۱۳ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۱

خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، پاک شدن صورت مسئله است

عضو کمیسیون صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه نامه به وزیر صنعت در خصوص مشکلات تولید‌کنندگان نیازمند به مواد اولیه محصولات پتروشیمی ارتباطی به ساز و کار بورس ندارد، گفت: وزیر صنعت به جای حل مسئله صورت مسئله پاک کرده است.

علی علیلوبه گزارش عیارآنلاین، به نقل از فارس، اخیرا علی علیلو نماینده شبستر و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر صنعت از مشکلات تولید‌کنندگان و سوء‌استفاده از اسناد جعلی برای استفاده از مواد اولیه تولید محصولات پتروشیمی پرده برداشت.

در این خصوص وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در پاراف نامه این نماینده دستوری مبنی بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا و فروش سهمیه‌ای آن به تولید‌کنندگان صادر کرده است.

بنابراین دستور وزیر صنعت در حالی صادر شده است که معاون وی هشدارهای جدی نسبت به خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا داده و معایبی را در این خصوص عنوان کرده است.

برای پیگیری این مسئله با نگارنده نامه به وزیر صنعت (نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی) گفت‌وگو کردیم.

علیلو با اشاره به اینکه دلالان برای فروش محصولات پتروشیمی به چند برابر قیمت اسناد جعلی به سایت بهین‌یاب ارائه کردند، گفت: اکنون دلالان وزارت صنعت را دور زدند و وزیر هم به جای حل مسئله صورت مسئله را پاک کرده است.

علیلو گفت: این نامه حاوی دغدغه بسیاری از تولیدکنندگان لوله های پلی اتیلن بود. در حال حاضر تولیدکنندگان این بخش به شدت از حضور دلالانی رنج می برند که با سوء استفاده از ضعف نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت بر سامانه بهین یاب، با خرید مواد اولیه از بورس و فروش با نرخ های چند برابری به تولیدکنندگان واقعی، در آستانه تعطیلی قرار دارند.

وی با اشاره به فروش محصولات پتروشیمی در گذشته تصریح کرد: در آن زمان هر کسی که با افراد خاص ارتباطاتی داشت حواله خرید محصولات پتروشیمی دریافت می‌کرد و پس از آن با قیمت‌های چند برابری در بازار داخل به تولید‌کنندگان سطح پایین می‌فروختند.

علیلو گفت: در آن زمان همه ناراحت بودند که برخی با رئیس فروش پتروشیمی‌ها زد و بندهایی دارند بنابراین برای جلوگیری از فروش حواله‌ای بورس کالا ایجاد شد تا محصولات به دست تولید‌‌کنندگان واقعی برسد.

این نماینده مجلس تأکید کرد: اکنون برخی دلالان با عناوین جعلی اقدام به ارائه مدارک خلاف واقع به سایت بهین‌یاب کرده‌اند و بعضا تناژهای بسیار بالایی از پتروشیمی‌ها محصول خریداری می‌کنند که پس از آن با افزایش ۴۰ درصدی قیمت به تولید‌‌کنندگان واقعی می‌فروشند.

وی افزود: نامه من به وزیر صنعت برای حل مشکل تولید‌کنندگان بود نه آن که به جای حل مسئله صورت مسئله پاک شود؛ بورس ایجاد شد تا سالم‌سازی و ایجاد شبکه سلامت در کسب و کار تجارت شکل بگیرد.

وی خطاب به مدیران بورسی گفت: بورس باید مدعی باشد چرا که برخی فکر نکنند که اشکال از بورس است؛ بورس برای جلوگیری از ویژه‌خواری برخی تشکیل شده است.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن تأکید کرد: اساسا در نامه‌ای که به وزیر صنعت ارائه شد این بود که شعار حمایت از تولید به صورت عملی باشد.

وی همچنین به جلسه خود با وزیر صنعت در خصوص عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا اشاره کرد و گفت: در این جلسه نعمت‌زاده صراحتا اعلام کرد «چقدر گفتم که محصولات پتروشیمی را به بورس نبرید؛ در اینجا بنده احساس خطر کردم که وزیر چنین صحبتی می‌کند».

علیلو گفت: مشکلات تولید‌کنندگان محصولات پتروشیمی باید در جلسات وزیر ارزیابی شود و درهای واسطه‌گری در این بازار بسته شود؛ تولید‌کنندگان خرد نیز باید بر اساس قانون تعاونی تشکیل بدهند و از این طریق تأمین منابع کنند.

وی با بیان اینکه در اطلاع‌رسانی به تولید‌کنندگان ضعیف عمل کردیم، گفت: اکنون برخی دلالان با سندهای جعلی که به بهین‌یاب ارائه کردم مجوز خرید محصولات پتروشیمی با تناژهای بالا دریافت کردم.

این نماینده مجلس گفت: زمانی که بازار رها شود و هیچ ساز و کار صحیحی در آن به کار گرفته نشود قطعا آب گل‌آلود به وجود می‌آید و مدیران هم به جای حل مسئله ساده‌ترین راه را انتخاب می‌کنند و آن هم پاک کردن صورت مسئله است.

وی افزود: در نامه من به وزیر صنعت هیچ انتقاد و بحثی به بورس نشده و نگاه وزیر نسبت به حل این مشکل متفاوت است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: