۶ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۵۱

تاثیرات طرح کاداستر/جلوگیری از زمین‌خواری/کمک به شناسایی دهک‌های درآمدی

رییس مرکز پژوهشها: با اجرای طرح کاداستر جلوی زمین‎خواری و تغییر کاربری از برخی سودجویان گرفته می‎شود و این طرح می تواند دولت را در شناسایی دهکهای پر درآمدبرای حذف یارانه آنان کمک کند.

jalaliبه گزارش عیارآنلاین، کاظم جلالی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت و گو با خانه ملت با بیان اینکه پرداخت یارانه به شکل مساوی بین تمامی دهک های جامعه عادلانه نیست ، به حذف دهک های پردرآمد از دریافت یارانه نقدی اشاره کرد و گفت: حذف یارانه دهک های پردرآمد ضروری است و باید برای شناسایی دقیق این دهک ها راهکارهای کارشناسی در نظر گرفته شود.

با توجه به اینکه وزیر اقتصاد و امور دارایی اعلام کرده در شرایط فعلی ابزارهای لازم برای شناسایی دهک های پردرآمد در دست نیست، لذا باید یکی از همکاری ها مجلس و دولت یازدهم در این زمینه باشد.

برای شناسایی دهک های پر درآمد باید ساز و کارهایی طراحی شود که دارایی ها و درآمد افراد دقیق گزارش شود.

وی در خصوص طرح کاداستر و تاثیرات آن در شناسایی میزان دارایی ها گفت: در صورت قانونی شدن طرح کاداستر و اجرایی شدن آن، ضمن اینکه  تمامی زمین های موجود در کشور کدبندی خواهد شد، مالکین زمین ها نیز بصورت دقیق مشخص خواهد شد.

عملیاتی شدن طرح کاداستر مانع از زمین خواری می شود و از طرفی در موضوعاتی مانند تثبیت مالکیت ها، شناسایی و تشخیص مالیات ها و درآمدها تاثیرگذار خواهد بود.

با اجرای طرح کاداستر جلوی زمین‎خواری و تغییر کاربری از برخی سودجویان گرفته می‎شود و این طرح می تواند دولت را در شناسایی دهک های پر درآمدبرای حذف یارانه آنان کمک کند.

با توجه به اینکه طرح کاداستر بار مالی به همراه خواهد داشت، اگر این طرح بصورت لایحه ارائه شود مطلوب خواهد بود، البته مرکز پژوهشهای مجلس طرح کاداستر را آماده کرده و در این زمینه جلساتی با نهادهای مربوطه داشته است.

مرکز پژوهش های مجلس از ظرفیت کارشناسی بالایی در موضوعات اقتصادی برخوردار است و این مرکز آخرین وضعیت اقتصادی کشور را به مجلس گزارش داده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: