۱۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۰
هزینه های بی توجهی به اصلاح الگوی مصرف انرژی و محیط زیست

رقابت امروز کشورها بر سر کاهش مصرف انرژی است؛ نه تولید انرژی

از سال 2020، کشورهایی که بیش از سهمیه خود کربن تولید کرده اند، موظف به پرداخت مالیات هستند و این امر، ضرورت اصلاح نحوه مصرف انرژی را بیش از پیش آشکار می سازد. در آینده، پرونده های تخلفات زیست محیطی از پرونده هایی مانند پرونده های هسته ای خطرناکتر خواهد بود.

گاز همراهبه گزارش عیارآنلاین، مدیرعامل شرکت خدمات انرژی دانا در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران گفت: در دنیای امروز، کشورها بیش از آنکه برای تولید انرژی بیشتر به رقابت با یکدیگر بپردازند، بر سر کاهش مصرف انرژی رقابت می کنند و در تلاشند با استفاده از راهکارهای اصولی، از انرژی های موجود به نحو بهینه ای بهره مند شوند.

نصرت الله سیفی افزود: از سال 2020، کشورهایی که بیش از سهمیه خود کربن تولید کرده اند، موظف به پرداخت مالیات هستند و این امر، ضرورت اصلاح نحوه مصرف انرژی را بیش از پیش آشکار می سازد.

وی یادآور شد: مدیر عامل شرکت گازپروم نفت روسیه در سال 1387 در جلسه‌ای با وزیر نفت وقت ایران اعلام کرد: “اگر روسیه به همین روش مصرفی خود در حوزه انرژی ادامه دهد، به زودی دیگر نمی‌تواند گاز صادر کند و به همین جهت تصمیم گرفته است که شدت انرژی خود را طی سال های آینده حدود 30 درصد کاهش دهد.”

سیفی گفت: در آینده، پرونده های تخلفات زیست محیطی از پرونده هایی مانند پرونده های هسته ای خطرناکتر خواهد بود.

مشاور کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در ادامه به ضرورت اصلاح مصرف انرژی در ایران اشاره و تصریح کرد: تفاوت ایران با ژاپن در این است که ایران ذخایر نفتی بسیار، معادن، مطلوبیت زمین، آب و هوا و پتانسیل های طبیعی بی شمار دیگری دارد، اما ژاپن به رغم اینکه از این امتیازها برخوردار نیست، با اعمال مدیریت درست و اصولی، به کشوری پیشرفته تبدیل شده است.

این فعال بخش خصوصی در حوزه انرژی، وضعیت مصرف انرژی را در کشور نامطلوب خواند و گفت: در دستور کار قرار گرفتن قانون هدفمندی یارانه ها و قانون اصلاح الگوی مصرف، دو اتفاق نیک در اقتصاد ایران بود که با توجه به اجرا نشدن قانون اصلاح الگوی مصرف، لازم است این قانون مجدد احیا شود.

سیفی اجرای درست قانون هدفمندی یارانه ها و قانون اصلاح الگوی مصرف را، دو بال پرواز برای کاهش مصرف انرژی در کشور دانست و اظهار داشت: مصرف انرژی در ایران نسبت به تمام کشورهای هم‌تراز خود، حداقل چهار برابر بیشتر است که این امر، ریشه در توسعه نیافتگی تکنولوژیکی و البته یارانه ای بودن نظام قیمت دارد. بخشی از تکنولوژی ها در دسترس نیست که باید دانشگاه ها و سرمایه های انسانی برای دستیابی به این تکنولوژی‌ها به سمت و سوی فضای علمی درست سوق داده شوند و البته در این زمینه، اقداماتی در وزارتخانه های نفت و نیرو انجام شده است.

مدیرعامل شرکت خدمات انرژی دانا در خصوص اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نیز گفت: در زمان آغاز اجرای این قانون، هر دلار برابر هزار تومان بود اما بنزین لیتری 400 تومانی در زمانی که دلار به حدود سه هزار تومان رسیده است، ارزشی معادل 125 تومان پیدا کرده و این در حالی است که اکنون نیز یارانه نقدی نیز به مردم پرداخت می شود.

به گفته سیفی، رفع مشکلات ناشی از سوء مدیریت، استفاده از قانون بهبود فضای کسب و کار و بهره مندی از توان و ظرفیت های بخش خصوصی، راهکارهایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سیفی با اشاره به اینکه برای کاهش مصرف سوخت باید سهم ضایعات را نیز در نظر گرفت، توضیح داد: سهم مصرف انرژی در دستگاه های دولتی، حدود دو سوم و سهم مردم، یک سوم است؛ به عبارت دیگر در حالی فشارها بر دوش مردم سنگینی می کند که تکنولوژی در بخش های تولید و تبدیل و انتقال در دست ملت نیست.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: