۲۱ آبا ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۷

نهاوندیان: صادرات از معافیت مالیاتی برخوردار شد

براساس مصوبه اخیر هیات دولت بخشنامه عدم معافیت مالیاتی صادرکنندگان حذف شد.

نهاوندیانبه گزارش عیارآنلاین به نقل از ایسنا، محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران روز گذشته در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی درباره مصوبه لغو پیمان سپاری ارزی گفت: ابهاماتی در بخشنامه مالیات بر ارز صادراتی وجود داشت که خوشبختانه وعده لغو آن به تحقق نزدیک شد.

وی ادامه داد: لغو این بخشنامه در دولت تصویب و براساس مصوبه هیات دولت بخشنامه عدم معافیت مالیاتی صادرکنندگان که در گذشته صادر شده بود دیگر نیازی به ادامه ندارد.

او درباره لغو عدم معافیت مالیاتی صادرکنندگان و ابهامات موجود در این تصمیم درباره این که آیا پیمان‌سپاری ارزی نیز لغو شده است یا خیر بیان کرد: مصوبه قبلی سازمان مالیاتی ابهامات و شبهاتی را به وجود آورده بود. مصوبه قبلی با قانون تعارض داشت زیرا بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه صادرات صراحتا از معافیت مالیاتی برخوردار است ولی بخشنامه دولت قبل این موضوع را منوط به رویه‌ای اداری کرده بود.

نهاوندیان ادامه داد: سازمان مالیاتی تعیین کرده بود که احراز عمل صادرات چگونه باید انجام شود. با مصوبه دولت ابهامات برطرف شد اما فلسفه‌ی این که ارز صادراتی باید در خدمت اقتصاد کشور باشد و در چرخه تجارت دولت قرار گیرد بدیهی است ولی به صورت روشن اشکال استفاده از ارز صادراتی نیز تدوین شده است.

وی با تاکید بر این که ارز باید در خدمت اقتصاد کشور باشد، خاطرنشان کرد: این مصوبه دقیقا مشخص می‌کند که ما باید ارز صادراتی را چه به لحاظ سپرده‌گذاری ارزی و چه به لحاظ اختصاص آن برای واردات و برای بازپرداخت وام‌های ارزی به مصرف واردات برسانیم.

۱ دیدگاه

  1. جواد یوسفی :

    سلام.لطفا تکلیف هرنوع مالیات.عوارض وارزش افزوده و … مربوط به صادرات را روشن کرده ورسما ابلاغ نمایید.چون تعلق کمترین مالیات و عوارض و شرایط خاص مانند شرایط سه گانه مذکور از طرف سازمان امور مالیاتی برای معافیت از مالیات.صدمات بسیار جدی به صادرات غیرنفتی وارد خواهد کرد که شاید اثر آن از اثر تحریم اقتصادی دشمن هم بدتر باشد. لطفا پیگیری نمایید.با تشکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: