گزارش مرکز آمار ایران می گوید :

شیب گرانی سلامت، تندتر از گذشته

آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد، شاخص قیمت خدمات سلامت برای ۱۲ ماه منتهی به ماه جاری، به نسبت دوره مشابه سال گذشته ۳۸.۹ درصد افزایش داشته است.

 amar

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران تحت عنوان، گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در فروردین ماه سال ۱۳۹۳ بر اساس سال پایه ۱۳۹۰، نشان می‌دهد، شاخص قیمت خدمات سلامت در فرودین ماه سال ۱۳۹۳، نسبت به ماه قبل یک درصد، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۳.۹ درصد و نسبت به ۱۲ ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۳۸.۹ درصد افزایش داشته است.

این افزایش در شرایطی است که درصد تغییرات شاخص قیمت خدمات سلامت نسبت به مدت مشابه سال قبل از میانگین شاخص قیمت خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و کالاهای غیر خوراکی و خدمات بسیار بالاتری است. به طوریکه شاخص قیمت خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها در فرودین ۹۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۵.۸ درصد افزایش و شاخص قیمت کالاهای غیر خوراکی و خدمات در فرودین ۹۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۸.۴ درصد افزایش داشته است و این درحالی که شاخص قیمت خدمات سلامت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۳.۹ درصد افزایش داشته است.

این افزایش فزاینده در شرایطی است که بر اساس آمار بانک مرکزی، تورم در بخش بهداشت و درمان در سال ۱۳۸۵ همزمان با نخستین سال فعالیت دولت نهم ۱۳.۸ درصد بود. اما این ‌درصد در سال ۱۳۸۹ به ۲۸‌ درصد و در پایان سال ۱۳۹۲ به بیش از ۴۹ افزایش پیدا کرد.

از سوی دیگر، چندی پیش سید حسن هاشمی وزیر بهداشت و درمان کشور با اشاره به اینکه، تا سه‌ماه آینده مردم شاهد تحولات مهمی در نظام سلامت کشور باشند، اعلام کرد: سعی داریم در هزینه‌های درمان در کشور برای مردم تا ۱۰ درصد کاهش دهیم، براین اساس رئیس‌جمهور نیز درباره کاهش ۱۰ درصدی سهم مردم در پرداخت هزینه‌های سلامت تا پایان امسال اشاره کرده اند و با بزرگواری عنوان کردند که به‌دنبال اقدامات در نظر گرفته‌شده، تا پایان سال کاهش ۱۰درصدی هزینه‌های مردم را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: