۳۱ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۴۸

خرد شدن اراضی کشاورزی همچنان ادامه دارد

قانون ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی هنوز به مرحله اجرا نرسیده و قانون ارث در حال کوچک کردن زمین‌های کشاورزی است.

خرد شدن اراضی کشاورزی همچنان ادامه دارد به گزارش عیارآنلاین عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایانا گفت: قانون ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی که به تصویب قانون‌گذار رسیده و در 10 ماده با دادن مشوق‌هایی خواستار یکپارچگی اراضی کشاورزی شده است، به دلایلی که برای کمیسیون هنوز مشخص نیست، توفیقی پیدا نکرده است.

محمدرضا امیری کهنوج افزود: میزان اراضی کشاورزی در ایران در مقایسه با کشورهای منطقه مانند ترکیه از فراوانی مناسبی برخوردار است، اما خرد شدن اراضی کشاورزی که به‌صورت مستمر ادامه دارد، مانع از آن می‌شود که مکانیزاسیون با ضریب بالا در اراضی کشاورزی پیاده شود.

خرد شدن دائمی اراضی منجر به عدم استفاده از دنباله‌بندهای پیشرفته، تولید انبوه محصولات کشاورزی و یکپارچه‌سازی و تسطیح اراضی می‌شود. همه این مشکلات باعث شد تا کمیسیون کشاورزی مجلس هشتم قانون ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی را تصویب کند، اما با گذشت چند سال از ابلاغ آن هنوز توفیقی پیدا نشده است.

تحقیق و تفحص برای به اجرا درنیامدن قانون

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خرد شدن دائمی اراضی در استان‌های شمالی کشور و همچنین استان‌هایی که قطب کشاورزی هستند، باید متوقف شود تا تولید محصولات اساسی نظیر گندم، جو، برنج، ذرت، دانه‌های روغنی و چغندرقند امکان اجرایی شدن پیدا کند.

هنوز وزارت جهاد کشاورزی گزارشی از چگونگی اجرای قانون ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی به کمیسیون ارائه نکرده است و در صورتی که گزارشی از چگونگی اجرای قانون افزایش بهره‌وری و قوانین تابع آن که مشمول ممنوعیت خرد شدن اراضی کشاورزی می‌شود، به مجلس نرسد، نمایندگان از ابزارهای نظارتی خود نظیر تحقیق و تفحص استفاده خواهند کرد.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: