۲۶ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۰۷
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران:

ضرورت پایش نحوه اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف در کشور

کشور ژاپن در بخش اجرای قوانین مربوط به مدیریت انرژی نیز به خوبی عمل کرده است به طوری که مرکز ویژه ای به نمایندگی از حاکمیت این کشور، پیاده سازی و پایش نحوه اجرای قوانین را دنبال می کند.

پاک سرشتبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از خبرگزاری شانا، سعید پاک سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در سمینار “بررسی و بکارگیری تکنولوژی های نوین در تجهیزات و فرایندهای عملیاتی پالایشگاه ها و تاسیسات تقویت فشار به منظور بهینه سازی مصرف انرژی” گفت: کنترل و پایش نحوه اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف با هدف بهبود مدیریت مصرف انرژی در کشور ضروری است.

پاک سرشت اضافه کرد: وضعیت ایران از لحاظ شدت مصرف انرژی نا به سامان است و قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی نیز نتوانسته است تغییر چندانی در الگوی مصرف انرژی جامعه ایجاد کند.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران اصلاح قیمت ها، استفاده از تکنولوژی های جدید، تصویب قوانین و مقررات مرتبط و فرهنگ سازی را از جمله فاکتورهای لازم در جهت بهینه سازی مصرف انرژی عنوان و تصریح کرد: با وجود آن که قوانین و مقررات غنی و مناسبی در این زمینه در کشورمان تصویب شده است، اما نبود مرجعی مشخص برای مدیریت اجرای این قوانین، منجر به ادامه روند نامناسب مصرف انرژی در کشور شده است.

پاک سرشت در این زمینه به مقایسه کشورمان با کشور ژاپن پرداخت و گفت: در ژاپن، اولین قانون مدیریت انرژی در سال ١٩٥١ تدوین شد و از آن پس نیز موضوع مدیریت انرژی به طور جدی در دستور کار دولت این کشور قرار داشته است.

به گفته مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، کشور ژاپن در بخش اجرای قوانین مربوط به مدیریت انرژی نیز به خوبی عمل کرده است به طوری که مرکز ویژه ای به نمایندگی از حاکمیت این کشور، پیاده سازی و پایش نحوه اجرای قوانین را دنبال می کند.

پاک سرشت با اشاره به قانون برنامه پنجم توسعه که در آن کاهش شدت مصرف انرژی به دو سوم میزان فعلی مدنظر قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: درحالی تحقق این هدف دور از دست می نماید که هم اکنون بیش از نیمی از سال های برنامه پنجم سپری شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: