۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۲

سقف تسهیلات ساخت مسکن روستایی باید 30 درصد (به 16 میلیون تومان) افزایش یابد

اگر بر اساس قانون اجرا شود این وام باید سالانه 15 درصد افزایش یابد که با توجه به این مسئله سقف تسهیلات باید 30 درصد (به 16 میلیون تومان) افزایش یابد.

mahdian-bonyadبه گزارش عیارآنلاین، عزیزالله مهدیان،معاون بازسازی بنیاد مسکن در گفت‌وگو با تسنیم  با اشاره به‌ این‌که هنوز خیلی از کارگروه‌ها در دولت تشکیل نشده است، گفت:‌ افزایش ۳۰ درصدی تسهیلات مسکن روستایی زمانبر است، اما مطمئنا دولت در مسکن روستایی اثرات خیلی مثبتی خواهد داشت.

مهدویان در پاسخ به این پرسش که آیا سقف تسهیلات مسکن روستایی امسال به 16 میلیون تومان می رسد؟ گفت: اگر بر اساس قانون اجرا شود این وام باید سالانه 15 درصد افزایش یابد که با توجه به این مسئله سقف تسهیلات باید 30 درصد (به 16 میلیون تومان) افزایش یابد.

شاید نظر خاص و عنایت ویژه‌ای باشد که بخواهند به دلیل تورم، افزایش قیمت مصالح ساختمانی، دستمزدها و … کمک بیشتری به روستائیان کنند تا آنها بتوانند راحتر خانه‌هایشان را بسازند.

اما باید در نظر داشت که با بالا رفتن سقف تسهیلات بازپرداخت وام برای روستائیان دشوار می‌شود و هر چقدر قم درشت‌تر باشد برگرداندن وام برای روستائیان خیلی سخت می‌شود.

ساخت خانه روستایی مثل ساخت وساز در شهرها نیست که یک روز ساخت آنرا شروع کنند و یک روز تمام کنند و در آن ساکن شوند. وقتی خانه ساخته می‌شود ممکن است روستائیان با 40 تا 50 درصد پیشرفت فیزیکی آنرا قابل سکونت ‌دانسته و به تدریج واحد مسکونی را تکمیل کنند.

تا آنجا ممکن است باید وام رقمی باشد که نیاز هست و بیشتر از آن را توصیه نمی‌کنیم، پیشنهاد افزایش 30 درصدی تسهیلات وام مسکن روستایی را به دولت داده‌ایم تا هر روستایی که هر چه قدر وام بخواهد تا سقف 16 میلیون تومان پرداخت شود.

گفتنی است، پیش‌ترمعاون بازسازی بنیاد مسکن از کند شدن نوسازی مسکن روستایی، تخلف دو بانک در عمل به تعهدات و پرداخت تسهیلات سال 91 تنها به 18درصد متقاضیان خبر داد و گفت: دولت هم از 3 سال پیش سهم یارانه سود خود را به بانک‌ها پرداخت نکرده است.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: