۱۷ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۱۱

آیا تجربه اشتباه دوباره تجربه می‌شود؟ احتمال افزایش وام خرید مسکن

سیاست افزایش وام خرید در دولت نهم و دهم به دلیل تورم‌زا بودن و ایجاد دور باطل در بازار مسکن کنار گذاشته شده بود. چرا که افزایش وام خرید با یک تاخیر فاز یک ساله منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شد.

مسکن- تهرانبه گزارش عیارآنلاین، وزیر راه و شهرسازی در روزهای ابتدایی شروع به کار خود به انتقاد از طرح مسکن مهر پرداخت و گوشه‌هایی از طرح‌ خود را برای خانه‌دار شدن مردم بیان کرد.

یکی از مهمترین محورهای طرح آخوندی پس‌انداز توسط خانوارهاست. وی تاکید دارد که اگر 5 یا 6 برابر میزان پس‌انداز مردم را به آنها تسهیلات خرید بدهند آنها می‌توانند صاحب خانه شوند. (در این رابطه بخوانید:آیا خانوارها می‌توانند با پس‌انداز صاحب خانه شوند؟)

اما نکته دیگر قابل تامل موضوع افزایش وام خرید به منظور توانمند کردن مردم جهت خرید مسکن است. این سیاست در دولت نهم و دهم به دلیل تورم‌زا بودن و ایجاد دور باطل در بازار مسکن کنار گذاشته شده بود. چرا که افزایش وام خرید با یک تاخیر فاز یک ساله منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شد. آن هم به دلیل ویژگی خاص مسکن است و در صورتی افزایش قدرت خرید می‌تواند در بازار تاثیر مثبت داشته باشد که عرضه مسکن بیش از تقاضای آن باشد. اما در بازار مسکن ایران به دلیل انباشت تقاضاهای گذشته و عدم عرضه پایدار مسکن این راه‌کار تنها منجر به تورم بیشتر خواهد شد. (برای مطالعه بیشتر حمایت از عرضه یا تقاضا در بازار مسکن؛ مساله این است!)

امروز خبرگزاری ایسنا خبری را منتشر کرد مبنی بر احتمال افزایش وام خرید مسکن، این خبر از سوی حسین عبده تبریزی مشاور وزیر اعلام شد. وی گفت: با توجه به اینکه توان مالی گروه‌های کم‌درآمد و زوج‌های جوان کم است باید به منظور افزایش قدرت خرید این اقشار تسهیلات بلند مدت برای خرید مسکن از سوی دولت پرداخت شود؛ به طوری که با صدور مجوز بانک مرکزی همه بانک‌های تجاری بتوانند صندوق‌های سپرده‌گذاری ایجاد کنند و به خریداران وام‌های بلند مدت بپردازند.

این سئوال مطرح می‌شود که آیا تجربه‌ای که در گذشته تجربه شده و اشتباه بودن آن اثبات شده است، دوباره تجربه می‌شود.

۱ دیدگاه

  1. mahsa :

    فردی که تصمیم ساخت مسکن دارد مطمئنا از نظر مالی توانایی بیشتری نسبت به کسی است که خواستار خرید مسکن است.لذا اگر وام خرید بیشتر شود کمک زیادی به جوانان میکند

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: