۱۳ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۳۴

سومین بسته خبری اقتصاد مقاومتی

سومین بسته خبری اقتصاد مقاومتی را خدمت شما ارایه می‌دهیم تا انشالله بتوانیم در راستای گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی که بارها از سوی رهبر انقلاب تاکید شده اقدام کوچکی انجام داده باشیم.

اقتصاد مقاومتیبه گزارش عیارآنلاین، سومین بسته خبری اقتصاد مقاومتی را خدمت شما ارایه می‌دهیم تا انشالله بتوانیم در راستای گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی که بارها از سوی رهبر انقلاب تاکید شده و همچنین در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و در بند ۲۱ آن به عنوان یک وظیفه برای دانشگاه‌ها و رسانه‌ها تصریح شده است؛ اقدام کوچکی انجام داده باشیم.
این هفته خبرها زیاد است و انشالله وقت بگذارید و مطالعه کنید. (بالاخره برای اقتصاد مقاومتی باید فسفر سوزاند!)
اما تحولات این هفته:
از اقتصاد اگر شروع کنیم، چند تا اتفاق رخ داد که خوب است در ذهنمان برجسته‌تر باشد. اول اینکه فرصتی برای مقابله با تحریم‌های مالی ایجاد شده است که البته بسته به همت مسئولان بانک مرکزی دارد. برای اطلاع بیشتر این را بخوانید: اجلاس بانکهای مرکزی D-8، ظرفیتی مناسب برای انعقاد پیمانهای پولی دوجانبه
بحث شفافیت اطلاعات هم در روزهای اخیر به دلیل بحث ثبت‌نام یارانه نقدی زیاد مطرح شد که خوب است این را ببینید: مدل شفافیت اطلاعات اقتصادی و نظام تخصیص یارانه در هلند؛ جالب اینکه در این فضا که همه علمای اقتصاد بر شفافیت تاکید می‌کنند، رئیس اتاق بازرگانی ایران درخواست عجیبی را مطرح کرده: توقف قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز. خوبه که از این درخواست‌ها مطلع باشیم.
آقای طهماسب مظاهری هم که سابقه خوبی در مدیریت بانک مرکزی و کنترل بانک‌ها دارد حرف حقی زده که بعید می‌دانم کسی دنبالش برود. مظاهری گفته : اگر جای سیف بودم ، طومار شرکت‌های وابسته به بانک‌ها را می‌پیچیدم. بانک را باید گفت بانک و ما ادراک بانک!
یک خبر خوب هم از حوزه اقتصاد دانش‌بنیان بیاوریم. یک طرح خوبی از سال گذشته در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شروع شد که خوشبختانه ادامه یافت. نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل/ارائه یارانه به خریداران از نمایشگاه این کار از این نظر قابل تقدیر است که نقش درستی برای دولت در جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف کرده است. خلاصش این است که دولت دست تولید کننده و مصرف کننده را در دست هم قرار می‌دهد و از قراردادهای آن‌ها حمایت می‌کند. این قضیه برکات زیادی دارد که انشالله در شماره بعدی مطلب خواهیم گذاشت.
قضیه استیضاح وزیر نیرو هم در این هفته مطرح شد که مركز تحقيقات راهبردي غذا و كشاورزي دانشگاه تهران اینگونه موضع‌گیری کرد: آیا با رفتن چیت‌چیان بحران مدیریت آب حل خواهد شد؟
داستان بنزین را هم در بسته‌های قبلی بیان کردیم. به نظر می‌آید که ابر و باد و مه و خورشید و … در کار هستند که واردات بنزین انجام شود و البته مشروعیت هم داشته باشد. دفاع شرکت ملی پالایش و پخش از کیفیت بنزین وارداتی یکی از نکات قابل توجه است. از طرف دیگر نمایندگان مجلس عقیده دارند ظرفیت بنزین پتروشیمی نباید از بین برود. برای پیگیری این قضیه خوب است این پرونده سایت عیارآنلاین را دنبال کنید: بنزین پتروشیمی.
در حوزه کشاورزی هم یک اتفاق مهم رفتن رئیس جمهور به وزارت جهاد کشاورزی بود که نشان دهنده اهمیت حوزه کشاورزی برای دولت است و الحق و الانصاف آقای حجتی هم خوب کار می‌کند. همچنین قضیه واردات سیب‌زمینی از پاکستان هم بود که مورد اعتراض قرار گرفت واردات سیب زمینی در فصل برداشت/ دولت واردات را متوقف کند
آخرین خبر هم مربوط به وزارت صنعت است. کلا وزیر صنعت کم خبر است و بیشتر خبرهای حاشیه‌ای دارد. آقای نعمت‌زاده گفته به دنبال رفع موانع عضویت در سازمان تجارت جهانی هستیم. حالا چرا این قضیه مهم است؟ باید این مطالب را بخوانید: بخش اول الزامات پیوستن به اقتصاد جهانی از نگاه رهبر انقلاب و بخش دوم
به حوزه مسکن هم سری بزنیم، عملکرد وزیر را در ۲۰۰ روز با آخوندی و بازار نامتوازن مسکن بخوانید، البته کسانی که امید به مسکن مهر و خانه‌دار شدن داشتند نخوانند بهتر است.
تا بسته بعدی …

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: