حمل و نقل میوه گرانتر از خود میوه

در حالی که قیمت فروش هر کیلوگرم هندوانه در میادین مرکزی میوه و تره‌بار بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ تومان است، کشاورز برای جابه‌جایی هر کیلوگرم هندوانه از چابهار به تهران ۳۸۰ تومان پرداخت می‌کند.

محصولات کشاورزی

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایانا، هر سال صحنه‌های عجیبی در بخش کشاورزی شاهد هستیم که تاکنون تلاش مسئولان برای حل آن بی‌نتیجه مانده است.
مسئولان دولتی و ستاد تنظیم بازار طبق رسالت خود، مسئولیت نظارت بر عرضه محصولات و نبض بازار را دارند تا مبادا کالایی گران‌تر از قیمت خود به فروش برسد و حقوق مصرف‌کنندگان ضایع شود، اما گاهی اوقات اجحافی در حق تولیدکنندگان صورت می‌گیرد که از کنترل نهاد متولی کشاورزی خارج است.
کشاورزان با هزاران امید و آرزو محصولات خود را برای عرضه و کسب سود در بازار تولید می‌کنند، اما بعد از گذشت چند ماه با عرضه محصول خود به میادین میوه و تره‌بار مشاهده می‌کنند که قیمت محصول آنها پاسخگوی کرایه حمل بار محصول آنها نیز نیست.
عضو هیئت مدیره تعاونی فروشندگان میوه و تره‌بار استان تهران در این باره می‌گوید: در میان مبالغی پرداختی کرایه‌های حمل و نقل میوه و تره‌بار، ارقام نجومی مانند هفت میلیون و ۲۰۰ هزار، هفت میلیون و ۵۰۰ هزار و حتی هشت میلیون نیز برای جابه‌جایی یک بار میوه مشاهده می‌شود که بر روی قیمت تمام‌شده و سود حاصله کشاورزان تأثیرگذار است.
ابوالفضل رمضانی افزود: هر تریلی حدود ۲۰ تا ۲۴ تن محصول کشاورزی را در خود جای می‌دهد که برای هر تن با توجه به بعد مسافت مبالغ گزافی دریافت می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: هر تریلی برای بارگیری محصول از سر زمین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان نیز باید به تراکتور پرداخت کند تا محصول را در خودرو جای دهد که در نهایت هزینه‌های حمل و نقل را به‌شدت بالا می‌برد.
این فعال بخش توزیع میوه ادامه داد: کشاورزی امروز یک تریلی از چابهار هندوانه آورد و بار خود را به مبلغ شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخت، در حالی که کرایه حمل بار وی هفت‌میلیون و ۳۲۰ میلیون تومان شد.
بنا بر این گزارش، این مشکلات در حالی رخ می‌دهد که با یک نظارت بیشتر بر روند حمل و نقل و کرایه خودروهای سنگین، دست عده‌ای سودجو را از بازار کوتاه و زمینه توزیع عادلانه محصولات کشاورزی بین مردم را فراهم می‌کند.
رئیس اتحادیه سراسری فروشندگان میوه و تره‌بار نیز در این باره گفت: هر کیلوگرم هندوانه به‌طور میانگین ۴۵۰ تومان در میادین میوه و تره‌بار به فروش می‌رسد، در حالی که برای انتقال این محصول از چابهار به تهران ۳۸۰ تومان کرایه پرداخت کرده است.
حسین مهاجران افزود: کشاورزان مبالغی را نیز باید برای حق العمل‌کاری بارفروشان پرداخت کند که در نتیجه علاوه بر اینکه عایدی مناسبی برای کشاورزان نخواهد داشت در بعضی موارد کشاورزان از عرضه محصولات خود به بارفروشان متضرر و محصول خود را روی زمین رها می‌کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: