۱۳ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۰

ثبت نظام کشاورزی مبتنی بر قنات به عنوان میراث جهانی

با تلاش مسئولین وزارت جهاد کشاورزی، نظام کشاورزی مبتنی بر قنات به عنوان یک میراث جهانی کشاورزی به ثبت رسید.

قنات

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایانا، بنا به اعلام وزارت جهاد کشاورزی، با تلاش‌های ایران در اجلاس رم، نظام کشاورزی مبتنی بر آب قنات به‌عنوان یک میراث کشاورزی جهانی به ثبت رسید.
تلاش بی‌وقفه متخصصان رشته‌های مختلف گیاه‌شناسی، آب، کشاورزی، معماری و… و واحدهای مختلف وزارت جهادکشاورزی باعث شد که ظرف سه ماه کار شبانه‌روزی، پرونده‌ای تهیه شده و کمیته علمی و فنی بین‌المللی، این نظام را به ثبت رساندند.

این کمیته راهبردی، ۳۰ داور بین‌المللی و تعداد زیادی ناظر از نهادهای مختلف دارد و در کمیته‌ای ۲۰ نفره اجماع نظر شد که این نظام به‌عنوان یکی از مصادیق نبوغ جوامع انسانی در تطبیق نظام کشاورزی با امنیت غذایی، اقتصاد، تنوع زیستی، فرهنگ و دانش بومی، شناسایی و گواهینامه بین‌المللی اخذ کنند.

لازم به ذکر است، در حال حاضر ۲۵ نظام کشاورزی از ۱۱ کشور جهان به‌عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است که می‌توان به نظام‌هایی چون سیستم تراس‌بندی شالیزارها در چین، سیستم نظام تولید برنج، ماهی و اردک در چین، نظام کشاورزی سنتی در هند، مرغزارهای ژاپنی، نظام تلفیقی چراگاهی و چایکاری، میراث کشاورزی شبانی در هند، باغ‌های نخل سنتی در چین، کشاورزی خاک‌های تیره در منطقه آمازون، باغ‌های لیمو در ایتالیا و کشاورزی منطقه چیلو در شیلی اشاره کرد.

گفتنی است، ثبت آثار فوق در نظام‌های کشاورزی جهان باعث جلب حمایت‌های بین‌المللی برای حفظ، احیاء و بهره‌برداری پایدار خواهد شد و در این راستا وزارت جهادکشاورزی، نظام‌های بهره‌برداری جدیدی را در دست کار دارد تا به ثبت جهانی برساند.

همچنین، قنات کاشان در معرفی این نظام کشاورزی معرفی شده است.

شایان ذکر است، در جلسات کمیته علمی و راهبردی فائو، ایران به عضویت باشگاهی که ثبت این نظام‌ها را در رکورد خود دارد، درآمده است و برنامه‌های جدید وزارت جهادکشاورزی بر آن است که نظام‌های دیگری را نیز به ثبت جهانی برساند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: