۱۲ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۰

بیش از ۵ هزار واحد تولیدی در کشور تعطیل است

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: ۵ هزار و ۴۰۰ واحد تولیدی در کشور تعطیل است.

محمدعلی سیدابریشمی به گزارش عیارآنلاین، به نقل از فارس، سید محمدعلی سیدابریشمی ظهر امروز در حاشیه بازدید از چند واحد تولیدی در شهرک صنعتی بوعلی همدان در جمع خبرنگاران در زمینه تعطیلی و راکد بودن برخی واحدهای تولیدی در استان اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد واحدهای تعطیل استان مربوط به سال‌های ۸۵ تا ۹۱ است که البته برخی از این واحدها با ظرفیت پایین کار می‌کنند، برخی متوقف و برخی نیز در تملک بانک‌ها هستند.

وی با بیان اینکه برای هر یک از واحدهای راکد یا نیمه‌تعطیل همدان باید برنامه‌ریزی خاصی انجام شود، افزود: طی جلسات برگزار شده با بانک‌ها، هدف بر آن شده که بانک‌ها در روند واگذاری واحدهای در تملک، به علاقمندان سرمایه‌گذاری تسریع کرده و اهتمام ویژه کنند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه واحدهای راکد و متوقف دسته‌بندی‌های متفاوتی دارند، گفت: برخی از این واحدها به دلیل نقدینگی و برخی به خاطر مواد اولیه غیر فعال هستند.

وی با بیان اینکه برخی دیگر از این واحدها نیز به دلیل تکنولوژی، دانش فنی یا وابستگی‌هایی که با تحریم همراه بوده راکد شده‌اند، افزود: برخی نیز مشکلات شرکا را دارند که با این وصف باید نسبت به دسته‌بندی آنها و ارائه راه‌ حل‌های عملی در رفع مشکلات اقدام شود.

سیدابریشمی تأکید کرد: واحدهای راکد شده به خاطر تحریم باید از منابع جدید استفاده کنند و واحدهای راکد دارای مشکل تکنولوژی و دانش فنی نیز باید با متخصصان داخلی وارد کار شوند تا تبیین دانش فنی کنند.

وی ادامه داد: در این زمینه واحدهایی که مشکل تأمین مواد اولیه دارند باید ثلث‌ها و یا مواد اولیه خود را تغییر دهند و یا از داخل تأمین کنند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه نباید انتظار داشت همه مشکلات طی هفت ماه روی کار آمدن دولت حل شود، تصریح کرد: در بازدیدهایی که انجام می‌دهیم شاهد ایجاد تحرک، روحیه و علاقمندی جدیدی در روند رفع مشکلات واحدهای تولیدی هستیم.

وی افزود: ایران‌خودرو زمانی ۴۵۰ تا ۵۰۰ دستگاه تولید روزانه خودرو داشت که عمده‌اش ناقص و تولید‌های غیر تجاری بود اما در حال حاضر به تولید ۲ هزار دستگاه خودرو تولید تجاری در روز رسیده که نتیجه آن شروع مجدد فعالیت قطعه‌سازهاست.

سیدابریشمی تعداد واحدهای تولیدی تعطیل در کشور را ۵ هزار و ۴۰۰ واحد اعلام کرد و در زمینه سهم تولید از درآمدهای حاصل از فاز دوم هدفمندی به خبرنگار فارس گفت: این مهم در قانون ۱۰ هزار میلیارد تومان دیده شده بود اما با توجه به شرایط جدید پیش رو در رابطه با یارانه؛ فکر می‌کنیم دولت مجبور به کاهش این سهم شود که ما نیز می‌پذیریم.

وی افزود: امیدواریم کاهش این سهم از منابع دیگر و به روش‌های دیگری جبران شود و کمک‌های جدیدی در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در زمینه وجود مشکل مشترک تصفیه فاضلاب واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی همدان نیز اظهار داشت: استان همدان جزو بهترین رده‌ها از نظر تصفیه‌خانه است و حدود ۸۰۰ میلیون تومان در این زمینه به همدان تخصیص داده شده و باید از منابع داخلی نیز کمک شود تا تصفیه‌خانه‌ها راه بیفتند.

وی با بیان اینکه اگر در شهرکی واحدی مستقر نیست یعنی سرمایه‌گذاری در آن صورت نمی‌گیرد، گفت: لازمه توسعه سرمایه‌گذاری، ایجاد امنیت است و در این راستا زیرساخت‌ها نیز باید فراهم باشد.

سیدابریشمی گفت: قیمت تمام شده زمین برای واحدهای تولیدی به طور متوسط بالای ۵۰ هزار تومان در کل کشور و معمولاً در نواحی صنعتی بسیار ارزان است.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال ایجاد تصفیه‌خانه برای واحدهای تولیدی فاقد تصفیه‌خانه هستیم که در این راستا بودجه‌های لازم را دولت تخصیص می‌دهد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه استان همدان بیشترین سیستم تصفیه‌خانه را دارد تصریح کرد: همدان در این زمینه به نسبت کشور دارای رتبه ششم است.

وی با اشاره به اولویت در تعیین وضعیت واحدهای تولیدی راکد، گفت: برخی از واحدهایی که طی سال‌های گذشته متوقف شده و ممکن است فعالیت آنها دیگر اقتصادی نباشد، باید کاملاً متوقف شوند و از فضا و امکانات آنها استفاده دیگری صورت گیرد.

سیدابریشمی گفت: تعدادی از واحدهای صنعتی هستند که توسط بانک‌ها تملیک شده‌اند اولویت بر این است مجدداً به چرخه تولید بازگردند.

وی تصریح کرد: به دنبال آن هستیم شهرک‌های فاقد توجیه اقتصادی و ضرورت سرمایه‌گذاری را از مصوبات دولت و مصوبات شورای برنامه‌ریزی استان‌ها خارج کنیم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پایان با بیان اینکه ۲۰۰ شهرک صنعتی طی هشت سال گذشته تصویب شده که تعداد این شهرک‌ها بررسی فنی و اقتصادی نشده، اضافه کرد: بر این اساس پس از بررسی فنی و اقتصادی شهرک‌های دارای صلاحیت اقتصادی، امور را ادامه خواهیم داد در غیر این صورت از مرجع تصویب‌کننده آن درخواست تجدید نظر خواهیم کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: