۹ شهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۱

کسری تجاری ۱.۱ میلیارد دلاری ایران در پنج ماهه نخست امسال

در پنج ماهه نخست سال جاری صادرات غیر نفتی ایران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷.۹۹ درصد و واردات کشورمان در همین مدت ۲۶.۳۶ درصد کاهش داشته است

به گزارش عیار آنلاین، به نقل از گزارش منتشر شده ی گمرک ایران، در پنج ماهه نخست امسال صادرات غیرنفتی کشور به ۱۵ میلیارد و ۱۹۲میلیون دلار و واردات به ۱۶میلیارد و ۳۰۷میلیون دلار رسیده است.

در پنج ماهه نخست سال جاری صادرات غیر نفتی ایران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷.۹۹ درصد و واردات کشورمان در همین مدت ۲۶.۳۶ درصد کاهش داشته است.

در این مدت ۳۵ میلیون و ۱۰هزار تن انواع کالا با احتساب میعانات گازی و بدون احتساب نفت، گاز و تجارت چمدانی صادر و ۱۱ میلیون و ۱۹۰هزار تن انواع کالا وارد کشور شده است.

عمده کالاهای صادراتی به ترتیب شامل سنگ‌آهن بهم‌فشرده نشده و کنسانتره‌های آن به ارزش ۵۵۲ میلیون دلار، متانول به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار و و قیر نفت به ارزش ۴۵۷ میلیون دلار بوده است.

در پنج‌ماهه نخست سال جاری از مجموع صادرات غیرنفتی، ۳میلیارد و ۱۰۵میلیون دلار به میعانات گازی، ۳میلیارد و ۹۱۴میلیون دلار به محصولات پتروشیمی و ۸میلیارد و ۱۷۳میلیون دلار به سایر کالاها اختصاص داشته است.

همچنین بررسی ترکیب کالاهای صادراتی نشان می‌دهد، میزان صادرات میعانات گازی در این مدت ۱۴.۳ درصد، صادرات محصولات پتروشیمی ۱۴.۴ درصد و صادرات سایر کالاها ۱.۷ درصد کاهش یافته است. در بین کالاهای صادراتی، صادرات سنگ آهن، متانول، قیر نفت و سیمان پورتلند به ترتیب با ۹۵ درصد، ۳۴درصد، ۷.۹ درصد و ۱۵درصد افزایش همراه بوده است.

بیشترین میزان کالاهای صادراتی به کشورهای چین به ارزش۲ میلیارد و ۵۴۰میلیون دلار، عراق به ارزش ۲میلیارد و ۳۶۵میلیون دلار، امارات متحده عربی یک میلیارد و ۴۳۶میلیون دلار، افغانستان یک‌میلیارد و ۱۸۸میلیون دلارو هند به ارزش ۹۱۵میلیون دلار بوده است.

واردات

در پنج‌ماهه نخست سال جاری همچنین ۱۱میلیون و ۱۹۰هزار تن کالا به ارزش ۱۶میلیارد و ۳۰۷میلیون دلار وارد کشور شده است که این میزان به لحاظ ارزش ۲۶.۳۶ درصد و از حیث وزن ۲۷.۸۹ درصد کاهش نشان می دهد.

عمده کالاهای وارداتی شامل برنج نیمه سفید شده یا برنج کامل سفید شده به ارزش یک‌میلیارد و ۹۲میلیون دلار، کنجاله و سایر آخال‌های جامد به ارزش ۷۰۵میلیون دلار، دانه ذرت دامی به ارزش ۴۹۶میلیون دلار، دانه گندم سخت به ارزش ۴۱۵میلیون دلار و شمش از آهن و فولاد غیرممزوج به ارزش ۲۸۰میلیون دلار بوده است.

۵ کشور عمده صادرکننده کالا به ایران در این مدت به ترتیب شامل کشورهای امارات متحده عربی، چین، هند، جمهوری کره و ترکیه بوده است.

در این مدت ۳میلیارد و ۲۱۴میلیون دلار انواع کالا از امارات متحده عربی، ۳میلیارد و ۲میلیون دلار از چین، یک میلیارد و ۶۱۴میلیون دلار از هند، یک میلیارد و ۴۸۴میلیون دلار از جمهوری کره و یک میلیارد و ۳۸۸میلیون دلار از ترکیه وارد کشور شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: