تورم زایی مسکن مهر ۲ الی ۳ درصد/ فروش و اجاره مسکن مهر ممنوع شود

ممکن است این طرح ۲ الی ۳ درصد تورم‌زایی داشته ولی تورم ۵۰ درصدی ممکن نیست و تورم ۲ تا ۳ درصدی هم به این دلیل رخ داده که در برخی موارد افرادی از تسهیلات مسکن مهر استفاده کردند که دارای خانه بودند و هدف از داشتن مسکن مهر برای آنان فقط خرید و فروش بود.

مسکن مهربه گزارش عیارآنلاین، سید بهلول حسینی، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو  با فارس درباره اظهارات آخوندی وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تأثیر طرح مسکن مهر بر افزایش ۵۰ درصدی تورم گفت: علم اقتصاد یا مدیریت اقتصادی جامعه آنچنان تخصصی نیست بخش عمده‌ای از آن تدبیر، توجه و مراعات کردن است.

علم اقتصاد مانند علم ریاضی نیست که نتیجه آن در هر صورت یکسان باشد به عبارتی دو، دو تا چهار تا نیست بلکه این علم به روانشناسی جامعه، جامعه‌شناسی، مسائل فرهنگی و اجتماعی مرتبط می‌شود.

به همین دلیل این اظهارنظرها درست نیست و اظهار نظر در خصوص تأثیر ۵۰ درصدی تورم‌زایی مسکن مهر هیچ‌گونه پایه و اساس علمی ندارد.

بخش عمده‌ای از نقدینگی به مسکن مهر تزریق شده است ولی اگر این مقدار از نقدینگی موجود به مسکن مهر تزریق نمی‌شد،در کجا صرف می‌شد؟

مقدار نقدینگی که به مسکن مهر تزریق شده صرف کار بیهوده‌ای نشده است بلکه به سمت تولید مسکن سوق یافته و تولید و عرضه افزایش یافته است، بنابراین مسکن مهر قابلیت شکستن تورم را دارد نه تورم‌زایی.

عضو کمیسیون عمران طرح مسکن مهر را عاملی برای رفع یکی از نیازهای اساسی مردم دانست و اظهار داشت: ممکن است این طرح ۲ الی ۳ درصد تورم‌زایی داشته ولی تورم ۵۰ درصدی ممکن نیست و تورم ۲ تا ۳ درصدی هم به این دلیل رخ داده که در برخی موارد افرادی از تسهیلات مسکن مهر استفاده کردند که دارای خانه بودند و  هدف از داشتن مسکن مهر برای آنان فقط خرید و فروش بود.

یارانه‌ها وقتی اثر تورم‌زایی دارد که افراد مرفه آن را دریافت کنند ولی وقتی به نیازمندان واقعی پرداخت ‌شود به این دلیل که آنان مایحتاج خود را با مبالغ دریافتی یارانه‌ها تأمین می‌کنند، دیگر تورم‌زا نیست.

وی در خصوص توقف یا ادامه طرح مسکن مهر با توجه به نظر دولت مبنی بر توقف طرح مذکور بیان داشت: این طرح باید ادامه یابد و نظر کمیسیون عمران اصلاح طرح است زیرا مسکن مهر طبق مواضع اصلی انقلاب اسلامی به تأمین سرپناه برای نیازمندان واقعی جامعه پرداخته است و این موضوع هدف اصلی طرح مسکن مهر بوده است.

مسکن مهر باید درست تعریف شود و تنها به افرادی واگذار شود که فاقد مسکن هستند و آن را به عنوان سرپناه می‌خواهند نه کالایی برای خرید و فروش.

در صورت تعریف درست و استفاده مناسب از مسکن مهر این طرح به هیچ عنوان تورم‌زا نیست و اگر واگذاری آن با شرایط سخت مانند عدم اجازه فروش و اجاره‌دادن باشد از تورم‌زایی آن حتما پیشگیری می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا علیرغم ساخت و سازهای فراوان مسکن مهر در اقصی نقاط کشور در سال‌های اخیر نه تنها قیمت مسکن ثابت نماند بلکه در مواردی قیمت‌ها سر به فلک کشیده است، گفت: مسکن‌های ساخته شده در پرند بر روی قیمت مسکن در تهران نمی‌تواند تأثیرگذار باشد علاوه بر این هدف از طرح مسکن مهر تأمین مسکن و سرپناه برای افراد و خانواده‌هایی بوده که فاقد مسکن هستند.

هدف طرح مسکن مهر پایین آمدن یا شکستن قیمت‌ها نبوده بلکه تأمین سرپناه و سر و سامان دادن به افراد نیازمند بوده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: