۱۳ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۱

دریافت مالیات بر ارزش افزوده باید تعهدی باشد نه نقدی

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: دولت به محض صدور فاکتور فروش کالا، نهایتا تا سه ماه مالیات آن را طلب می‌کند، در صورتی که معمولا تولیدکننده تا چند ماه بعد پول کالای خود را می‌گیرد، ولی مالیات را باید از سرمایه در گردش خود بپردازد.

محمدرضا نجفی‌منش به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا نجفی‌منش رئیس انجمن قطعه سازان در گفت‌وگو با فارس در مورد ضرورت اصلاح مالیات بر ارزش افزوده به این نکته اشاره کرد که اصولاً در تمام دنیا مالیات را پای صندوق از مصرف کننده می‌گیرند، اما از آنجایی که دولت این امکانات را در کشور فراهم نکرده، این نوع مالیات را بر گردن شرکت‌های تولید کننده انداخته‌اند.

وی گفت: من قطعه‌ساز باید قطعه واسطه را تهیه کرده به مجموعه‌ساز خودرو بدهم و مجموعه‌ساز آن را به خودروساز بفروشد، در صورتی که این همه افراد را درگیر کردن جز اتلاف وقت و انرژی چیزی در پی ندارد.

عضو اتاق بازرگانی تهران با تأکید بر اینکه قانون باید به گونه‌ای باشد که تولید کننده ابتدا پول را دریافت کند و سپس مالیات آن را بپردازد و به گونه‌ای پرداخت مالیات تعهدی باشد، نه نقدی افزود: در فروش‌هایی که پول آن دیر برگشت داده می‌شود، هیچ فکری نشده و از تاریخ صدور فاکتور اداره مالیات سر (سه) ماه مالیاتش را طلب می‌کند و این مسئله سبب شده تا واحدهای تولیدی با همان سرمایه در گردش ضعیفی که دارند، مجبور شوند بخشی از آن را بابت مالیات بر ارزش افزوده بپردازند، در حالی که هنوز پولی را دریافت نکرده‌اند.

نجفی‌منش تأکید کرد: با اصل موضوع مالیات بر ارزش افزوده مشکلی نداریم و حتی اگر این نوع مالیات در کشور ما ۸ درصد است در برخی کشورها تا ۱۷ درصد نیز گرفته می‌شود و به نوعی منبع درآمد دولت‌ها است ولی نحوه وصول آن باید اصلاح شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: