۹ شهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۹

نوسانات ارز عامل بروز تورم شد/تقصیرها را برگردن مسکن مهر نیاندازیم

عضو ناظر شورای پول و اعتبار با بیان این‌که پشت مقصر دانستن طرح مسکن مهر در تورم زایی، استدلال منطقی وجود ندارد، گفت: نوسانات نرخ ارز و سوء مدیریت باعث تورم‌ در کشور شده است.

مسکن مهربه گزارش عیارآنلاین، محمد حسن‌نژاد، عضو ناظر شورای پول و اعتبار در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: تکمیل مسکن مهر از هر اقدامی واجب‌تر است و دولت یازدهم باید به آن توجه کند. خیلی‌ها می‌گویند ساخت این واحدها به اتمام رسیده است، اما این‌گونه نیست. شاید کار ساختمان به اتمام رسیده باشد، اما خیلی از واحدهای طرح مسکن مهر آب ندارد، برق ندارد، راه دسترسی مناسب ندارد.

دولت باید به این طرح سامان بدهد، واحدهای مسکن مهر باید قابل خرید و فروش باشد، نمی‌خواهیم منت سر ملت بگذاریم، وام داده‌ایم پول زمین را نیز گرفته‌ایم تا متقاضی صاحب خانه شود. آنها باید بتوانند مسکن مهر خود را بفروشند در این صورت یک عرضه ایجاد می‌شود و بازار مسکن به تعادل می‌رسد.

وی در پاسخ به این پرسش که ارزیابی شما در خصوص نقش ۴۰ درصدی مسکن مهر در تورم چیست، گفت: می‌گویند پول به مسکن تزریق و باعث تورم شده، باید بگوییم اگر اینچنین است که در حقیقت پول به تولید داده شده و این مساله باعث تورم شده است نه مسکن.

این‌گونه اظهارات ساده فکر کردن در این حوزه‌هاست، منطق این سخنان مشخص نیست، برای ساخت پروژه‌ها به مسکن مهر پول اختصاص یافته، طرف که نرفته قالی بخرد. این پول صرف خرید سیمان، آجر، آهن و پرداخت دستمزد کارگران شده است.

اگر بگوییم که دستمزد کارگر باعث تورم شده پس باید بگوئیم که اشتغالزایی را صفر کنیم چون هر کسی که در جایی مشغول می‌شود باید به او پول پرداخت شود. در این صورت کارمندان دولت نیز باعث تورم زایی شده‌اند.

منطق خیلی اشتباهی وجود دارد که پشت این قضیه به آن استدلال می‌شود، شاید تسهیلاتی که در مسکن مهر تخصیص یافته باعث شده تسهیلات بخش تولید کم و به تبع آن عرضه کم شود و زمانیکه عرضه کم شد روی تورم تاثیر گذاشته است.

نباید بگویم به مسکن مهر وام داده‌ایم پس مملکت به اینجا رسیده است، واقعیت این است که نوسانات نرخ ارز و سوء مدیریت باعث بروز تورم شدید در کشور شده و نباید دنبال چیزی بگردیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: