رانندگان فاقد دفترچه کار هم می‌توانند بیمه تامین اجتماعی شوند

رانندگان فاقد دفترچه کار رانندگی نیز با معرفی راننده از طریق سازمان‌های حمل‌ونقل جاده‌ای به سازمان تأمین‌اجتماعی و پرداخت ۳ ماه حق‌بیمه علی‌الحساب و انجام معاینات پزشکی، مشمول قانون تأمین‌اجتماعی قرار می‌شوند.

بیمه تامین اجتماعی

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، محمد محمدی معاون مدیرکل درآمد حق‌ بیمه سازمان تأمین‌اجتماعی اظهار داشت: رانندگان فاقد دفترچه کار رانندگی نیز با معرفی راننده از طریق سازمان‌های حمل‌ونقل جاده‌ای به سازمان تأمین‌اجتماعی و پرداخت ۳ ماه حق‌بیمه علی‌الحساب و انجام معاینات پزشکی، مشمول قانون تأمین‌اجتماعی قرار می‌شوند.

وی با اشاره به این‌که رانندگان مشمول این قانون می‌توانند حق‌بیمه مقرر را به صورت ماهانه یا سه ماه یک‌بار به شعب این سازمان پرداخت کنند، گفت: دستمزد مبنای کسر حق‌ بیمه رانندگان برون‌شهری، اتوبوس، تریلر و … معادل ۳/۱ برابر حداقل دستمزد ماهانه، رانندگان مینی‌بوس، تاکسی بین‌شهری و برای رانندگان بین شهری معادل حداقل دستمزد ماهانه تعیین شده برای هر سال است.

محمدی با اشاره به این‌که به شعب تأمین‌اجتماعی تأکید شده در پوشش بیمه‌ای رانندگان، باتوجه به فرآیند تعریف‌شده از سوی معاونت فنی و درآمد اقدام کنند تا از اعمال سلیقه احتمالی در پوشش بیمه‌ای آنان جلوگیری شود، گفت: تمام رانندگان حمل‌ونقل عمومی برون‌شهری با توجه به قانون بیمه‌های اجتماعی رانندگان حمل‌ونقل بار و مسافر، می‌توانند نسبت به پرداخت حق‌بیمه سه‌ماهه آتی خود به صورت یک‌جا و یا ماهیانه با رعایت ماده ۳۹ قانون تأمین‌ اجتماعی اقدام و از مزایای این قانون برخوردار شوند.

همچنین رانندگان حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری می‌توانند از طریق تعاونی‌های کارگزار حمل‌ونقل، پرداخت حق‌بیمه را تداوم بخشند.

در تکمیل سوابق پرداخت حق‌بیمه رانندگان و در صورت عدم پرداخت حق‌بیمه دوره‌ای که دارای کارت هوشمند معتبر رانندگی بوده‌اند، در صورت درخواست راننده مبنی بر تقسیط بدهی‌های معوقه، شعب تابعه این سازمان نسبت به تقسیط بدهی‌های معوق حداکثر در ۳۶ قسط ماهانه اقدام می‌کنند تا جزو سوابق پرداخت حق‌بیمه آنان منظور شود.

محمدی درخصوص نحوه اطلاع رانندگان از سوابق پرداخت حق‌بیمه هم گفت: هر یک از رانندگان حمل‌ونقل درون و برون‌شهری می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان تأمین‌اجتماعی نسبت به اخذ سوابق پرداخت حق‌بیمه خود اقدام کنند.

معاون مدیرکل درآمد حق‌ بیمه تأمین‌اجتماعی خاطرنشان کرد: در حال‌ حاضر تعداد رانندگان زیرپوشش بیمه تأمین‌اجتماعی به بیش از ۹۵۰ هزار نفر می‌رسد و در صورت تأمین بار مالی حق‌بیمه سهم منابع حاصله از هدفمندسازی یارانه‌ها بابت موضوع بند «ب» ماده ۱۱ آیین‌نامه اجرای ماده ۷ قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و ارسال لیست اطلاعات اینگونه افراد از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و ستاد سوخت، کلیه رانندگان حمل و نقل عمومی درون و برون‌شهری فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای با رعایت مقررات تحت‌پوشش قرار خواهند گرفت.

۳ دیدگاه

 1. احمد کاظمی رشید :

  lسلام.
  من راننده وانت بار هستم و حدود۲۰سال سابقه تامین اجتماعی دارم.
  از جانبازان شیمیایی وظیفه ارتش با ۹ درصد جانبازی هستم که تحت پوشش بنیاد شهید و سازمان دیگری نیستم.با توجه به قانون حمایت از ایثارگران که بنده نیز شمول آن میباشم،لطفا راهنمایی فرمایید برابر قوانین ،چه حمایتی در این راستا برای من اعمال میشود؟
  با تشکر
  همراه ۰۹۳۵۵۷۹۶۳۹۰

 2. مژگان :

  سلام.میشه لطف کنید کمکم کنید.همسر من بیمه تامین اجتماعی نداره.منزلمون کرج هستش.میشه راهنمایی کنید که چطور میتونم واسه بیمه اقدام کنم.وانت داره ومیوه فروش هستش.خیلی به بیمه احتیاج داریم لطفا اگه میشه راهنمایید کنید

 3. کژال :

  سلام کسی که بیمه میشه باید ماشین بنام خودش باشه یانه؟واگروسیله به نام خانم باشه ام بیمه اش چطور منظورم خانواده یاخودشخص بیمه مکنن تشکرمکنم پاسخ دهید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: