۹ شهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۸

سخنان جهانگیری در مراسم معارفه سیف

هم مطالبات معوق و هم نرخ های سود دستوری در شبکه بانکی مشکلاتی ایجاد کرده اند، حجم نقدینگی کشور از مسائلی است که باید همواره مورد توجه باشد . این حجم عظیم نقدینگی و سوق دادن آن به سمت تولید و تامین منابع مالی از چالش های اصلی ماست .

جهانگیری معاون اول روحانی

به گزارش عیارآنلاین به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، اسحاق جهانگیری با بیان مطلب فوق در مراسم معارفه سیف در بانک مرکزی اظهار داشت: مردم در معیشت شان دچار گرفتاری های متعدد هستند و انتظار دارند دولت جدید برای برون رفت راه حل پیدا کند و معتقدیم که توان دانشگاهی و اجرایی کشور قادر خواهد بود کشور را از این وضعیت خارج سازد.

مزیت این دولت اخذ نظرات کارشناسان و اعمال سیاستها است . اگرچه به دنبال نفی خدمات دولت گذشته نیستیم لیکن شرایط ، شرایط مساعدی نیست . نرخ بیکاری ، تورم و … بالاست . تولید کشور با رکود جدی مواجه است . تمامی این موارد نیازمند حاکمیت عقلانیت و تدبیر و حاکمیت علم است که ان شاالله این حاکمیت ایجاد خواهد شد . بانک مرکزی با هماهنگی با ستاد تدابیر اقتصادی می بایست سریع تر این دوران سخت را با تدبیر پشت سر بگذارد که خوشبختانه این انسجام وجود دارد.

هم مطالبات معوق و هم نرخ های سود دستوری در شبکه بانکی  مشکلاتی ایجاد کرده اند، حجم نقدینگی کشور از مسائلی است که باید همواره مورد توجه باشد . این حجم عظیم نقدینگی و سوق دادن آن به سمت تولید و تامین منابع مالی از چالش های اصلی ماست .
با این چالش ها مهم ترین وظیفه ستاد تدابیر اقتصادی کنترل تورم و ایجاد فضای با ثبات اقتصادی است . نرخ ارز باید قابل پیش بینی باشد ، ‌نرخ سود بانکی هم همین طور ، آن چه که در ستاد تدابیر اقتصادی و  شخص رییس جمهور بر آن تاکید می‌کنند استقلال بانک مرکزی است . بانک مرکزی نباید نظاره گر باشد و صرفاً دستورارت دولت را اجرا کند . بانک مرکزی مسئول حفظ ارزش پول ملی است و باید با استقلال از کیان خود دفاع کند.
برخی اختلافات گذشته بعضی سازمان ها را فرسوده کرد‌ه است، ما در تعيين رئيس کل بانک مرکزي با چالش هايي روبه رو شديم و مجبور شديم به قانون پولي و بانکي قبل مراجعه کنيم، در قانون برنامه پنجم توسعه تعيين قائم مقام مشخص شده بود اما اين قانون در رفت و برگشت با مجمع تشخيص مصلحت نظام قرار گرفته بود و در مورد تعيين رئيس کل بانک مرکزي چيزي پيش بيني نشده بود به همين جهت تدبير رئيس جمهور بر اين بود که در چارچوب قوانين عمل شود.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: