۲۵ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۵

بانک مرکزی کره‌جنوبی با اندونزی پیمان پولی دوجانبه امضا کرد

کشورهای کره و اندونزی که روابط گسترده‌ای با آمریکا دارند، تلاش می‌کنند وابستگی به دلار را با پیمان پولی دوجانبه کاهش بدهند. اما بانک مرکزی ایران، علیرغم مشکلات جدی کشورمان با غرب و ابرقدرت‌ها و اعمال تحریم از سوی آن‌ها، همچنان اصرار به استفاده از دلار در مبادلات خارجی دارد.

دلاربه گزارش عیارآنلاین بانک مرکزی کره جنوبی اعلام کرد که «پیمان پولی دوجانبه» خود را در ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۲ با بانک مرکزی اندونزی امضاء کرده است که دو کشور را از بحران‌های مالی آتی در بازارهای سرمایه حفظ می‌کند.

بانک مرکزی کره جنوبی هدف خود از این پیمان را بهبود تجارت دوجانبه و تقویت بیشتر همکاری‌های مالی برای توسعه اقتصادی در دو کشور عنوان کرده است.

این پیمان به تجارت بین دو کشور با پول‌های محلی – حتی در زمان بحران‌های مالی – کمک شایانی می‌کند که می تواند ثبات منطقه‌ای را در زمان بحران تقویت کند.

روز گذشته خبرگزاری فارس با انتشار این خبر نوشت: مطابق این پیمان، کره جنوبی می‌تواند ۱۰.۷ میلیارد وون را با ۱۱۵ میلیارد روپیه اندونزی معاوضه کند؛ این پیمان به مدت ۳ سال معتبر بوده و می‌تواند با توافق دوجانبه تمدید شود.

یادآور می شود که تاکنون ۴۸ «پیمان پولی دوجانبه» بین کشورهای جنوب شرقی آسیا امضاء شده است تا در مبادلات دو و چندجانبه بجای دلار و یورو، از پول محلی خود استفاده کنند.

گفتنی است تلاش کشورهای جهان برای حذف دلار از معاملات بین‌المللی ناشی از سیاست‌های اقتصادی آمریکاست. چراکه ارزش دلار از ۷۰ سال قبل تا کنون به شدت افت کرده است (به عنوان مثال هر اونس طلا از ۷۰ سال قبل تا کنون از ۳۵ دلار به حدود ۱۲۰۰ دلار رسیده است) و این مسئله باعث شده ارزش دارائی‌های دلاری کشورهای جهان کاهش یابد. این روند نزولی ارزش دلار در دنیا باعث شده تا کشورهای جهان همواره به دنبال راهی برای حذف دلار از معاملات خود باشند.

پیمان‌های پولی دو جانبه ( Currency Swap Agreement) راهی برای انجام معاملات با پول‌های ملی کشورهاست. در حال حاضر ۴۸ پیمان پولی دوجانبه بین کشورهای مختلف دنیا بسته شده است. این درحالی است که کشورما با وجود تحریم‌های فراوان آمریکا در تراکنش‌های بانکی، تا کنون اقدامی برای حذف دلار از مبادلات بین‌المللی و استفاده از پیمان‌های پولی دوجانبه نکرده است.

باید این سوال را از خود بپرسیم که چگونه است که کشورهایی همانند چین، ژاپن، کره، اندونزی و… که با امریکا روابط گسترده ای دارند سعی به کنار گذاشتن دلار از مبادلات بین‌المللی خود دارند، اما بانک مرکزی ایران، علیرغم مشکلات جدی کشورمان با غرب و ابرقدرت‌ها و اعمال تحریم از سوی آن‌ها، همچنان اصرار به استفاده از دلار در مبادلات خارجی دارد. انتظار می‌رود بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، بانک مرکزی کشور ما نیز همچون بسیاری از کشورهای دنیا از پیمان‌های پولی دوجانبه در تجارت بین‌المللی استفاده نماید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: