۱۷ بهم ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۱۲

مجلس با تعیین قیمت خوراک پتروشیمی‌ها هیچ ارتباطی ندارد!

بهروز نعمتی، نماینده مردم اسدآباد با بیان اینکه مصوبه مجلس از نظر شکل و ماهیت ایراد دارد، گفت: مطمئنا این مصوبه مورد ایراد شورای نگهبان قرار می‌گیرد، چون مصوبه مجلس به معنای دخالت در اجراست و مجلس نمی‌تواند در مقام مجری مصوبه‌ای را به تصویب برساند.

بهروز نعمتی - کمیسیون صنایعبه گزارش عیارآنلاین، بهروز نعمتی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا اظهار کرد: مجلس امروز در مصوبه‌ای نرخ خوراک پتروشیمی‌ها را تعیین کرد که این کار خلاف وظایف مجلس است و به معنای دخالت در اجرا تلقی می‌شود.

نعمتی با بیان اینکه وظیفه مجلس قانونگذاری و نظارت و نه دخالت در اجراست، گفت: مجلس با تعیین قیمت خوراک پتروشیمی‌ها هیچ ارتباطی ندارد که بخواهد آن را در بودجه قیمت‌گذاری کند. اگر قرار باشد مجلس به قیمت‌گذاری بپردازد، پس باید قیمت هر بشکه نفت را نیز تعیین کند.

نماینده مردم اسدآباد با بیان اینکه مصوبه مجلس از نظر شکل و ماهیت ایراد دارد، گفت: مطمئنا این مصوبه مورد ایراد شورای نگهبان قرار می‌گیرد، چون مصوبه مجلس به معنای دخالت در اجراست و مجلس نمی‌تواند در مقام مجری مصوبه‌ای را به تصویب برساند.

نعمتی با بیان اینکه سهامداران پتروشیمی مردم هستند، گفت: با این نرخ‌گذاری، سهام پتروشیمی‌ها به شدت افت خواهد کرد و مردم ضرر می‌کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین گفت: تعدادی از نمایندگان در این باره به علی لاریجانی رییس مجلس نامه‌ای نوشته‌اند و تایید کردند که این مصوبه خلاف قانون بوده است.

نعمتی همچنین به روال تصویب این بند از لایحه بودجه اشاره و اظهار کرد: آقای توکلی در جریان بررسی این تبصره پیشنهادی را مطرح کرد و به تصویب رساند که پیشنهاد ایشان به صورت مکتوب چاپ نشده بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: طبق آیین‌نامه تنها پیشنهادات چاپ شده باید در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد ولی پیشنهاد آقای توکلی چاپ نشده بود. حتی اگر کمیسیون تلفیق نیز اظهار کند که به دلیل فراموشی این پیشنهاد چاپ نشده است، باز هم نباید مطرح می‌شد. این کار خلاف آیین‌نامه انجام شده است.

نعمتی در پایان گفت: اگر قرار باشد همه نمایندگان به صورت شفاهی پیشنهادات خود را مطرح کنند، ما به دوران اوایل تشکیل مجلس برمی‌گردیم. روال مطرح کردن پیشنهادات چاپ نشده خلاف آیین‌نامه است. حتی ما در کمیسیون ویژه قصد طرح پیشنهادی داشته‌ایم که از قلم افتاده بود، در نهایت این پیشنهاد با بررسی اسناد مجددا به صورت مکتوب چاپ شده بود و ما توانستیم آن را مطرح کنیم؛ روالی که در مورد پیشنهاد آقای توکلی انجام نشده بود.

به گزارش عیارآنلاین، اظهارات این نماینده مجلس در حالی صورت می گیرد که اولاً هیچ تناسبی بین قیمت گذاری خوراک گاز پتروشیمی ها با قیمت گذاری یک بشکه نفت نبوده و مقایسه آن، بلاوجه است و ثانیاً، طرح این ادعا که قیمت گذاری برای خوراک پتروشیمی ها دخالت در اجرا بوده است و به همین دلیل توسط شورای نگهبان محل ایراد خواهد بود، چندان منطقی به نظر می رسد. به عنوان مثال، در قانون بودجه سال ۱۳۸۶ و همچنین برخی سال های دیگر نرخ بنزین مشخص شده است و در برخی قوانین بودجه مانند قانون بودجه سال ۱۳۹۰ هم سقف افزایش قیمت حامل های انرژی تعیین گردیده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: