۱۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۶

به دنبال شفاف‌سازی در نظام توزیع هستیم/ وزارت صنعت اشکالات طرح شبنم را برطرف کند

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: بهتر بود وزارت صنعت اشکالات طرح شبنم و ایران کد را بررسی و برطرف می‌کرد.

فولادگربه گزارش عیارآنلاین حمیدرضا فولادگر امروز در گفت‌وگو با فارس در مورد بخشنامه لغو طرح شبنم و ایران ‌کد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: هفته پیش صحبتی داشتیم که بیایند و توضیح دهند که دلیل انجام این کار چه بوده است و البته وزارت صنعت می‌گوید برای تسهیل در امور مردم و حذف اقدامات دست‌ و پاگیر این کار را انجام داده که اگر با این نیت باشد باید برای ما هم توضیح می‌دادند، اما از طرف دیگر این نگرانی وجود دارد که ممکن است قاچاق گسترش پیدا کند.

وی ادامه داد: شاید بهتر بود وزارت صنعت اشکالات طرح را بررسی و برطرف می‌کرد، نظام توزیع باید به نحوی نظارت و ساماندهی شود و مبدأ و مقصد هر کالایی مشخص شود‌ و ایران ‌کد و شبنم با توجه به معایبی که داشت تا حدی این کار را انجام می‌داد، بنابراین بهتر است جایگزینی برای آن انتخاب شود که معایب آن‌ها را نداشته باشد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس خاطرنشان کرد: در مورد شبنم نیز باید سعی کنیم طرحی جایگزین شود که معایب گذشته را نداشته باشد و محاسن آن نیز حفظ شود، البته ما هم سهولت در فضای کسب و کار را قبول داریم.

وی همچنین درباره اینکه آیا لغو این مصوبات به نظر مجلس نیاز دارد یا نه گفت: بعید می‌دانم این موضوع نیاز به مصوبه مجلس داشته باشد.

فولادگر در واکنش به صحبت‌های وزیر صنعت در مورد قانونی کردن قاچاق توسط شبنم و ایران کد گفت: باید اثبات کنند که معایب این طرح بیشتر از محاسن آن است و اگر قانع شویم برای حذف قوانینی که مانع تجارت می‌شوند، مخالفتی نداریم و به هر حال ما به دنبال شفاف‌سازی در بازار کسب و کار هستیم و باید منتظر بود تا صحبت‌های آقای وزیر را شنید و بعد قضاوت کرد.

برخی مدافعان طرح معتقدند با اجرای این دو طرح، مشخص بود هر کسی چه کالایی به چه میزان و به چه ارزشی وارد می‌کند و در کجا توزیع و فروخته می‌شود، این نظام آماری می‌توانست برای مالیات و توزیع ارز در کشور مورد استفاده قرار گیرد.

طرح شبنم و ایران ‌کد دقیقا پس از گفت‌وگوی تلویزیونی وزیر صنعت در مورد حذف این دو طرح، حذف شد این در حالی است که مطابق آمار ستاد مبارزه با قاچاق، سالانه ۱۹ میلیارد دلار کالا به کشور قاچاق می‌شود که این رقم بیش از یک سوم واردات است و به ازای هر ۲۰ هزار دلار قاچاق، یک شغل از بین می‌رود، یعنی قاچاق سبب از بین رفتن ۹۵۰ هزار شغل شده که با جلوگیری از آن می‌توان بیکاری را ۳۰ درصد کاهش داد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: