۹ شهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۰

گزارش ‌پنج ساله بهمنی در بانک مرکزی

بانک‌ مرکزی در سال‌های اخیر موفق شد با تغییر سبد ارزی میلیاردها دلار سود نصیب ذخایر کشور نماید. در همین راستا، پورتال ارزی و مرکز مبادلات ایجاد گردید تا با کنترل بر مصرف ‌ارز، واردات و صادرات کاملاً تحت نظر قرار گیرد.

بهمنی- بانک مرکزیبه گزارش عیارآنلاین به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، مراسم معارفه ولی الله سیف و تودیع محمود بهمنی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ، محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و مدیران ارشد شبکه بانکی در بانک مرکزی برگزار شد.
در این مراسم، بهمنی با بیان این که در دقایق پاياني خدمت خويش در بانک مرکزي، خداوند کريم را شاکرم که به بنده  توفيق عنايت فرمود تا پس از قريب نيم قرن فعاليت در نظام بانکي کشور، ايام و برهه‌اي پرفراز و نشيب را در بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران پشت سر گذاشته و اینک برای خداحافظی و قدردانی بابت همراهی و همیاری‌تان در خدمت‌تان باشم ؛ به ارایه گزارش پنج سال خدمت خویش  در بانک مرکزی پرداخت.

افزایش قابل توجه ذخایرِ ارزی و طلای کشور
وی ضمن اشاره به این که ایران اسلامی به پشتوانة استحکام اقتصادی و افزایش قابل توجه ذخایرِ ارزی و طلای کشور و همچنین افزایش موجودیِ حسابِ صندوق توسعة ملی توانست تا حدود زیادی فشار تحریم‌ها را کنترل کند و در این شرایط حساس، موجودیِ صندوق توسعة ملی بالغ بر ۳۲ میلیارد دلار می‌باشد، خاطرنشان کرد: افزایش ذخایر ارزی و طلای کشور در چند سال اخیر، نقطة اتکای بانک مرکزی در مقابله با تحریم‌ها و مقاومت در برابر فشارهای بین المللی بوده است که همانا این امتیاز ارزشمندی برای کشور عزیزمان به شمار می‌رود.

کنترل بر مصرف ‌ارز، واردات و صادرات
بانک‌ مرکزی در سال‌های اخیر موفق شد با تغییر سبد ارزی میلیاردها دلار سود نصیب ذخایر کشور نماید. در همین راستا، پورتال ارزی و مرکز مبادلات ایجاد گردید تا با کنترل بر مصرف ‌ارز، واردات و صادرات کاملاً تحت نظر قرار گیرد.

کاهش بدهی‌های خارجی
با وجود تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی بر بانک‌ مرکزی در چند سال اخیر توانستیم با کاهش ۵/۲۷میلیارد دلار بدهی‌های خارجی بالفعل و بالقوة کشور، این بدهی‌ها را از رقم حدود ۸۵۳/۴۱میلیارد دلار به  ۱۷۱/۱۴ میلیارد دلار کاهش دهیم. این درحالی  بود که بدهی‌های کشورهای منطقه به طور متوسط بیش از  ۱۰۰ و ۱۵۰ میلیارد دلار است و این امر، قدرت اقتصادی ایران اسلامی را نشان می‌دهد.

توسعه سرمایه گذاری
بانک مرکزی در بخش نفت و گاز از طریق قراردادهای فاینانس و انتشار اوراق مشارکت ارزی در بازار سرمایة بین‌المللی اقدامات شایسته‌ای انجام داد.

افزایش سرمایه بانک
سرمایه بانک‌مرکزی از رقم ۱۱۲۰۰میلیارد ریال در سال ۱۳۸۶ با رشد ۱۷۶درصد به رقم ۳۱۰۰۰میلیارد در پایان سال ۹۰ افزایش یافت  و در سال جاری این رقم بالغ بر ۴۰.۰۰۰ میلیارد ریال خواهد شد.

تامین اعتبار مسکن مهر
بانک مرکزی با تخصیص خطوط اعتباری مناسب به بخش‌مسکن به خصوص مسکن مهر، توانست نیازهای اقشار متوسط و ضعیف جامعه را تامین کند.

ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی
ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و ایجاد سازمان نظارتی در استان ها جهت نظارت هرچه بیشتر بر بازار پول و ساماندهی موسسات اعتباری اقدام دیگری بود که بهمنی به آن اشاره نمود و افزود: در سه سال گذشته شرکت‌های تعاونی اعتبار، صرافی‌ها، موسسات اعتباری و صندوق‌های قرض‌الحسنه به صورت فراگیر ساماندهی شدند.

توسعه بانکداری الکترونیک
پس از سال‌ها تلاش، صندوق ضمانت سپرده‌ها تاسیس شد تا دیگر در کشور نگران ورشکستگی بانکها و موسسات اعتباری نباشیم، نظام‌پرداخت و بانکداری الکترونیک طی این سالها رشد چشمگیری را تجربه کرد. ایجاد سامانه‌های متعدد و توسعة ابزارهای پرداخت، سبب شدکه شاخص‌های پرداخت الکترونیک بهبود یابد.
در حال حاضر جایگاه ایران به رتبه برتر در منطقه ارتقاء یافته و به استانداردهای جهانی نزدیک شده‌است؛ لذا بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور طی سالهای اخیر با مجموعه‌ای از محدودیت‌های خارجی به‌دلیل عوامل سیاسی و اقتصادی خارج از کنترل سیاست‌گذاران پولی و مالی روبه‌رو بوده‌اند؛ با این وجود توانستیم با اجرای سیاست‌های پولی و ارزی مناسب آثار این محدودیت‌ها را به حداقل برسانیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: