۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۳۳

تغییر رویکرد غذایی مردم از گوشت و تخم‌مرغ به نان و سیب‌زمینی

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، قدرت خرید مردم از سال 89 کاهش یافته، اما آمار منتشرشده در بخش کشاورزی تعیین‌کننده نیست، لذا راستی‌آزمایی آمار در وزارت جهاد کشاورزی کلید خورده است.

تغییر رویکرد غذایی مردم از گوشت و تخم‌مرغ به نان و سیب‌زمینی/ سرانه مصرف گندم از 141 به 200 کیلو رسید!

به گزارش عیارآنلاین عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری کشاورزی ایران  گفت: بر اساس گزارش‌های منتشرشده مرکز پژوهش‌های مجلس، آمار تولیدات کشاورزی در سال 90 و 91 مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده با توجه به تورم موجود در جامعه، قدرت خرید مردم پایین آمده و آنها مجبور شده‌اند سهم بیشتری از درآمد خود را صرف تأمین مواد خوراکی کنند.

عباس پاپی‌زاده افزود: بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی در سال 75 و 86، وضعیت مردم از نظر دسترسی اقتصادی به غذا در شرایط مناسب‌تری بوده و در سال 91 با افزایش 47 درصدی قیمت مواد خوراکی، قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: قیمت تخم‌مرغ در سال 90 نسبت به سال 89، 80 درصد افزایش داشته و این میزان افزایش قیمت در مورد شیر 34 درصد گزارش شده است.

 

سرانه مصرف گندم به 200 کیلوگرم رسید

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در گزارش ارسالی مرکز پژوهش‌های مجلس، سرانه مصرف گندم از 141 کیلوگرم در سال 85 به 200 کیلوگرم در سال 91 رسیده است. نگاهی به این آمار نشان می‌دهد که مردم به‌علت افزایش قیمت گوشت و تخم‌مرغ، سهم بیشتری از درآمد خود را صرف تأمین نان و سیب‌زمینی کرده‌اند.

پاپی‌زاده با انتقاد به آمارهای منتشرشده در دولت گذشته تصریح کرد: راستی‌آزمایی آمار در وزارت جهاد کشاورزی با استقبال وزیر جهاد کشاورزی فعلی کلید خورده است.

وی یادآور شد: آمار شفاف و روشن می‌تواند بستر لازم برای برنامه‌ریزی برای تدوین برنامه ششم توسعه را فراهم کند.

تلگر

برچسب‌ها:

چهره‌

۹ دیدگاه
 1. قلی :

  حدود چند هزار سال فرهنگ و یکی از بزرگترین منابع نفتی و غیر نفتی دنیا را داریم
  ولی اما ………..

 2. hsn :

  انگلیسی ها هم در جنگ جهانی مجبور به خوردن سیب زمینی شدند. اما تخم مرغ و سیب زمینی خوری ما دهها سال است که ادامه دارد!

 3. ناشناس :

  وعده های سال 57 غیر از این بود….

  • ناشناس :

   انقلاب با وعده شروع شد و 34 سال است با وعده ادامه دارد. ببینید ما چه مردمانی هستیم که فقط می بازیم. فقط می بازیم.. سیب زمینی را هم از ما خواهند گرفت.

 4. ناشناس :

  مبارک است!!!!!!!

 5. ناشناس :

  مبارک است انشا ا… !!!!!!!

 6. آرش :

  تا وقتی که آقایان و آقازاده ها سوار بر ماشین های گران در کاح های آنچنانی به عیش و نوش مشغولند، وصع معیشتی ملت هر روز بدتر از دیروز خواهد بود!

 7. sasan :

  آقا ما فقط شیکممون گشنه نیست
  شیکم گرسنه فرهنگ رو کچل می کنه ، مذهب رو فشل می کنه نسل آینده رو هم مچل ما می کنه

 8. اخرین نفر زیر خط فقر :

  اگه به امید همسایه (دولت ) باشی شب گرسنه میمونی باید خودمون به فکر خودمون باشیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: