۱۱ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۲

پیوندی: بنزین پتروشیمی اکتان بالایی دارد / قیمت خوراک گاز پتروشیمی های منطقه مشخص نیست

محمدحسن پیوندی، معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه آنچه در پتروشیمی ها تولید می شود، به دلیل اینکه اکتان بالایی دارد، کمک خوبی است برای افزایش اکتان بنزین معمولی، درباره مقایسه قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها با قیمتهای منطقه ای هم گفت: الان نمی‌شود گفت برابر هستیم، بالاتریم یا پائین‌تر.

پیوندیبه گزارش عیارآنلاین، محمدحسن پیوندی، معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، گفت‌وگویی تفصیلی با خبرآنلاین، پیرامون بنزین پتروشیمی و قیمت خوراک گاز مجتمع های پتروشیمی انجام داده است. بخشی از این گفتگو در ادامه می آید:

از زمان وزارت آقای میرکاظمی بود که پتروشیمی بنزین تولید می‌کند. این تولید بنزین چه تاثیری بر روند صادرات محصولات پتروشیمی داشت؟

این بنزین اصولا در مجتمع‌های پتروشیمی با هم متفاوت است. بخش کوچکی از این بنزین تولید واحدهای اولفینی است که به اصطلاح با خوراک مایع کار می‌کنند. یک محصول جانبی به نام بنزین پیرولیز وجود دارد که دارای اکتان بالایی است و قبلا به خارج از کشور صادر می‌شد، ولی بخش عمده آن از واحد پتروشیمی نوری تامین می‌شود که یک محصول واسطه در مسیر تولید محصولات آروماتیکی است که این محصول واسطه باز به دلیل اینکه اکتان بالایی دارد، کمک خوبی است برای افزایش اکتان بنزین معمولی. ولی کلا پتروشیمی ترجیح می‌دهد که هم ارزش صادرات را حفظ کند و هم نیاز صنایع داخلی را. ولی در یک شرایط خاص و مدت محدود که مسائل تحریم تحمیلی پیش آمد، این موضوع کار خوبی بود اما در درازمدت کار خوبی نیست. این پاسخی است که بنده به سازمان بازرسی کل کشور هم عرض کرده‌ام.

آیا در حال حاضر قیمت خوراک ایران با منطقه برابر شده؟

الان نمی‌شود گفت برابر هستیم، بالاتریم یا پائین‌تر. چون قیمت خوراک را طبق نظر خودمان تعیین می‌کنیم. شرایط معادل هم نیست. هیچ شرکتی هم حاضر نیست قیمت خوراک را در قراردادهای درازمدت و تخفیفی که برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی داشته است، افشا کند.

اگر فرض کنیم شرایط تحریم وجود ندارد، آیا قیمت خوراک ما تعیین نشده است؟

برای فروش نفت خام از یک سری قوانین بین‌المللی تبعیت می‌کنیم. بنزینی اگر بخریم، بر اساس قیمت عرضه و تقاضای جهانی هزینه آن را پرداخت می‌کنیم. وقتی داخل کشور خودمان برای یک سرمایه‌گذار داخلی قیمت خوراک را تعیین می‌کنیم، هیچ‌گاه بطور رسمی اطلاع نداریم که در خلیج فارس همسایه ما گاز را به چه قیمتی در اختیار پتروشیمی‌ها قرار می‌دهد. البته قطر هم هیچ‌گاه افشا نکرده که با چه قراردادی گاز را در اختیار پتروشیمی‌ها قرار می‌دهد. چون این قراردادها بلندمدت است و هیچ‌گاه نمی‌توانیم قیمت دقیقی از قطر داشته باشیم. مگر اینکه ایران و قطر و عربستان که در یک منطقه هستیم، یک قیمت را برای خوراک تثبیت کنیم و در اختیار سرمایه‌گذار قرار دهیم. یادتان نرود که نفت قیمت بین‌المللی دارد و گاز قیمت منطقه‌ای.

قیمت منطقه‌ای گاز در حال حاضر چقدر است؟

هیچ کس رسما و دقیق نمی‌داند. من هم نمی‌دانم. ضمن اینکه اینجا یک سری مسائل دیگر مانند مالیات مطرح است. تفاوت‌های این چنینی وجود دارد. اینها باید نظم پیدا کند. اگر قرار است مالیات گرفته شود، باید از همه گرفته شود. همه مسائل باید از یک قانون واحد پیروی کند، و در این زمینه معتقدم جناب دکتر عادلی می توانند این هماهنگی را در جایگاه دبیرکلی سازمان مشابه اوپک انجام دهند

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: