۱۱ ارد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۰

کنار کشیدن چین از خط لوله صلح به دلیل نامشخص بودن وضعیت پروژه و دخالت یک کشور عربی

یک مقام پاکستانی در مورد کنار کشیدن چین از خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان گفت: پکن پس از ابراز تمایل اولیه به مشارکت به علت نامشخص بودن سرنوشت این پروژه و تاثیرگذاری یک کشور عربی خلیج‌فارس بر آن و تهدید‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا، موضع خود را تغییر داد.

خط لوله صلح- پاکستانبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از خبرگزاری فارس، اکسپرس‌ تریبیون گزارش داد: چین در اقدامی استراتژیک، از طرح احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، کنار کشیده است و پیشنهاد مشارکت در خط لوله انتقال گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان-هند (تاپی) را برای تامین نیازهای فزاینده خود قبول کرده است.

به گفته منابع آگاه پاکستانی، پکن در نظر دارد تا در چارچوب خط لوله تاپی، یک خط لوله از بندر گوادر به چین بکشد که این بندر را به کریدور انرژی تبدیل خواهد کرد.

بنگلادش قبلا با ترکمنستان و دیگر کشورهای مرتبط با این پروژه تماس گرفته است و تلاش می‌کند، تا در این پروژه برای تامین نیازهای انرژی خود مشارکت کند.

یک مقام پاکستانی در این زمینه گفت: زمانی‌که ترکمنستان و شرکت‌های گازی آمریکایی، قرارداد حقوق اکتشاف گاز را نهایی کنند، چین و بنگلادش به طور رسمی به مذاکرات پیوستن به این خط لوله وارد خواهند شد.

وی افزود: پیش از این، چین نسبت به مشارکت در پروژه خط لوله انتقال گاز ایران، ابراز تمایل کرده بود، اما پس از آن به علت نامشخص بودن سرنوشت این پروژه و تاثیرگذاری یک کشور عربی خلیج‌فارس بر آن و تهدید‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا، موضع خود را تغییر داد.

پاکستان و ۳ کشور دیگر شرکت‌کننده در پروژه خط لوله تاپی، در حال نهایی کردن اسناد مناقصه با مشورت بانک توسعه آسیا هستند؛ بانک توسعه آسیایی نقش مشاور مبادلات بانکی در این پروژه را بر عهده دارد.

با این حال، مقامات می‌گویند که روند پیشروی این پروژه به علت برخی از مسائل حل نشده میان ترکمنستان و شرکت‌های آمریکایی نظیر شورون و اکسون موبیل بسیار کند است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: