۲۳ فرو ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۴۶

تحلیل مقام سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فعالیت هسته‌ای ایران

آمریکا مدعی است فشار تحریم‌ها منجر به امضای توافق ژنو از سوی ایران شد؛ اما علی‌رغم فشار چندین ساله تحریم‌ها دولت ایران همچنان پابرجاست و اصول سیاست خارجی آن ثابت باقی مانده است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم؛ آرک رابرترز مقام سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و نیز عضو کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا در یادداشتی با اشاره به سابقه فعالیت‌های هسته‌ای ایران، توافق ژنو و سیاست‌های اخیر هسته‌ای کشورمان را تحلیل کرده است.

به‌اعتقاد وی هرچند کشورها اکنون در مرحله اجرای توافق موقت هسته‌ای ژنو هستند اما ایران با توجه به اینکه موضع هسته‌ای‌اش ایمن شده است بهتر می‌تواند با جهان به تعامل پرداخته توجه خود را به مسائل فوری‌تر معطوف کند.

هسته ای

وی می‌افزاید: اکنون از سوی هیئت حاکمه ایران صدای رضایت بیشتر به گوش می‌رسد. به نظر می‌رسد وقفه‌ای در برنامه هسته‌ای ایران در مقابل تحریم‌های اقتصادی مطلوب‌تر بوده است. تهران احتمالاً به این نتیجه رسیده است که خطر کمی در تنظیم مجدد روابط با قدرت‌های بزرگ وجود دارد.

این تحلیلگر اذعان دارد که آمریکا مدعی است فشار تحریم‌ها منجر به موافقت ایران با امضای توافق ژنو شد، اما دولت ایران علی‌رغم فشار چندین ساله تحریم‌ها همچنان پابرجاست و اصول سیاست خارجی ایران ثابت باقی مانده است.

به‌اعتقاد آرک رابرترز توافق موقت فرصت بیشتری برای بازرسی و گزارش‌دهی از برنامه هسته‌ای ایران فراهم کرد. هرچند ممکن است ایران با اقدامات سرزده بیشتر مقاومت کند اما به‌عنوان یک نتیجه جانبی این امر؛ آژانس بین المللی انرژی اتمی ادعای ایران درباره قابلیت‌های هسته‌ای‌اش را تأیید می‌کند. عضویت در باشگاه معتبر هسته‌ای ۱۴ کشوری (یا این حدود) که توانایی غنی‌سازی دارند مورد تصدیق قرار می‌گیرد. همچنین دسترسی مجدد به سیستم‌های مالی جهانی از دیگر مزایای این تصمیم تهران است.

این سیاست‌مدار آمریکایی ادامه می‌دهد: مقامات ایرانی مدتها بر این نکته تأکید کرده‌اند که شفافیت به‌جای محدودیت کلید تضمین صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای است. اکنون کارشناسان احترام زیادی به قابلیت‌های علمی ایران در حوزه هسته‌ای قائل هستند و این دانش هرگز در ایران به عقب برنمی‌گردد. علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه سابق و رئیس فعلی سازمان انرژی اتمی مدرک پی‌اچ‌دی خود را در مهندسی هسته‌ای از دانشگاه ماساچوست اخذ کرده است، و علی‌رغم ترور برخی دانشمندان ایران ذخیره نیروهای علمی ایران بسیار بالاست.

وی در انتها اذعان دارد که آستانه هسته‌ای شدن ایران حتی با محدودیت‌های احتمالی بیشتر در تعداد سانتریفیوژها، کاهش سطح غنی‌سازی از ۲۰ درصد به ۵ درصد و یا اعمال تغییرات در رآکتور اراک همچنان حفظ می‌شود. بر اساس آنچه مورد توافق قرار گرفته؛ ایران به یک ژاپن و برزیل دیگر تبدیل شده است، و احتمالاً هدف کنونی نیز همین است. ایران به هدف خود رسید و کار تمام شد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: