یک میلیون تن مازاد واردات برنج ازسال گذشته/دولت واردات برنج درسال جدید راکنترل کند

میزان واردات برنج در سال گذشته یک میلیون تن بیش از نیاز کشور بود. دولت از ذخایر برنج موجود در کشور برای تامین نیاز داخلی در سال جدید استفاده کند.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از ایسنا، سال گذشته حدود چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج از محل تولید داخل و واردات برای کشورمان تامین شد که دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن آن از شالیزارهای کشورمان استحصال شده بود و یک میلیون و ۹۵۶ هزار تن طی سال وارد شد.

برنج

در حالی که با توجه به حداکثر سرانه مصرف ۴۵ کیلوگرمی که مورد تایید وزارت تجارت است برای تامین نیاز ۷۵ میلیون ایرانی نهایتا به سه میلیون و ۳۷۵ هزار تن برنج نیاز داشتیم اما با توجه به وجود ۴.۴ میلیون تن برنج داخلی و وارداتی برای ۹۷ میلیون و ۷۷۷ هزار نفر برنج کفایت می‌کرد یعنی برای حدود ۲۳ میلیون نفر دیگر غیر از ایرانی‌ها برنج داشتیم!

در حالیکه طبق اعلام انجمن برنج واردات ۶۰۰ هزار تن برنج خارجی برای تامین بازار و ذخیره‌سازی کافی است.

جمیل علیزاده شایق – دبیر انجمن برنج – در این باره به ایسنا گفت: سالانه سه میلیون تن برنج برای تامین نیاز کشورمان کافی است و با توجه به واردات ۶۲۵ هزار تنی برنج در نیمه نخست سال گذشته که جوابگوی مصرف و ذخیره‌سازی کشور بود در همان زمان اعلام شد که دیگر به واردات برنج نیازی نیست اما واردات همچنان ادامه یافت.

وی افزود: با توجه به این‌که برنج وارداتی ارزان‌تر از برنج ایرانی است واردات بیش از نیاز به کشاورزان لطمه می‌زند زیرا تا زمانی که دولت به عنوان ناظر بازار برنج از تولید داخل و کاهش هزینه‌های آن حمایت نکند واردات برنج به تولید داخلی لطمه می‌زند البته واردات و تولید برنج در دو خط موازی حرکت می‌کنند که راهشان از هم جدا است و گویا قرار هم نیست با هم ارتباطی پیدا کنند.

گرچه ثبت سفارش و تخصیص بودجه برای چنین واردات بیش از حدی در دولت گذشته صورت گرفته اما باید دید دولت تدبیر و امید که هدفش تقویت اقتصاد ایران و حمایت از تولید داخل است چگونه‌ می‌خواهد این همه واردات بی‌حساب را مدیریت کند و این روند در سال جاری نیز ادامه می‌یابد یا خیر؟

با توجه به اینکه نهایتا سالانه به حدود یک میلیون تن واردات برنج برای تامین مصرف داخلی نیاز داریم و مازاد واردات یک میلیون و ۲۵ هزار تنی برنج نیز از سال گذشته وجود دارد، وزارت جهاد کشاورزی به عنوان تنظیم‌کننده بازار کالاهای اساسی می‌تواند برنج‌های وارداتی قبل را برای تامین نیاز امسال در نظر گیرد و واردات برنج را متوقف یا در حداقل ممکن کنترل کند. از سوی دیگر با توجه به مرغوبیت برنج ایرانی باید تلاش شود میزان عملکرد این محصول در واحد سطح افزایش یابد تا نیاز کشور به واردات برنج روند کاهشی پیدا کند نه روند افزایشی.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: