۱۴ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۷
در برنامه نگاه یک

انتقادات شدید نسبت به عملکرد دولت در حوزه مسکن با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی

برنامه نگاه یک شنبه‌شب به موضوع مسکن و سیاست‌های دولت و مجلس اختصاص داشت. در این برنامه معاون وزیر راه و شهرسازی و عضو کمیسیون عمران مجلس، به بررسی طرح مسکن مهر، مسکن اجتماعی، بازار رهن ثانویه، لیزینگ مسکن و عملکرد وزارت راه و شهرسازی پرداختند.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، برنامه نگاه یک شنبه‌شب به موضوع مسکن و سیاست‌های دولت و مجلس اختصاص داشت. در این برنامه معاون وزیر راه و شهرسازی و عضو کمیسیون عمران مجلس طرح های کوتاه مدت و بلند مدت دولت و مجلس را برای حل مشکل مسکن مردم تشریح کردند. در این برنامه، عملکرد وزارت راه و شهرسازی و برنامه های‌آخوندی مورد انتقاد شدید قزرار گرفت.

مظاهریان:براساس اصل ۳۱ قانون اساسی دو دهک جامعه باید صاحب مسکن مناسب شوند/در نظر داریم که دولت حداقل دخالت را در این حوزه داشته باشد

در این برنامه مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه با تشریح برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن مهمترین اولویت دولت را اجرا اصل ۳۱ قانون اساسی در تامین مسکن مناسب برای مردم اعلام کرد و گفت: براساس افق ۱۴۰۴ در حال ترسیم سیاست‌های کلان کشور در حوزه مسکن هستیم و در این راستا با ۶۰ محقق درجه یک برنامه جامع مسکن در حال بازنگری است.

براساس اصل ۳۱ قانون اساسی دو دهک جامعه باید صاحب مسکن مناسب شوند، برای این کار بحث‌هایی را در نظر داریم که دولت حداقل دخالت را در این حوزه داشته باشد و به عنوان سیاستگذار، ناظر و برنامه‌ریزی شرایط تسهیل برای بازیگران بازار مسکن از جمله خریداران و سازندگان فراهم خواهد شد.

همه برنامه‌های دولت در حوزه مسکن در قالب طرح جامعه مسکن دیده شده، براین اساس برای گروه‌هایی که برای اولین بار می‌خواهند خانه‌دار شوند و همچنین زوج‌های جوان برنامه روشنی داریم.

برای افراد به اصطلاح بدمسکن نیز برنامه داریم، تمام برنامه‌های اقتصادی، مالی و کالبدی مسکن در قالب طرح جامع مسکن در حال پیگیری است که بزودی آن را تقدیم مجلس خواهیم کرد.

خسروی:روحانی مسکن مهر را طرح خوبی می‌دانست و بر رفع نواقص آن تاکید می‌کرد/بخش مسکن موتور محرک اقتصاد کشور است

علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران در این برنامه به عملکرد وزارت راه وشهرسازی در بخش مسکن اشاره کرد و گفت: حضرت علی(ع) فرمودند که در تامین مسکن، آب گوارا و نان گندم برای اقشار مردم می‌توانم نمونه باشم و وظیفه نظام مدنظر قراردادن این مسئله است.

وزارت راه و شهرسازی یک ابروزارتخانه است، در مجموع به نظر می‌رسد تصمیم واحدی برای حوزه مسکن در تیم اقتصادی دولت وجود ندارد. روحانی مسکن مهر را طرح خوبی می‌دانست و بر رفع نواقص آن تاکید می‌کرد. وزیر راه و شهرسازی این طرح را یک نوع مسکن اجتماعی می‌دانست.

اما پس از این اظهارات بحث مسکن اجتماعی، مسکن امید و مسکن پاک (پس‌انداز، انبوه‌سازی و کوچک‌سازی) مطرح شد. ایراداتی به دولت وارد است و آن اینکه وزرای دولت تدبیر و امید مقداری از کار دور بودند. از این رو از دکتر آخوندی که سابقه وزارت را نیز در کارنامه خود دارد انتظار می‌رود هر چه زودتر نسبت به اعلام برنامه‌های حوزه مسکن اقدام کند.

زمانی گفته شد که بانک مسکن ورشکسته است اما بلافاصله این بانک را یک بانک تاثیرگذار معرفی کردند. این مسئله بر روی بازار مسکن تاثیر منفی داشت.

عضو کمیسیون عمران مجلس در عین حال با اشاره به اینکه کارهای خوبی از سوی دولت در حوزه مسکن انجام شده خاطرنشان کرد: یکی از این اقدامات تکمیل مسکن مهر است باید از وزارتخانه راه و شهرسازی حمایت همه جانبه‌ای در بخش‌های مختلف از جمله مسکن شود چرا که این بخش موتور محرک اقتصاد کشور است تا اگر دغدغه‌ای در این حوزه نداشته باشیم سایر بخش‌های اقتصادی می‌توانند به این حرکت خود ادامه دهند.

اگر بتوانیم رهن ثانویه و لیزینگ مسکن را در بازار مسکن راه‌اندازی کنیم سازندگان به این بازار اقتصادی وارد شده/دیگر اجاره دادن مسکن اقتصادی نیست.

در ادامه این برنامه مظاهریان، معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به برنامه کوتاه مدت دولت در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: یک سیاست روشن را از وزیر راه و شهرسازی شنیده‌ام و آن اجرای تعهدات مسکن مهر است. وزارت راه و شهرسازی متعهد به تکمیل پروژه‌های مسکن مهر به عنوان بزرگترین دغدغه این وزارتخانه است.

مسکن یک کالای همگن نیست که به راحتی بتوان در آن دخالت کرد، مسکن از تغییر متغیرها از جمله تورم تاثیر می‌پذیرد، خوشبختانه شاخص‌ها نشان می‌دهد که هم اکنون مسکن دارای ثبات نسبی است و امسال ثبات قابل قبولی را در این بخش خواهیم داشت.

شاهد کاهش تورم تا پایان سال در کشور خواهیم بود، این مسئله نه تنها به بازار مسکن بلکه به سایر بازارهای اقتصادی کمک کرده و باعث رشد آن می‌شود.

در بازار مسکن به دنبال تنوع در بازارهای مالی هستیم. اگر بتوانیم رهن ثانویه و لیزینگ مسکن را در بازار مسکن راه‌اندازی کنیم سازندگان به این بازار اقتصادی وارد شده و تنوع مالی مناسبی در این بخش به وجود می‌آید.

هم اکنون ۳۵ میلیون تومان وام خرید مسکن به مردم پرداخت می‌شود، این مبلغ تنها ۲۵ درصد قیمت خرید یک مسکن را تامین می‌کند و در تهران فقط ۱۲ درصد قیمت یک مسکن را پوشش می‌دهد. و این رقم وام اصلا قابل قبول نیست و باید افزایش یابد.

بانکها توان افزایش بخش تسهیلات خرید مسکن را ندارند، برای اینکه بتوانیم سقف وام مسکن را افزایش دهیم باید ابزارهای جدید پیدا کنیم. به یاد می‌آورم دو، سه دهه پیش گروهی مستغلات داشتند که مردم به آنها حسادت می‌کردند اما به علت تورم این گروه از بین رفته‌اند چرا که دیگر اجاره دادن مسکن اقتصادی نیست.

خسروی: طرح بازار رهن ثانویه یک طرح شکست خورده است/قانون اجرا نمی‌شود، دولت قبل با طرح مهر قانون را اجرا کرد. 

خسروی، عضو کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به اظهارات مظاهریان گفت: از دوستان نمی‌خواهیم طرح جدیدی ارائه دهیم از آنها می‌خواهیم قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را اجرایی کنند.

آئین‌نامه این قانون در تاریخ ۵ اردیبهشت سال ۸۸ در ۴۴ ماده مصوب شد، تولید مسکن با فناوری‌های نوین، بهسازی بافت‌های فرسوده، معافیت‌های مالیاتی و… از جمله مواردی است که در قانون مذکور پیش‌بینی شده است و دولت موظف به اجرای این قانون و فراهم آوردن زیرساخت‌های مناسب برای تولید و عرضه مسکن است.

در حال حاضر ۱۸۰ هزار دفتر املاک در کشور داریم. از این تعداد ۱۰۰ هزار دفتر دارای مجوز و ۸۰ هزار دفتر غیرمجاز هستند یعنی دلالی می‌کنند. از ۱۰۰ هزار دفتر مشاور املاک ۹۰ هزار کد رهگیری دارند و ۱۰ هزار دیگر کد رهگیری ندارند. حرف ما این است که دولت قانون را اجرا کند و از سرمایه‌گذاری حمایت کند.

قانون اجرا نمی‌شود، دولت قبل با طرح مهر قانون را اجرا کرد. دولت کنونی نیز با هر اسمی مانند مسکن اجتماعی، مسکن اعتدال یا هر اسم دیگری که خوشش می‌آید قانون را اجرا کند. ما روی نحوه اجرا مشکل داریم.

خسروی همچنین در واکنش به راه‌اندازی بازار رهن ثانویه گفت: این طرح یک طرح شکست خورده است در بحرانی مالی سال ۲۰۰۸ میلادی مردم پول‌هایشان را از بانکهای آمریکایی برداشتند و اگر این رود دو، سه روز دیگر ادامه می‌یافت امپراتوری پوشالی آمریکا از بین می‌رفت.

بازار رهن ثانویه برای کشورهایی مناسب که ۳ درصد سود می‌گیرند، این بازار برای ایران که بانکهای آن بین ۳۰ تا ۳۵ درصد سود دریافت می‌کنند، مناسب نیست. با افزایش مشروط وام مسکن موافق هستیم.

مظاهریان: بازار رهن ثانویه، خیلی‌ها را در آمریکا صاحب خانه کرد/در خانه‌دار کردن مردم باید نقش واسطه‌ها را کنترل کرد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بانکهای ایرانی به دلیل تورم بالا سودهای بالای را دریافت می‌کنند گفت: این مسئله باعث فشار به بازار مسکن می‌شود و هدف اولیه ما مهار این تورم است.

با ورود سرمایه‌ها به بازار مسکن تولید افزایش می‌یابد، رهن ثانویه از سال ۱۹۳۷ میلادی در آمریکا اجرا می‌شود شاید در نزد ما این بازار شکست خورده باشد اما خیلی‌ها را در این کشور صاحب خانه کرد از این رو باید از این برنامه درس بگیریم و آن را با سیاست‌های خودمان وفق دهیم.

وی لازمه اجرای بازار رهن ثانویه را کاهش تورم و رسیدن به تورم یک رقمی اعلام کرد و گفت: افزایش سرمایه یکی از اهداف بازار رهن ثانویه است و هدف از این کار ارتباط بین سرمایه‌های بازار و کار تولید مسکن است.

لیزینگ مسکن نیز همین وضعیت را دارد، با این کار سرمایه در گردش تولید مسکن را افزایش خواهیم داد. در خانه‌دار کردن مردم باید نقش واسطه‌ها را کنترل کرد، اینها عارضه مسکن هستند و نه اصل قضیه.

آمارها حاکی از افزایش اجاره‌نشینی در کشور است، درآمد خانوارها کاهش یافته و آنها ناچار به سمت اجاره‌نشینی حرکت می‌کنند. یکی از برنامه‌های ما در این حوزه راه‌اندازی نهادهای اجاره‌داری است.

خبری خوبی که می‌توانم در این حوزه بدهم این است که بازار اجاره مسکن شوکی نخواهد داشت. با توجه به اینکه به دلیل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ۵.۶ درصد تورم خواهیم داشت از این رو بازار اجاره مسکن با شوک قیمتی مواجه نخواهد شد.

وی با اشاره به رصد لحظه‌ای اجاره‌بها گفت: با توجه به آمار اجاره اطمینان می‌دهیم امسال شوک قیمتی در این مسئله نخواهیم داشت.

خسروی: مسکن اجتماعی یک طرح شکست خورده در کل دنیاست/ سالانه باید ۲ میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود/دوستان می‌گویند سالانه ۱۵۰ هزار مسکن می‌سازیم

خسروی، عضو کمیسیون عمران مجلس در رابطه با کنترل بازار اجاره‌بهای مسکن گفت: قانون در این رابطه همه چیز را مشخص کرده است، اما نکته‌ای در اقتصاد وجود دارد و آن اینکه هر جا شرایط مهیا باشد سرمایه مسیر خودش را پیدا می‌کند.

خسروی با اشاره به تعریف رهن ثانویه گفت: وقتی برای یک خانه فردی وام گرفته و شروع به ساخت می‌کند در خانه در رهن بانک برای پرداخت اقساط می‌ماند به این بازار رهن اولیه می‌گویند.

وقتی پرداخت اقساط تمام و سند واحد مسکونی آزاد می‌شود دولت نقدینگی جدید حاصل از پول مردم را از طریق بانکها در اختیار فرد، شرکت یا بخش خصوصی قرار می‌دهد تا دوباره وام جدیدی به متقاضیان پرداخت شود به این بازار رهن ثانویه می‌گویند.

سود بانکی در ایران بالاست، با توجه به این مسئله راه‌اندازی بازار رهن ثانویه در کشورمان مقدور نیست. مسکن اجتماعی یک طرح شکست خورده در کل دنیاست. مشکل مسکن کل دنیا حل شده و تنها مشکل خاورمیانه و آمریکای جنوبی در این بخش باقی مانده است.

هم اکنون ۱۲ میلیون نفر در شرف ازدواج قرار دارند. تا ۱۰ سال آینده ۱۶ میلیون نفر دیگر نیز به این آمار افزوده می‌شود. یعنی تا ۱۰ سال آینده در مجموع به ۱۴ میلیون واحد مسکونی برای زوج‌های جوان نیازمندیم. از سوی دیگر ۶ میلیون واحد مسکونی تا ۱۰ سال آینده باید در بافت‌های فرسوده ساخته شود این بدان معناست که سالانه باید ۲ میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود.

این در حالی است که دوستان می‌گویند سالانه ۱۵۰ هزار مسکن می‌سازیم. این برنامه خیز کوتاهی است از اکیپ اطراف آقای آخوندی انتظار بالاتری می‌رود. البته تنها بر سر نکات خاصی با دولت در زمینه مسکن مشکل داریم.

مظاهریان:آمارهای ارائه شده دیگر در این بخش سندیت ندارد. سالانه به ۷۵۰ تا ۷۸۰ هزار مسکن نیازمندیم

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اینکه بانک مسکن به عنوان بزرگترین بانک وام دهنده سالانه ۱۵۰ هزار وام پرداخت می‌کند، گفت: این در حالی است که یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برای دریافت این وام سپرده‌گذاری می‌کنند اما با وجود انباشت منابع مالی در بانک مسکن این بانک توان پرداخت بیش از ۱۵۰ هزار وام را ندارد.

براساس پیش‌بینی‌ها تا افق ۱۴۰۴ متناسب با بعد خانوار و تحولات اجتماعی سالانه ۴۵۰ هزار زوج تقاضای مسکن خواهند داشت، یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر را از قبل داریم. از سوی دیگر ۳ میلیون واحد مسکونی نیز نیازمند نوسازی است.

آمارهای ارائه شده دیگر در این بخش سندیت ندارد. سالانه به ۷۵۰ تا ۷۸۰ هزار مسکن نیازمندیم براساس آمار در ۵ تا ۶ سال گذشته سالانه ۶۵۰ تا ۶۷۰ هزار مسکن را مردم ساخته‌اند بنابراین ما باید بخش کمتری را بسازیم تا به اهداف افق ۱۴۰۴ برسیم.

مظاهریان در ادامه به آزادسازی خرید و فروش مسکن مهر اشاره کرد و گفت: بسیاری از متقاضیان مسکن مهر توان پرداخت سپرده‌های خود را نداشتند و این مسئله باعث صدمه دیدن پروژه می‌شد. از این رو بحث خرید و فروش مسکن مهر برای ایجاد چرخه مالی مطرح شد.

مسکن مهر نتوانست که گروه هدف خود پاسخ دهد. این مسکن بخشی از دهک ۳ و ۴ و ۵ را جواب داد و عملا نتوانست دو دهک جامعه را پوشش دهد.

شروع حرکت آزادسازی خرید و فروش مسکن از طرف متقاضیان بود و ما نمی‌توانیم مانع فروش حق آنها شویم.با آزادسازی خرید و فروش مسکن مهر نقدینگی را برمی‌گردانیم. در این رابطه از حمایت کمیسیون عمران مجلس برخورداریم و دوستان خوبی آنجا داریم.

خسروی: واقعیت آن است که کسانی که در تمام عمر خودشان تصور خانه‌دار شدن را نمی‌کردند در قالب طرح مسکن مهر صاحب خانه شدند.

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه برنامه نگاه یک در خصوص آزادسازی خرید و فروش مسکن مهر گفت: نباید به تاریکی لعنت بفرستیم بلکه باید شمعی را روشن کنیم و از تاریکی عبور کنیم. ایراد گذشته مربوط به گذشته است و مطرح کردن آن روش درستی نیست.

ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در طرح مهر شروع شد، اگر خرید و فروش را آزاد کنیم یعنی رهاسازی انجام می‌شود. واقعیت آن است که کسانی که در تمام عمر خودشان تصور خانه‌دار شدن را نمی‌کردند در قالب طرح مسکن مهر صاحب خانه شدند.

مسکن مهر اشکالاتی دارد، کدام طرح اشکال نداشته است، دولت انصافا اقدامات خوبی در حوزه مسکن مهر انجام داده. افزایش بازپرداخت تسهیلات از ۱۵ به ۲۰ سال، مالیات ۳۰۰ هزار تومانی و بیمه ۵۲۰۰ تومانی از جمله اقداماتی است که دولت در این حوزه انجام داده است.

دولت کارگروهی را برای پیگیری خدمات زیربنایی پروژه‌های مسکن مهر تشکیل داده، سقف تسهیلات مسکن مهر از ۴۸ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و اگر وام بانکی نیز از ۲۵ به ۳۰ میلیون تومان افزایش یابد بخش عمده مشکل مسکن مهر حل خواهد شد.

با ۴ هزار میلیارد تومان مشکلات این بخش حل می‌شود، آزادسازی خرید و فروش مسکن مهر ما را به سمت دلالی می‌برد. در حال حاضر حدود یک میلیون واحد مسکن مهر در دست اقدام بوده و قرار است تحویل متقاضیان شود با آزادسازی خرید و فروش دولت از مسئولیتی که دارد کنار می‌کشد و می‌گوید شخص دوم (خریدار) بقیه مسئولیت‌ها را انجام دهد.

مظاهریان: وظیفه اجرای مسکن اجتماعی به بنیان مسکن انقلاب محول شد و ما نیز به عنوان حاکمیت سیاستگذاری این بخش را برعهده داریم.

در ادامه برنامه مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تعریف مسکن اجتماعی گفت: در تعریف بین‌المللی هدف از مسکن اجتماعی تامین عدالت اقتصادی و بازتوزیع عدالت است. در این راستا کارگروهی در وزارت راه و شهرسازی شکل گرفت و وظیفه اجرای مسکن اجتماعی به بنیان مسکن انقلاب محول شد و ما نیز به عنوان حاکمیت سیاستگذاری این بخش را برعهده داریم.

سیاست‌های مسکن اجتماعی نمی‌تواند مثل مسکن مهر باشد، این طرح در بخش‌های فراموش شده مانند بافت فرسوده اجرا می‌شود. مسکن اجتماعی متعلق به گروهی است که توان مسکن مهر را نیز نداشته‌اند.

نحوه کار در مسکن اجتماعی خیلی پیچیده است. در این طرح آورده اولیه وجود ندارد و مسکن ساخته شده باید به عنوان ذخیره در اختیار دولت باقی بماند.

باید کنترل نظامات اجتماعی در اختیار دولت بماند. قرار است صندوقی ایجاد شود تا بتوانیم کارهایی را انجام بدهیم چون نمی‌خواهیم پول پرفشار را به جامعه تزریق کنیم.

مسکن اجتماعی با شرایط متفاوتی به نیازمندان اجاره داده می‌شود، برای اعلام زمان اجرای این طرح باید بحث‌های مالی مفصلی انجام شود. البته می‌توانم اعدادی را ذکر کنم اما حدود این مسئله از نظر مالی و اجتماعی در قالب طرح جامعه مسکن ظرف یک یا دو ماه آینده تقدیم مجلس می‌شود.

خسروی:مسکن اجتماعی طرحی کمونیستی و شکست خورده است/در مسکن مهر، دولت پس از تحویل مسئولیتی در آن ندارد اما در مسکن اجتماعی دولت برای نگهداری باید سالانه هزینه‌هایی را متقبل شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس در واکنش به اظهارات وزیر راه و شهرسازی گفت: براساس گزارش وزارت راه و شهرسازی سالانه یک میلیون ازدواج در کشور انجام می‌شود حال اگر ۲۰۰ هزار ازدواج را دانشجویی فرض کنیم این وزارتخانه ۸۰۰ هزار ازدواج در سال را قبول دارد.

مسکن اجتماعی طرحی کمونیستی و شکست خورده است، پس از جنگ جهانی دوم کشورهایی مانند انگلستان و روسیه برای ساماندهی مهاجران و جمع‌آوری حاشیه‌نشینی طرح مسکن اجتماعی را اجرا کردند این برنامه پس از آن در چین و مصر نیز اجرا شد اما در کشور مصر مردم حاضرند در قبرستانها بخوابند اما در مسکن اجتماعی ساکن نشوند.

در مسکن مهر مالکیت تعریف شد، در مسکن مهر ما به تولید مسکن کمک کردیم و دولت پس از تحویل مسئولیتی در آن ندارد اما در مسکن اجتماعی دولت برای نگهداری باید سالانه هزینه‌هایی را متقبل شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از سیاست کوچک‌سازی مسکن گفت: به دلیل سیاست‌های اشتباه گذشته امروز واحدهای مسکونی داریم که اگر قرار باشد محرمانه صحبت کنیم باید کنار طرف بنشینیم و صدای تلویزیون را نیز بلند کنیم. واقعیت آن است که واحدهای مسکونی ۴۰ و ۵۰ متری با فرهنگ اسلامی ایرانی نمی‌خواند و متاسفانه خانه‌ها عریان و لخت شده است.

باید واحدهای مسکونی را با فرهنگ و معماری ایرانی اسلامی بسازیم در غیر این صورت این خانه‌ها سربازخانه می‌شود که در شان ملت ایران نیست.

وی از خیرین مسکن‌ساز به عنوان معجزه‌ای در بخش تولید و عرضه مسکن یاد کرد و گفت: ما نباید از روی دست کسانی که کتاب درسی آنها عوض شده دیکته بنویسیم باید از روی دست کشورهایی مانند مالزی دیکته مسکن را بنویسیم در این کشور مسکن مشارکتی ساخته می‌شود و دولت ۲۵ درصد واحدها را به سازنده می‌دهد و ۵۰ درصد را با قیمت تمام شده عرضه می‌کند.

۲۵ درصد دیگر در اختیار دولت قرار می‌گیرد. کشورهایی مانند ژاپن، کره جنوبی و ترکیه مشکلات خود را با راه حل‌های مناسب در حوزه مسکن حل کرده‌اند از این رو باید از کسانی کپی‌برداری کنیم که تاریخ مصرف آنها نگذشته باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد:‌از دولت انتظار می‌رود مسیری را در حوزه مسکن طی کند که مسیر آن آزمون و خطا نباشد.

مظاهریان: مسکن اجتماعی شکست خورده نیست/یکی از اهداف وزارت راه و شهرسازی افزایش مبلغ وام، لیزینگ و رهن ثانویه است

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مسکن اجتماعی طرحی شکست خورده نیست، گفت: در انگلستان این طرح اجرا شد و خیلی‌ها را صاحب خانه کرد و خیلی‌ها را نجات داد.

تا افق ۱۴۰۴ باید حاشیه‌نشینی را مدیریت کنیم، گفت: مسکن اجتماعی محل تجمع فقرا نمی‌شود و این مسکن شامل حال کسانی می‌شود که مستحق آن هستند.

وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف وزارت راه و شهرسازی افزایش مبلغ وام، لیزینگ و رهن ثانویه است گفت: باید برای طبقات متوسط جامعه نیز برنامه‌هایی جهت خانه‌دار شدن اجرا شود.

هم اکنون یک میلیون ۶۰۰ هزار خانه خالی در کشور داریم. خریداران توان خرید این خانه‌ها را ندارند بنابر این می‌توانیم با لیزینگ مسکن این توان را در بین خریداران ایجاد کنیم.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه با اشاره به پیگیری اخذ مجوز بانک مرکزی برای لیزینگ مسکن گفت: باید سرمایه‌ها را به سمت مسکن سوق دهیم و با اطمینان و تضمین بانک مرکزی لیزینگ مسکن را راه‌اندازی خواهیم کرد.

خسروی: تفکیک دهک‌های درآمدی اشکال دارد/در مسکن مهر قیمت زمین حذف و وام ارزان قیمت به متقاضیان واگذار شد با این کار مقداری از خلاء‌ مسکن را جبران کردیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه جدا کردن مردم به فقیر و غنی در بحث هدفمندی یارانه‌ها را خیلی نمی‌پسندیم گفت: نگاه عزتمندانه را در انی بخش می‌پسندیم اگر مردم به این وضعیت افتاده‌اند دولت مقصر است در حال حاضر یک نفر ۱۰ خانه دارد و ۱۰ نفر یک خانه ندارند. ما باید این وضعیت را اصلاح کنیم.

همه انقلاب مال مردم است و باید برای مردم بهترین مسکن را بسازیم. لیزینگ و واسپاری در قانون پیش‌بینی شده است. در مسکن مهر قیمت زمین حذف و وام ارزان قیمت به متقاضیان واگذار شد با این کار مقداری از خلاء‌ مسکن را جبران کردیم.

خسروی با انتقاد از عملکرد دولت یازدهم در حوزه مسکن گفت:‌یک سال گذشت اما هنوز طرحی آماده نشده است در این بخش سرعت عمل می‌خواهیم مردم حماسه سیاسی را خلق کردند نوبت ماست که حماسه اقتصادی را محقق کنیم.

مظاهریان: یکی از راه‌های نجات بازار مسکن استفاده از ظرفیت انبوه‌سازان است

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به برنامه وزارت راه برای بازنگری در طرح مسکن پاک گفت: این طرح بزودی در قالب طرح جامع مسکن رونمایی و به نقد مجلس و گروه‌های مختلف گذاشته خواهد شد.

باید زمان بازپرداخت اقساط وام مسکن از ۱۴ سال به ۲۰ سال افزایش دهیم. دغدغه مسکن کوچک با روحیات ما همخوانی ندارد و این مسئله را درک می‌کنم. در پهنه گسترده ایران جوابهای مختلفی را می‌توانیم در این حوزه ارائه دهیم به عنوان مثال مسکن کوچک در الهیه تهران می‌تواند جوابگو باشد.

حمایت از انبوه‌سازان از جمله سیاست‌های مسکن پاک است. هدف باید این باشد که انبوه‌سازان را با ابزارهای بازار سرمایه تقویت کنیم. انبوه ساز باید بتواند پس از ساخت بخشی از منافع خود را تامین کند.

یکی از راه‌های نجات بازار مسکن استفاده از ظرفیت انبوه‌سازان است باید امکان صنعتی سازی مسکن را نیز در کشور فراهم کنیم. اگر بتوانیم تورم را کنترل کرده و بازارهای مالی را متنوع کنیم به اهداف حوزه مسکن دست می‌یابیم.

مظاهریان: مسکن موتور بسیار قوی برای اقتصاد به شمار می‌آید. نهایت هنر دولت این است که براساس مسکن پاک جلو برویم و با دست خودمان بافت فرسوده بسازیم. 

عضو کمیسیون عمران مجلس در واکنش به اظهارات معاون وزیر راه گفت: مسکن با گردش مالی ۱۳۰ هزار میلیارد تومانی معادل ۱۰۰ سال بودجه محقق شده عمرانی کشور است از این رو موتور بسیار قوی برای اقتصاد به شمار می‌آید.

ساخت مسکن ۴۰ و ۵۰ متری در الهیه تهران خیلی خوب است، آیا زمین مورد نیاز برای ساخت مسکن را در الهیه داریم. نهایت هنر دولت این است که براساس مسکن پاک جلو برویم و با دست خودمان بافت فرسوده بسازیم.  ساخت قوطی کبریت به ایجاد بافت فرسوده منجر می‌شود. هم اکنون شاخص دسترسی به مسکن در ایران ۱۲ سال است و در کشورهای دیگر ۵ سال. یعنی اینکه ۱۲ سال چیزی نخوریم تا بتوانیم براساس شاخص دسترسی ۱۲ سال دیگر یک مسکن داشته باشیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس صنعتی سازی انبوه را تنها راه برون‌رفت مسکن از مشکل کنونی اعلام کرد و گفت: باید بتوانیم از فناوری‌های نوین حوزه مسکن و انبوه‌سازان حمایت کنیم در این صورت مشکلات حوزه مسکن برطرف خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: