخت های صادرات گاز به اروپا نیز گفت: خط نهم سراسری برای صادرات گاز طراحی شده است و در حال حاضر از خط ششم نیز برای این کار بهره گرفته می شود.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: اگر اروپا برنامه ای برای واردات گاز از ایران داشته باشد، یکی از مسیرهای صادرات گاز از ترکیه است و راه های دیگری نیز وجود دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: