۱۳ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۹

قيمتگذاري بر كالاهاي گروه يك و نظارت بر كالاهاي گروه دو/بازار تعيين كننده قیمت کالاهای وارداتی با ارز مبادلاتی

كالاهايي که با ارز مبادله‌ای وارد شده‌اند، براساس نظام بازار و عرضه و تقاضا تعيين قيمت مي‌شوند، براي هر دو اولویت کالایی مشمول قیمت‌گذاری و پایش بازار، ممکن است برخي كالاها از اولویت يک به دو و يا از اولویت دو به یک جابه‌جا شود.

به گزارش عيارآنلاين، مجتبي خسروتاج معاون در گفتگو با مهر گفت: با توجه به ذخيره‌سازي كالاهاي اساسي برای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، هیچ مشکلی در تامین کالا وجود ندارد و افزايش قيمت اين كالاها را نخواهيم داشت.

كالا - قيمت گذاري

در حال حاضر عمده بخش بازرگاني كشور، در دست بخش خصوصي است و توليدكنندگان و عرضه‌كنندگان در بازار ايفاي نقش مي‌كنند؛ بنابراین اجازه افزایش قیمت داده نشده است.

كالاها براساس مصوبه ستاد هدفمندي‌يارانه‌ها به دو گروه تقسيم مي شوند، يك گروه از كالاها اولويت اول را دارند كه با نظارت و كنترل بيشتري از سوي دولت همراه هستند، ضمن اینک گروه دوم را نیز آن دسته از كالاهايي تشکیل می دهند كه بيشتر صنعتي بوده و اين كالاها صرفا توسط دولت پايش مي شوند.

كالاهاي گروه دوم از اين بابت مورد پايش قرار مي گيرند تا مشخص شود در بازار، ميزان عرضه و تقاضاي آن ها چقدر بوده و حامل‌هاي انرژي تا چه ميزان بر روي آن‌ها اثر گذاشته است.

به هر حال براي هر دو گروه کالایی، ستاد هدفمندي‌يارانه‌ها اين امكان را دارد كه تغييراتي را بر روی کالاها ايجاد كند، اگر لازم باشد مي توانيم برخي كالاها را از گروه يک به گروه دو و يا از گروه دو به گروه اول جابه‌جا كنيم.

خسروتاج در پاسخ به اين سئوال كه وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که ۱۲ گروه کالایی دیگر قرار است تثبیت قیمت شوند، خاطرنشان کرد: يك مصوبه در خصوص آثار اجراي هدفمندي‌يارانه‌ها داريم كه براساس آن، همان دو گروه تعريف شده اند.

معاون توسعه بازرگاني داخلي وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بعضي از كالاها از سال گذشته براساس ارز مرجع وارد شده‌اند كه اين كالاها مشمول قيمت‌گذاري از سوي دولت هستند.

كالاهايي كه با ارز مرجع وارد شده‌اند بايد بر همان اساس قيمت‌گذاري شوند، بنابراين كالاهايي كه در سال‌هاي گذشته با نرخ مرجع آمده نظارت بيشتر در قيمت‌گذاري خواهند داشت و مابقي كالاهايي كه براساس ارز نظام بانكي وارد شده‌اند، براساس نظام بازار و عرضه و تقاضا تعيين قيمت مي‌شوند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: