۱۱ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۱۹

جلوگیری از سوزاندن ۲۵ میلیون فوت مکعب گاز همراه در میدان ابوذر

با نصب یک سکوی گازی در میدان ابوذر، عملیات جمع آوری ۲۵ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت در بزرگترین مجتمع تولید نفت دریایی ایران آغاز شده و به جای ارسال این حجم گاز به فلرها، روزانه این مقدار گاز به پتروشیمی خارگ ارسال خواهد شد.

گاز همراهبه گزارش عیارآنلاین و به نقل از خبرگزاری تسنیم، مجتمع نفتی ابوذر در ۷۵ کیلومتری غرب جزیره خارک و در دل آبهای خلیج فارس قرار دارد. این مجتمع نفتی شامل سه سکوی اصلی بهره برداری است که از این میدان بیشترین میزان نفت کشور در خلیج فارس تولید می شود.

بر اساس برآوردها، حدود ۴ میلیارد بشکه نفت خام درجا در مخزن میدان ابوذر وجود دارد که ۲۰ درصد آن قابل برداشت است. همراه با تولید روزانه ۱۸۵ هزار بشکه ای نفت از این میدان، روزانه ۲.۷ میلیون مترمکعب گاز طبیعی همراه نفت به دلیل نبود تجهیزات جمع آوری، در فلرهای سکوهای ابوذر می سوزد.

قرار بود با بهره برداری از کارخانه ان جی ال خارگ، سوختن گاز همراه نفت در میدان ابوذر متوقف شود اما با سالها تأخیر در بهره برداری از این پروژه ملی، همچنان سرمایه های ملی در ابوذر سوزانده می شود.

در پی تأخیرهای پیاپی در احداث کارخانه ان جی ال خارگ، به منظور جمع آوری بخشی از گازی که روزانه در فلرها می سوزد، ساخت و نصب سکوی گازی GCP در میدان ابوذر در برنامه قرار گرفت و چهارشنبه هفته گذشته این سکوی گازی با موفقیت در میدان ابوذر نصب شد.

با نصب این سکوی گازی در میدان ابوذر، عملیات اجرایی جمع آوری ۷۰۸ هزار مترمکعب (معادل ۲۵ میلیون فوت مکعب) گاز همراه نفت این میدان آغاز شده و به جای ارسال این حجم گاز به فلرها، روزانه این مقدار گاز به پتروشیمی خارگ ارسال خواهد شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، راه اندازی سكوي GCP ميدان ابوذر با حضور مديركل بازرسي وزارت نفت، مدير كل بازرسي شركت ملي نفت ايران و رئيس منطقه خارگ، صورت گرفت. اين سكو به منظور جمع‌آوري گازهاي مازاد همراه نفت ميدان ابوذر، جلوگيري از سوختن آنها و ارسال به خشكي توسط يك خط لوله ۲۶ اينچ جهت مصرف NGL خارگ احداث شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: