۲۰ اسف ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۲۶

نوآوری‌های فناورانه کلید سلامتی اقتصاد است/برای ارتباط صنعت و دانشگاه به حمایت دولت نیاز داریم

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه دولت نقش بسزایی در ارتباط با همکاری‌ بین صنعت، دانشگاه و دولت دارد، گفت: برای شکل‌گیری این ارتباط و تحقق اهداف به شدت به حمایت دولت نیاز داریم.

رهایی

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس، علیرضا رهایی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در هفدهمین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی گفت:‌ مقطع زمانی فعلی، مقطع بسیار مهمی است و با توجه به اتفاقاتی که در دنیا رخ می‌دهد و با توجه به شرایط کشور انشاء‌الله با مباحثی که در این کنگره‌ها مطرح می‌شود بتوانیم در راستای رسیدن به اهداف موفق باشیم و در جهت موفق کردن اقتصاد مقاومتی تلاش کنیم.

بحث حماسه اقتصادی که در نام این سال مطرح شده با سند اقتصاد مقاومتی پیوند خورده است و امیدواریم شکوفا شدن اقتصاد کشور را با توجه به این موارد شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه در نیم قرن اخیر تحولات گسترده‌ای در عرصه علوم فناوری و توسعه اقتصادی، اجتماعی کشورها شکل گرفته است، افزود: منشأ این دگرگونی‌ها جهانی شدن اقتصاد، گسترش سریع موافقتنامه‌های تجاری بین کشورها، توسعه شتابان علوم و فناوری به طور عام است و با توجه به شرایط باید جهت‌گیری‌های جدیدی را اتخاذ کنیم تا از کشورهای دیگر عقب نمانیم.

حاصل این دگرگونی‌ها منجر به ظهور فاز جدیدی از توسعه شده که اصطلاحا اقتصاد مبتنی بر دانش نامیده می‌شود و با ورود به این عصر جدید و چرخش محور اقتصاد از توسعه صنعتی به توسعه دانش، فناوری و نوآوری این اعتقاد که موتور رشد و توسعه فراگیر جوامع و کشورها و پیشرفت‌های صنعتی و تولیدی آنها مورد تأکید صاحب‌نظران قرار دارد.

تجربه کشورهای توسعه یافته نشان داده که فناوری محور توسعه بوده و به ندرت می‌توان کشوری را پیدا کرد که توسعه مبنایی دیگر داشته باشد.

وی با بیان اینکه نوآوری‌های فناورانه کلید سلامتی اقتصاد است، تصریح کرد: با توجه به اینکه در فضاهای اقتصادی بین‌المللی مجبوریم حضور داشته باشیم امیدواریم بتوانیم با این کلید وارد صحنه‌ تجارت بین‌المللی شویم و اندیشمندان و کارآفرینان باید در این راستا از این مسیر که گفته شد، استفاده کنند.

رهایی با بیان اینکه سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام اسلامی اهداف کاملا مشخصی دارد، افزود: با توجه به محوریت رویکرد صنعتی در توسعه اقتصادی و فناوری، تدبیر کلان و راهبردهای ملی برای توسعه صنعتی کشور مورد توجه است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه دانشگاه مهمترین نهاد پرورش نیروی انسانی و تبدیل آنها به نیروهای متخصص مورد نیاز در فرآیند خلق ایده تا تبدیل ایده به ثروت است، ادامه داد: امروزه دانشگاه‌ها به عنوان عاملی جدید در نوآوری مطرح هستند و نیروهای پرتوان دانشگاهی که تربیت شده‌اند در هر جا که فضایی بوده توان و قدرت خود را نشان داده‌اند و ما باید بسترهای لازم را برای انجام فعالیت‌های آنها آماده کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های کشورهای توسعه یافته به طور فزاینده‌ای کارآفرین شده‌اند،‌ اظهار داشت: در بخش اقتصاد مبتنی بر دانش، دانشگاه‌ها علاوه بر مأموریت‌هایی که دارند یک مأموریت دیگر یعنی مشارکت فزاینده در نوآوری و توسعه تکنولوژی را عهده‌دار شده‌اند.

رهایی ضمن بیان ویژگی‌های دانشگاه‌های کارآفرین گفت: دانشگاه‌های کارآفرین نقش اساسی را در نوآوری صنعتی و توسعه فناوری و در نتیجه اشتغال‌زایی و بهره‌وری بیشتر از منابع انسانی و غیرانسانی و رفاه دارند و امروزه بکارگیری مدیریت دانش در عرصه دانشگاه‌ها ضروری است.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ طرح بزرگ در دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف داریم، افزود: این طرح‌ها کاربردی است و با تحقق آن می‌توان نیازهای جامعه را محقق کرد و صنعت باید در این زمینه با دانشگاه همکاری کند.

ارتباط صنعت و دانشگاه‌ و همکاری آنها می‌تواند کمک بزرگی به تحقق اهداف داشته باشد. دولت نقش بسیار پراهمیتی در این زمینه دارد و با سرمایه‌گذاری می‌تواند در این زمینه کمک کند و ما به حمایت دولت به شدت نیاز داریم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: