۱۴ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۵

ظرفيت اقتصادمعدني ايران براي عبور از اقتصادنفتي

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با اعلام اینکه هم اکنون ۷۰ نوع ماده معدنی داریم، گفت: وجود ۱۰ نـوع ماده معدنی، ایران را در جمع برترین کشورهای معدنی دنیا مانند مس و سنگ‌آهن‌ قرار داده است

سنگ آهنبه گزارش عیارآنلاین، به نقل از مهر، بهروز برنا گفت: ایران در مسیر کمربند مواد معدنی فلزی و غیرفلزی از طلا و مس تا تراورتن و نفلین‌سینیت قرار دارد اما اقتصاد معدنی کشور هنوز تکمیل نشده است.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی كشور افزود: باید همه فرایندهای تبدیلی و تکمیلی و تولید ۱۰۰ درصد ارزش افزوده را در داخل ایجاد کنیم که در آن صورت درآمدهای معدنی می‌تواند درآمدهای نفتی را پشت سر بگذارد.

وی تصریح کرد: این روند گسترده‌ترین آثار را در همه بازارهای اقتصادی شامل کار، کالا، سرمایه و پول خواهد گذاشت.

اين كارشناس در ادامه يادآور شد: بیش از هفت هزار معدن کشف شده داریم که بیش از پنج هزار فقره آن فعال است و دولت بهره‌بـرداری ۲ درصد از آنها را دارد که۳۵ درصد تولیدات معدنی کشور را شامل می‌شود.

برنا، فراگیری کامل جغرافیای اکتشافات معدنی را مهم دانست و گفت: طراحی نقشه‌های زمین‌شناسی را برای تکمیل زیرساخت‌ها در چند مرحله انجام داده‌ایم و نقشه‌ها در مقیاس یک ۲۵هزار تهیه شده که ۱۶برابر دقیق‌تر است.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی كشور گفت: جایگاه ایران از لحاظ ذخایر معدنی در خاورمیانه بی‌نظیر است و ارزش معادن کشور بیش از ۷۷۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وی افزود: سه درصد از ذخایر شناخته شده معدنی جهان در ایران قرار دارد و باید اکتشاف همه مناطق را برنامه‌ریزی کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: