۱۴ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۰

مالیات بر ارزش افزوده گلوگاه تولید

عضو انجمن تولید‌کنندگان فولاد با اشاره به مشکل صنعتگران در رابطه با پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، از عرضه فولاد با استفاده از کد اقتصادی افراد دیگر خبر داد و گفت: برای این کار به ازای فروش هر کیلو فولاد ۴ یا ۵ تومان به صاحب ‌کد اقتصادی پرداخت می‌شود.

فولادبه گزارش عیارآنلاین، علی‌ محمد دربان در گفت ‌و گو با فارس، اظهار داشت: ما در فروش فولاد برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده از خریداران محصولاتمان باید تائیدیه سازمان امور مالیاتی را ارائه دهیم، اما با توجه به اینکه این سازمان، برای تولید‌کنندگان بدهکار تأییدیه صادر نمی‌کند، امکان دریافت مالیات بر ارزش افزوده از این طریق از خریداران وجود ندارد.

وی افزود: به همین دلیل برخی کارخانه‌ها، محصول خود را بدون فاکتور عرضه می‌کنند و یا نسبت به صورت‌سازی اقدام می‌کنند.

دربان تصریح کرد: برخی صاحبان کد اقتصادی با دریافت پول از تولید‌کنندگان، این امکان را در اختیار آنها قرار می‌دهند که محصولشان را با تائیدیه وزارت اقتصاد و با استفاده از کد اقتصادی فرد دیگری عرضه کنند.

وی توضیح داد: صاحبان کد اقتصادی به ازای فروش هر کیلو فولاد ۴ تا ۵ تومان دریافت می‌کنند و در واقع تولید‌کنندگان، محصول خود را از طریق آنها عرضه می‌کنند.

عضو انجمن فولاد افزود: تولید‌کنندگان برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کرده‌اند ولی اگر با سازمان امور مالیاتی تسویه حساب نکرده باشند، نمی‌توانند تأئیدیه لازم را دریافت کنند و در نتیجه خریدار نیز بدون ملاحظه این تائیدیه نسبت به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده اقدام نمی‌کند.

وی افزود: تولید‌کنندگان هر سه ماه یکبار آمار فروش و خرید خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه می‌کنند و در صورت تأخیر در پرداخت مالیات نمی‌توانند تائیدیه این سازمان را برای ارائه به خریدار دریافت کنند.

به گفته وی، کد اقتصادی از طریق پیامک و همچنین آگهی در روزنامه‌ها به راحتی فروخته می‌شود و برای انجام فعالیت‌های اقتصادی در اختیار دیگران قرار می‌گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: