۱۷ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۱

پیشگیری و بهداشت وظیفه عمده وزارت بهداشت است/حمایت رئیس‌جمهور از حوزه سلامت

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که بیشترین حمایت از حوزه سلامت را رئیس جمهور داشته اند، به مردم وعده داد که در دو سه ماه آینده شاهد اتفاقات خوشایندی در حوزه سلامت خواهند بود.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از مهر، دکتر سیدحسن هاشمی با حضور در برنامه نگاه یک، به تشریح وضعیت حوزه سلامت در سال ۹۳ پرداخت و افزود: همانطور که مردم می‌دانند در آغاز کارمان با مشکلات متعددی از جمله مشکلات مربوط به دارو به دلیل نوسانات نرخ ارز مواجه بودیم و از این محل فشار زیادی به مردم و همچنین واردکنندگان و تولیدکنندگان دارو وارد شد.

سید حسن قاضی زاده هاشمی

وی با اشاره به کمک ۱۸۶۰ میلیارد تومانی دولت در سال گذشته برای تامین دارو، گفت: قول داده بودیم که تا پایان سال ۹۲ آرامش نسبی به بازار دارویی کشور بازگردانیم که خوشبختانه این موضوع بسیار زودتر از موعدی که وعده داده بودیم، اتفاق افتاد. تمام داروهایی که در گمرک مانده بود، آزاد شد و جهت واردات داروهای مورد نیاز نیز اقدام شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: به دنبال اقداماتی که در سال ۹۲ در زمینه دارو انجام دادیم، تا یکی دو سال آینده از واردات برخی اقلام دارویی بی‌نیاز خواهیم بود. در شش ماه اول امسال نیز واردات دارو کمتر خواهد بود. همچنین در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، تکیه‌مان بر تولید داخل خواهد بود و امیدواریم کیفیت داروهای داخلی روز به روز افزایش یابد.

هاشمی در ادامه به اقدامات انجام شده جهت بازگشت قیمت دارو به سال ۹۱ اشاره کرد و گفت: به دنبال این اقدامات، قیمت دارو به سال ۹۱ بازگشت اما همین قیمت‌ها نیز برای بسیاری از مردم به ویژه برای بیماران مزمن، صعب‌العلاج، مبتلا به اختلالات روان، بیماران قلبی، فشار خون و… بسیار گران است. به همین دلیل نیازمند حمایت بیشتر مجلس و دولت هستیم.

وی به بیانات مقام معظم رهبری در زمینه لزوم اولویت قرار گرفتن مبحث سلامت اشاره کرد و افزود: به عنوان یک شهروند افتخار می‌کنم که اطلاعات رئیس‌جمهور در حوزه سلامت بسیار زیاد است و با نظام‌های سلامت بسیاری از کشورها آشنا هستند. رئیس‌جمهور بر مقوله پیشگیری اهمیت می‌دهد و مشکلات نظام سلامت را می‌شناسد.

وزیر بهداشت به حساسیت هیئت وزیران نسبت به حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: در هیئت وزیران هر یک از وزرا درخواستهایی دارند اما باید گفت که انصافا تاکنون شاید بیشترین حمایت از حوزه سلامت در طول چند دهه گذشته صورت گرفته است امیدواریم که این اتفاق‌ها عملیاتی شود.

هاشمی، مقوله سلامت در دنیا را مقوله‌ بسیار پیچیده خواند و افزود: پیش از این حوزه سلامت در اولویتهای نهم و دهم کشور بود اما اکنون جزو سه چهار اولویت اول قرار گرفته است چرا که حق برخورداری از سلامت برای عموم مردم حقی شناخته شده است.

وی به همراهی‌های مجلس و دولت با حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: خوشبختانه توانستیم بدهی‌های دو سال گذشته البته به استثنای حدود سه چهار ماه اخیر را به پرسنل مراکز درمانی، پرستاران، پزشکان، داروخانه‌ها و … پرداخت کنیم. به این ترتیب بخشی از عقب‌ماندگی‌ها جبران شد.

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه سعی کردیم در تغییر مسئولان وزارتخانه زیاده‌روی صورت نگیرد، به تشکیل شورای فناوری در دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی اشاره کرد و افزود: به زودی خبرهای خوشی در زمینه خودکفایی در تولید داروها، تولید واکسن و… خواهیم داشت. اکنون با گذشت هفت ماه متوجه شده‌ایم که چه کار باید بکنیم. بنابراین دوره حرف زدن به پایان رسیده و اکنون وقت عمل است.

هاشمی در ادامه به گستردگی وزارت بهداشت و واحدهای تابعه آن اشاره کرد و افزود: در مدیریت باید رودربایستی را کنار گذاشت، باید پاسخگو بود، برای پاسخگو بودن نیز باید افراد توانمند به کار گرفته شوند. در این صورت است که چرخش مدیران مشکلی ندارد. البته وزارت بهداشت از جمله وزارتخانه‌هایی است که مدیریت کردن در آن چندان مشتاقی ندارد اما در مجموع تغییرات اعمال شده را با هماهنگی مسؤلان استان‌ها انجام دادیم.

وی با تاکید بر مقدم دانستن پیشگیری بر درمان، ادامه داد: یکی از وظایف عمده ما توجه به پیشگیری و بهداشت است. همانطور که رئیس‌جمهور نیز عنوان کردند هر چه در درمان هزینه کنیم، باز هم ناتوان خواهیم بود. بر این اساس یکی از برنامه‌های اساسی ما باید گسترش بهداشت و توانمند کردن مردم در جهت سلامتی‌شان باشد.

وزیر بهداشت شبکه بهداشتی کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: طی سه دهه گذشته تنها در سطح روستاها از شبکه‌ بهداشتی برخوردار بودیم. این شبکه اکنون باید بازسازی شود. همچنین نوع ماموریت آن نیز باید تغییر کند چرا که پیش از این توجه شبکه بهداشتی کشور به بیماری‌های واگیر بود. اما اکنون ۷۰ درصد بار بیماری‌های کشور مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است که باید آموزشهای لازم در این زمینه به پرسنل فعال در شبکه‌های بهداشتی داده شود.

هاشمی ادامه داد: همچنین در حاشیه شهرها خبری از مراکز بهداشتی نیست. به این منظور بسته‌ای پیش‌بینی شده که شبکه یکپارچه داشته باشیم. در صورت آن که تمام موارد محقق شود، طی دو سال آینده شبکه یکپارچه بهداشت را در کشور خواهیم داشت چرا که نمی‌توان آینده حوزه سلامت را پیش برد مگر آن که به پیشگیری اهمیت داده شود. درمان بسیار گران است و پرداختن به مقوله پیشگیری و بهداشت، به فرهنگ‌سازی نیاز دارد. در این زمینه لازم است رسانه‌ها به وزارت بهداشت کمک کنند.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر آنکه تحول در حوزه سلامت چه زمانی برای مردم ملموس خواهد شد، گفت: مردم انتظار دارند اقداماتی مثمر ثمر را بزودی در این حوزه شاهد باشند. بر این اساس اقداماتی ثمربخش طی دو سه ماه آینده در این حوزه اتفاق خواهد افتاد. بسته‌هایی به این منظور پیش‌بینی شده که البته مردم نیز باید نسبت به آن اقبال داشته باشند و از آن استقبال کنند. همچنین دولت انتظار صرفه‌جویی و کاربردی هزینه شدن اعتبارات را دارد. ما در تمام حوزه‌ها این حساسیت را به کار خواهیم بست.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: