۱۱ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۰

صدور ۳۵۰ ميليارد تومان پيش‌فاكتور در روز سوم نمايشگاه تجهيزات آزمايشگاهي

بر اساس پیش‌بینی‌ها در کشور سالانه مبلغی بالغ بر هزار میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی خریداری می‌شود و با برگزاری نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی درصدد هستیم تا این بازار را از محصولات داخل کشور تامین کنیم. در روز سوم نمايشگاه حدود ۳۵۰ ميليارد تومان پيش فاكتور صادر شده است.

به گزارش عيارآنلاين به نقل از خبرگزاری دانشجو، دکتر سورنا ستاری در دوازدهمین کنگره بین‌المللی ایمونولوژی و آلرژی که به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با اشاره به بازار بزرگ دارو در دنیا، افزود: ایران در سال ۱۳۰۲ موسسه رازی را تاسیس و در سال ۱۳۱۰ نخستین واکسن را تولید کرد ولی واکسنی را که ۴۰سال پیش تولید و صادر می‌کردیم امروز نیازمند واردات آن هستیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به برنامه‌های این معاونت برای بدست آوردن سهمی از بازار داروی دنیا اظهار داشت: بازار دارو در سال ۲۰۱۳ در دنیا بالغ بر ۷۰۰ میلیارد دلار بوده و پیش‌بینی می‌شود برای سال ۲۰۱۷ به بیش از ۹۵۰ میلیارد دلار برسد و در صورتی که ایران سهمی معادل ۲ درصد از این بازار را بتواند در اختیار بگیرد می‌توان گفت که وارد یک تجارت بزرگ شده است.

ستاري

تلاش برای هدایت بازار به محصولات تولید داخل

ستاری با اشاره به برگزاری دومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران یادآور شد: بر اساس پیش‌بینی‌ها در کشور سالانه مبلغی بالغ بر هزار میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی خریداری می‌شود و با برگزاری نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی درصدد هستیم تا این بازار را از محصولات داخل کشور تامین کنیم.  در روز سوم نمايشگاه حدود ۳۵۰ ميليارد تومان پيش فاكتور صادر شده است.

وی به حمایت دو وزارتخانه علوم و بهداشت از این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: با همکاری سه نهاد معاونت علمی و وزارتخانه‌های بهداشت و علوم حدود ۷۰ میلیارد تومان یارانه در نظر گرفته شد که در پایان روز سوم مبلغی بالغ بر ۳۵۰ میلیارد تومان پیش فاکتور صادر شده است و این نشان می‌دهد ما توانسته‌ایم یک بازار بزرگ را به سوی خرید محصول از داخل کشور هدایت کنیم.

نیاز به بازنگری آیین‌نامه‌های ترفیع اساتید در دانشگاه‌ها

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به مشکلات فرهنگی پیش روی اساتید دانشگاه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: این یک ضعف است که حتی بهترین دانشگاه‌های ما مثل دانشگاه صنعتی شریف، تنها ۱۰ درصد از اساتیدش با بخش صنعت قرارداد دارند و این تعداد اندک هم اغلب تحت فشار و تهمت قرار دارند که امکانات و تجهیزات دانشگاه‌ را بیرون از محیط دانشگاه استفاده می‌کنند و حتی برای ترفیع گرفتن نیز با مشکلاتی از این قبیل رو به رو هستند.

وی بر لزوم تغییر این فرهنگ و بازنگری آیین‌نامه‌های ترفیع در دانشگاه‌ها تاکید کرد.

پرداخت وام به دور از بروکراسی به صاحبان ایده‌های نو

دبیر هیات امناء صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر راه‌اندازی این صندوق و آمادگی آن برای پرداخت وام به شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار داشت: برای تسهیل در کار مطالعاتی و پیشرفت اهداف شرکت‌های دانش‌بنیان، صندوق نوآوری و شکوفایی تا ۳۰۰ میلیون وام قرض‌الحسنه به شرکت‌ها می‌دهد و برای ضمانت آن به چک و سفته قناعت می‌کند تا مدیران این شرکت‌ها درگیر بروکراسی و مشقت‌های دریافت وام نشوند.

استقبال از تمام ایده‌هایی که قابلیت تجاری‌سازی دارند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر اینکه درهای معاونت علمی به روی تمام ایده‌های نو باز است و این معاونت از تمام کسانی که در مرز دانش فعالیت می‌کنند حمایت می‌کند، خاطر نشان کرد: کسانی که علاقه‌مند به فعالیت در مرز دانش هستند می‌توانند به ستادهای فعال در معاونت مراجعه کنند. ما توصیه می‌کنیم همه کسانی که دارای ایده هستند با ما تماس بگیرند و آن چیزی که در ذهن دارند و فکر می‌کنند قابلیت تجاری سازی شدن دارد را همراه بیاورند تا از کریدورهای تجاری‌سازی این معاونت استفاده کنند.

ستاری با تاکید بر اینکه معاونت علمی آماده استقبال از هر طرح جدید است، یادآور شد: توصیه می‌کنم به کسانی که شکست را تجربه کرده‌اند فرصت دیگری بدهید، چون این افراد در شکست بسیاری از مسایل را آموخته‌اند که باید در فرصتی تازه به کار ببندند.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: