گزارش ۱۰۰روزه وزارت‌بهداشت امروز منتشر می‌شود/تدوین طرح بازنگری وزارت بهداشت

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، درباره گزارش صدروزه وزارت بهداشت گفت: این گزارش آماده شده است و امروز به صورت مشروح در سایت وزارت بهداشت منتشر می‌شود و در منظر دید مردم قرار می‌گیرد. ما نباید به مردم دروغ بگوییم و چیزی را […]

سید حسن قاضی زاده هاشمی

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، درباره گزارش صدروزه وزارت بهداشت گفت: این گزارش آماده شده است و امروز به صورت مشروح در سایت وزارت بهداشت منتشر می‌شود و در منظر دید مردم قرار می‌گیرد. ما نباید به مردم دروغ بگوییم و چیزی را از مردم پنهان کنیم.

اگر بخواهم خیلی خلاصه درباره وضعیت وزارت بهداشت در صد روز گذشته گزارش بدهم باید بگویم، که وزارت بهداشت به شدت بیمار است و این تعبیر «بیماری» برای وزارت بهداشت واقعاً تعبیر درستی است اما همکارانم در ۱۰۰ روز گذشته به خصوص در بخشهای دارو، درمان، بهداشت، آموزشی، پژوهشی، امور بین الملل و انتقال خون تلاش زیادی کردند که مشکلات کم شود و من از آنها راضی هستم.
من در اینجا نمی خواهم سیاه نمایی کنم و مشکلات گذشته را برای مردم تکرار کنم، اما همه می دانند که هیچ وقت سلامت در اولویت دولتها نبوده است، حقوق بیماران در اولویت قرار نگرفته است و همیشه وزارت بهداشت با کمبود منابع درگیر بوده است.

من نمی‌خواهم وارد حاشیه‌های سیاسی شوم چون از این حاشیه‌ها چیزی گیر مردم نمی‌آید اما مردم خودشان مسائل را می‌‌دانند و متوجه اوضاع هستند. وزارت بهداشت حداقل با ۵۵۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه مواجه است. سهم وزارت بهداشت از یارانه‌ها حتی یک ریالش هم تأمین نشد و فقط ۲ درصد اعتبار برنامه پزشک خانواده تأمین شد.

طی ۹ ماه گذشته از بودجه های عمرانی فقط ۱۵ درصد تخصیص پیدا کرده است، در اصلاحیه بودجه نیز نتوانستیم ریالی به اعتبارات وزارت بهداشت اضافه کنیم.
۱۳هزار میلیارد تومان سهم وزارت بهداشت از یارانه ها نیز پرداخت نشد و ۱۱۰۰ میلیارد تومان حق جذب پرسنل نیز تأمین نشده است.

با وجود شعارهایی که از سالهای گذشته درباره کوچک سازی دولت داده شده است، تعداد پرسنل وزارت بهداشت از ۲۳۰ هزار نفر به ۴۰۰ هزار نفر رسیده است و تقریباً دو برابر شده است، اما وضعیت حقوقی ۱۴۰ هزار نفر آنها مشخص نیست البته ما هنوز از نظر نیروی انسانی حدود ۱۴۰ هزار نفر کمبود داریم و این مسئله فشار کاری مضاعفی را به پرسنل بیمارستانی به خصوص پرستارها و کمک پرستارها تحمیل کرده است.

تعداد زیادی بیمارستان در کشور هستند که طی سالهای گذشته حتی تجهیز شده‌اند اما پرسنل ندارند، یا حتی تجهیزات هم ندارند اما افتتاح شده‌اند، این اصلاً کار درستی نیست که تجهیزات را از جای دیگری بیاوریم و به صورت نمایشی بیمارستان یا مرکز درمانی را افتتاح کنیم و ۲ روز بعد درِ آن را قفل بزنیم.چرا مردم باید احساس کنند که ما مسئولان به آنها دروغ می‌گوییم یا خدای نکرده سرشان کلاه می‌گذاریم.

با این حال ما بیکار ننشسته‌ایم و طرح بازنگری وزارت بهداشت را با همکاری دکتر دانش جعفری تدوین کرده‌ایم و به دولت فرستاده‌ایم و به دنبال این هستیم که یک طرح اساسی جدیدی را اجرا کنیم، این طرح به هیئت دولت رفته است و به دستور رئیس جمهور کارگروهی برای بررسی و تصمیم گیری در این مورد در دولت تشکیل شده است، خوشبختانه دوستان و همکاران من هم در دولت متوجه اهمیت حوزه سلامت و مشکلات آن هستند و من بسیار امیدوارم که در این دولت با تدبیر مسئولان اتفاقات خوبی در حوزه بهداشت و درمان خواهد افتاد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: