۱۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۹
کارشناس اقتصاد مسکن:

مسکن مهر بر مبنای اصول عدالت‌خواهانه بنا شده است

مسکن اجتماعی طرح غلطی است و مسکن استیجاری از این جهت غلط است که کسی که متقاضی است باید به او مسکن ملکی داد. وقتی مسکن اجاره‌ای به این متقاضی می‌دهیم همیشه مشکل مسکن به قوت خودش باقی است.

پروین‌پوربه گزارش عیارآنلاین افشین پروین‌پور کارشناس اقتصاد مسکن در گفت‌وگو با تسنیم، گفت: مسکن اجتماعی به‌صورت اجاره‌ای به متقاضیان تحویل می‌شود، در دنیا تمام مسکن اجتماعی را دولت می‌سازد و به متقاضیان به‌صورت ماهانه اجاره می‌دهد. به عبارت دیگر مسکن اجتماعی یک نمونه از مسکن استیجاری است و می‌خواهند آنرا به مردم بدهند.

وی با تاکید بر این‌که اجرای این برنامه کار بسیار غلطی است، تصریح کرد: مسکن احتماعی در دنیا یک تجربه شکست خورده است، دنیا بی خیال شده اما ما می‌خواهیم تجربه اشتباه آنها را تکرار کنیم.

به گفته پروین‌پور، کسی که بخواهد به اصول اقتصاد لیبرال آمریکایی وفادار باشد قطعا معتقد است بازار مسکن را برای به تعادل رسیدن باید به بخش خصوصی واگذار کرد.

کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به این‌که مسکن مهر بر مبنای اصول عدالت‌خواهانه بنا شده است، افزود: به عبارتی این طرح سعی کرده مسکن مورد نیاز مردم با حداقل قیمت به دست مردم برسد. مسکن اجتماعی طرح غلطی است و مسکن استیجاری از این جهت غلط است که کسی که متقاضی است باید به او مسکن ملکی داد. وقتی مسکن اجاره‌ای به این متقاضی می‌دهیم همیشه مشکل مسکن به قوت خودش باقی است.

پروین‌پور ادامه داد:‌ اولا یک تورم در کل اقتصاد کشور داریم که سالانه ارزش پول متقاضی را کاهش می‌دهد، از سوی دیگر یک تورم در بخش مسکن داریم که این مسئله نیز از توانایی صاحب مسکن شدن افراد می‌کاهد. در واقع مستاجران سال به سال ضرر می‌کنند و توانایی آنها برای تصاحب مسکن کاهس می‌یابد. اگر بتوانیم مسکن استیجاری هم بسازیم و به آنها بدهیم سال به سال ناتوانتر می‌شوند، اما مسکن مهر با مسکن ملکی یکبار برای همیشه مشکل مردم را برطرف می‌کرد.

وی با اشاره به این‌که ساخت مسکن استیجاری کار غلطی است، گفت: این برنامه به این دلیل غلط است که اقتصاد ایران ضعیف و همراه با تورم است و سال به سال توانایی اقتصادی مردم را کاهش می‌دهد.

پروین‌پور در پاسخ به این پرسش که با توجه به ادعای مسئولان در این خصوص که مسکن مهر دیگر اعتباری ندارد بنابراین مسکن اجتماعی باید از چه طریقی تامین منابع شود، گفت:‌ می‌گویند دولت منابع ندارد، اگر بخواهند از سرمایه بخش خصوصی استفاده کنند باید سود آنها را محاسبه و پرداخت کنند. در واقع باید سود بازار سرمایه را محاسبه کنند و چیزی روی آن بگذارند و به بخش خصوصی بدهند این مسئله باعث می‌شود هزینه تمام شده به شدت افزایش یابد و خانه‌ها با قیمت گرانی ساخته شود.

وی با طرح این پرسش که نمی‌دانم این چه طرحی است که می‌خواهند آنرا اجرایی کنند، گفت: باید از مسئولان پرسیده شود که با اجرای مسکن اجتماعی وضعیت مستاجران چه تغییری می‌کند و این‌که مستاجر دولت بودن به نفع چه کسی است؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: