۱۰ اسف ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۶

مالیات بر خانه‌های خالی مانع از افزایش قیمت مسکن می‌شود

احتکار واحدهای مسکونی از سوی برخی از مالکان باعث ایجاد تنش در بازار مسکن و در نتیجه افزایش قیمت می‌شود که وضع مالیات برای این واحدها می‌تواند راهکاری برای مقابله با تنش در این بازار باشد.

رحیم زارعبه گزارش عیارآنلاین،رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خانه ملت، با بیان اینکه واحدهای مسکونی خالی بعد از تنفس یکساله، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره می شوند، گفت: بر اساس مصوبه مجلس، سال دوم، یک دوم مالیات متعلقه، سال سوم برابر مالیات متعلقه و سال چهارم به بعد نیز یک و نیم برابر مالیات متعلقه برای واحدهای خالی در نظر گرفته می‌شود.

براساس اصل اقتصاد هر چه عرضه بیشتر باشد، قیمت کاهش می‌یابد و هر چه عرضه محدود‌تر شود، قیمت نیز افزایش می‌یابد؛ ضمن اینکه از همه مهم‌تر احتکار واحدهای مسکونی از سوی برخی از مالکان است و این موضوع باعث ایجاد تنش در بازار مسکن و در نتیجه افزایش قیمت می‌شود که وضع مالیات برای این واحدها می‌تواند راهکاری برای مقابله با تنش در این بازار باشد.

براساس یک اصل در دنیا از سرمایه های راکد مالیات دریافت می شود، اگر می خواهیم به سمت توسعه اقتصادی حرکت کنیم باید این اصل رعایت شود.

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی ، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت سامانه اطلاعاتی برای واحدهای خالی کامل است؛ بنابراین داده‌های ما برای شناسایی “خانه های خالی” کامل است و می توانیم از آنها مالیات دریافت شود.

دریافت مالیات از واحدها مسکونی خالی علاوه بر اینکه از تضییع حقوق دولت جلوگیری می کند، به نفع مستاجرانی که تمکن مالی ندارند نیز است.

وی درباره زمان اتمام بررسی قانون اصلاح مالیات های مستقیم و اجرای این قانون گفت: این قانون در سال آینده برای رفع ایرادات به شورای نگهبان ارسال می شود و احتمالا از سه ماهه دوم سال آینده قابل اجرا خواهد بود.

قانون اصلاح مالیات های مستقیم تاثیر در افزایش درآمدها دولت ندارد اما می توان میزان درآمد مالیاتی دولت را تثبیت کند

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: