دستور کار مجلس در هفته جاری/ وزرا به مجلس می‌روند

کمیسیون عمران مجلس در روز سه شنبه وضعیت پروژه های عمرانی کشور را با حضور محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و علی طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی بررسی می کند.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، مجلس در هفته جاری میزبان چند تن از وزرا خواهد بود.

حضور نوبخت، طیب نیا و آخوندی در نشست کمیسیون عمران

کمیسیون عمران مجلس هفته آینده در روزهای یکشنبه و سه شنبه تشکیل جلسه می دهد که این کمیسیون در جلسه روز یکشنبه خود حوادث ناشی از سیل های اخیر استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان با حضور مسئولان دستگاه های اجرائی ذ یربط را بررسی می کند.

جلسه کمیسیون عمران مجلس در روز سه‌شنبه نیز تشکیل می شود که بر اساس آن دو نفر از اعضای این کمیسیون برای معرفی به مجلس شورای اسلامی جهت برگزیده شدن یک نفر به عنوان ناظر در شورای عالی شهرسازی و معماریانتخاب می شوند.

کمیسیون عمران مجلس در روز سه شنبه وضعیت پروژه های عمرانی کشور را با حضور محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و علی طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی بررسی می کند.

 

 *کمیسیون کشاورزی سه شنبه هفته آینده میزبان حجتی است

کمیسیون کشاورزی، آب و منبع طبیعی مجلس در روزهای شنبه و یکشنبه و سه‌شنبه هفته آینده تشکیل جلسه خواهد داد.

کمیسیون کشاورزی مجلس در روز شنبه ۹ شهریورماه کارگروه آب، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط‌ زیست به ادامه رسیدگی طرح نجات و احیای دریاچه ارومیه و تالابهای کشور با حضور دستگاههای اجرائی کشور از جمله وزارت نیرو، جهادکشاورزی و سازمان حفاظت محیط‌زیست و مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی می پردازد.

گفتنی است در جلسه یک‌شنبه هفته آتی کمیسیون کشاورزی مجلس دو نفر از اعضای این کمیسیون را به عنوان ناظر در شورای‌عالی آب موضوع ماده(۱۰) قانون تشکیل وزارت جهادکشاورزی انتخاب و به صحن علنی مجلس معرفی می کند.

همچنین ادامه رسیدگی به گزارش کارگروه منابع طبیعی و محیط‌زیست در خصوص طرح کاهش آلودگی‌های کشور و طرح یک‌فوریتی الزام دولت به حمایت از استانهایی که مورد هجوم پدیده ریزگردها قرار دارنددر دستورکارروز یک شنبه قرار دارد.

در جلسه روز سه شنبه ۱۲ شهریورماه این کمیسیون علاوه بر دعوت از وزیر جهاد کشاورزی به منظور بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی و ارائه برنامه‌های آتی این وزارتخانه، نشست هیأت رئیسه کمیسیون هم انجام می شود.

 

*طرح ساماندهی تخصیص ارز در شرایط اقتصاد مقاومتی بررسی می‌شود

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس در هفته آینده در روز – یک شنبه ۱۰شهریور- گزارش نظارتی نحوه عملکرد قانون اجرای سیاستهای کلی اصل (۴۴) قانون اساسی را بررسی می‌کند.

گفتنی است در همین روز بررسی طرح اصلاح تبصره (۵) بند (الف) ماده (۳) قانون اجرای سیاستهای کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و طرح ساماندهی تخصیص ارز در شرایط اقتصاد مقاومتی و حمایت در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.

همچنین تعیین و تکلیف در خصوص طرح حمایت از تولید ملی نیز در همین روز انجام می‌شود.

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس یکشنبه هفته آینده (۱۰شهریورماه) بررسی طرح ساماندهی تخصیص ارز در شرایط اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی را در دستور کار خود دارد.

 

 *بررسی عملکرد بودجه ۹۲ و چالش های پیش رو/ مراسم تودیع و معارفه وزرای نفت و نیرو

مراسم معارفه صالحی رییس سازمان انرژی اتمی روز یکشنبه هفته آتی در کمیسیون انرژی مجلس برگزار می شود در این جلسه اعضای کمیسیون گزارش صالحی درخصوص چشم انداز و تحقیقات و فناوری در صنعت اتمی کشوررا استماع می کند.

همچنین در جلسه روز یکشنبه کمیسیون موضوع ذخیره‌سازی گاز در منطقه سرخس و سایر مناطق کشور با حضور مسؤولین وزارت نفت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

کمیسیون انرژی مجلس همچنین در جلسات هفته آتی خود از معاونت اقتصادی و بودجه مرکز پژوهشهای مجلس دعوت کرد تا عملکرد بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور و چالش های مربوطه را مورد بررسی قرار دهند.

گفتنی است وزرای نفت و نیرو در جلسه روز سه شنبه هفته آتی کمیسیون انرژی معارفه و وزیر نفت سابق تودیع می شوند در این نشست وزیر نیرو در خصوص صنعت برق کشور و وزیر نفت در خصوص صنعت نفت کشورگزارش می دهد.

 

*بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و قانون مالیات بر ارزش افزوده

کمیسیون اقتصادی مجلس هفته آینده در روز یک شنبه تشکیل جلسه خواهد داد و به بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و قانون مالیات بر ارزش افزوده، خواهد پرداخت و همچنین بررسی طرح تشکیل شورای عالی اقتصاد مقاومتی انجام خواهد شد.

همچنین در جلسه روز یکشنبه کمیسیون بررسی طرح یک فوریتی تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارند گان وسیله نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث و لایحه ایجاد مناطق ویژه اقتصادی لار و خیرآباد انجام خواهد شد.

در روز سه شنبه هفته آتی وزرای اقتصاد،صنعت ،معدن وتجارت و جهاد کشاوزی در کمیسیون اقتصادی حضور خواهند یافت و برنامه هایشان را تشریح خواهند کرد و همچنین مشکلات گندم بررسی خواهد شد.

گفتنی است در روز چهارشنبه هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی تشکیل جلسه خواهد داد.

 

*وزیر صنعت هفته آینده در کمیسیون صنایع و معادن مجلس حاضر می‌شود

 کمیسیون صنایع و معادن مجلس هفته آینده تشکیل جلسه می دهد که بر اساس آن در روز یکشنبه یک نفر از اعضای کمیسیون به عنوان ناظر در شورای عالی معادن و یک نفر نیز جهت عضویت در کارگروه تعیین مصادیق محتوای جرائم رایانه ایانتخاب می شوند.

در جلسه روز یکشنبه همچنین لایحه تعیین وظایف و اختیارات وزارت راه و شهرسازی، لایحه تعیین وظایف و اختیارات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعیو طرح تشکیل شورا یعالی اقتصاد مقاومتی کشورنیز بررسی می شود.

جلسه هیأت تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی کشور بعد از صحن علنی مجلس در روز یکشنبه به منظور بررسی گزارشهای هیأت تحقیق و تفحصتشکیل می شود.

کمیسیون صنایع و معادن مجلس در روز سه شنبه نیز هفته آینده نیز معارفه وزیر صنعت، معدن و تجارت و تبادل نظر در خصوص برنامه های وی را در دستور کار دارد.

کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات این کمیسیون در روز سه شنبه به منظور ادامه بررسی و جمع بندی اجرای بند( ۸۶ ) قانون بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور و تصمیم گیری در خصوص نحوه اجرای بند مذکور با حضور مسئولان ذیربط تشکیل جلسه می دهد.

 

 *دیوان عدالت اداری میزبان نشستی مشترک با اعضای کمیسیون اصل نود

بر اساس دستور کار اعلامی کمیسیون‌های تخصصی مجلس، کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس در روزهای یکشنبه و سه شنبه ۱۰ و ۱۲ شهریور ماه تشکیل جلسه خواهد داد.

بر این اساس در نشست روز (یکشنبه ۱۰ شهریور) کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، جلسه هیأت رئیسه کمیسیون و جلسه عمومی کمیسیون برای بررسی گزارش‌های تهیه شده جهت قرائت از تریبون مجلس تشکیل می‌شود.

همچنین اعضای کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس در روز (سه‌شنبه ۱۲ شهریور) نشستی را با مسئولان دیوان عدالت اداری در محل دیوان درباره تعامل و همکاری متقابل برگزار می‌کنند.

گفتنی است، کارگروه فرهنگی و اجتماعی جهت رسیدگی به شکایات واصله، جلسه کارگروه اقتصادی، فنی و عمرانی برای رسیدگی به شکایات واصله، جلسه کارگروه ارتقاء سلامت اداری برای بررسی پرونده های مطروحه در روز (یکشنبه ۱۰ شهریور) و جلسه کارگروه سیاسی و نظامی برای رسیدگی به شکایات واصله در روز (سه‌شنبه ۱۲ شهریور) تشکیل می‌شود.

 

*گزارش وزیر بهداشت در مورد برنامه‌های آموزش پزشکی

بر اساس دستور اعلامی کمیسیون‌های تخصصی مجلس، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس روز یکشنبه ( ۱۰شهریور) بعد از تبادل اخبار، مراسم تقدیر و تشکر از وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی را برگزار می‌کند.

این کمیسیون در روز یکشنبه از حسن قاضی‌زاده هاشمی دعوت کرده تا گزارشی از برنامه‌های خود را در حوزه آموزش پزشکی ارایه کند.

بر این اساس، بررسی طرح اصلاح بند(ز) ماده( ۴۴ ) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه نیز از دیگر دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات در روز یکشنبه است.

گفتنی است کمیسیون آموزش و تحقیقات در روز سه‌شنبه ۱۲ (شهریور) بعد از تبادل اخباراز سرپرست وزارت آموزش و پرورش جهت ارائه برنامه آغاز سال تحصیلی، دعوت کرده است.

همچنین ادامه بررسی پیش نویس طرح نظام آموزش و تربیت فنی و حرف هایاز دیگر برنامه‌های این کمیسیون در روز سه‌شنبه است.

 

*معارفه و استماع برنامه‌های قاضی‌زاده هاشمی و زالی

بر اساس دستور کار اعلامی کمیسیون‌های تخصصی مجلس، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روز یکشنبه (۱۰ شهریور) به بررسی طرح اصلاح قانون الحاق یک تبصره به ماده واحده قانون راجع به تمرکز امور مربوط به تاکسیرانی شهر تهران زیر نظر شهرداری تهرانمی‌پردازد.

همچنین این کمیسیون در روز یک‌شنبه طرح حمایت از احداث، تجهیز، نوسازی و مدیریت مساجد کشور وپیگیری امور نمازخانه‌ها و طرح اصلاح بند(ب) ماده( ۴۴ ) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعهجمهوری اسلامی ایران و الحاق یک تبصره به آنرا بررسی می‌کند.

بر این اساس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در روز سه‌شنبه (۱۲ شهریور) جلسه‌ای برای معارفه و استماع برنامه‌های وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وریاست سازمان نظام پزشکی کشور برگزار می‌کند.

 

*بررسی طرح ممنوعیت مدیران از عضویت در دستگاه‌های اجرایی در کمیسیون اجتماعی

بر اساس دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس، کمیسیون اجتماعی مجلس روز یکشنبه (۱۰شهریورماه) به بررسی طرح ممنوعیت کارمندان و مدیران دستگاههای اجرائی از عضویت در هیات‌های مدیره و مدیریت عامل و طرح اصلاح قانون الحاق یک تبصره به ماده واحده قانون راجع به تمرکز امور مربوط به تاکسیرانی شهر تهران زیر نظر شهرداری تهران، می‌پردازد.

همچنین کمیسیون اجتماعی مجلس در روز سه‌شنبه (۱۲ شهریورماه) از مجموعه بنیاد برکت بازدید خواهد کرد.

براین اساس کارگروه اداری و استخدامی کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در روزیکشنبه (۱۰شهریورماه)، به ادامه بررسی طرح مدیریت خدمات کشوری و بررسی طرح تشکیل سازمان ملی استاندارد ایران می‌پردازد و در روز سه‌شنبه (۱۲ شهریورماه) نیز این کارگروه بررسی طرح مدیریت خدمات کشوری را ادامه می‌دهد.

 

*بحث و بررسی پیرامون مشکلات سازمان حج و زیارت در کمیسیون فرهنگی

بر اساس دستور کار اعلامی کمیسیون‌های تخصصی مجلس، کمیسیون فرهنگی روز یکشنبه(۱۰شهریور) بعد از تبادل اخبار و بررسی طرح اصلاح بند(ز) ماده( ۴۴ ) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران به بحث و بررسی پیرامون مشکلات سازمان حج و زیارتمی‌پردازد.

همچنین این کمیسیون در روز سه‌شنبه(۱۲شهریور) بعد از تبادل اخبار گزارش عملکرد مؤسسه ترجمان وحیرا استماع و به بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده می‌پردازد که در آخر جلسه نیز نشست هیات رئیسه کمیسیون برگزار می‌شود.

گفتنی است در روز یکشنبه نیز نشست مشترک کارگروه هنر، رسانه و گردشگری و کارگروه خانواده، ورزش و جوانانبه ادامه بررسی طرح جامع اداره صدا و سیماو کارگروه ارشاد و تبلیغاتبه بحث و بررسی پیرامون راهکارهای امر به معروف و نهی از منکر با حضورمسؤولین ذیربط می‌پردازد.

 

*تشکیل کارگروهی برای اصلاح قانون شوراهای شهر و روستا در کمیسیون شوراها

بر اساس دستور اعلامی کمیسیون‌های تخصصی مجلس، کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس در روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ۱۰ و ۱۲ شهریور ماه تشکیل جلسه خواهد داد.

بر این اساس اعضای کمیسیون شوراها در نشست روز (یکشنبه ۱۰ شهریور) ضمن بررسی اخبار واصله و گزارش کارگروه‌ها، طرح الحاق یک تبصره به ماده واحده قانون راجع به تمرکز امور مربوط به تاکسیرانی تهران زیر نظر شهرداری تهران را مورد رسیدگی قرار می‌دهند.

همچنین در نشست روز یکشنبه موضوع تشکیل کارگروه اصلاح قانون شوراها مورد بررسی اعضای کمیسیون قرار می‌گیرد.

اعضای کمیسیون شوراها در نشست روز سه‌شنبه ۱۲ شهریور ضمن بررسی اخبار واصله، طرح الحاق دو تبصره به ماده ۱۲ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری را مورد بررسی قرار می‌دهند.

 

*بررسی آخرین تحولات دفاعی با حضور وزیر کشور در کمیسیون امنیت ملی

بر اساس دستور اعلامی کمیسیون‌های تخصصی مجلس، کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس در روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ۱۰ و ۱۲ شهریور ماه تشکیل جلسه خواهد داد.

بر این اساس اعضای کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی در نشست روز (یکشنبه ۱۰ شهریور) وضعیت سوریه و تحولات منطقه را با حضور مسئولان مربوطه مورد بررسی قرار می‌دهند.

همچنین در نشست روز یکشنبه لایحه موافقتنامه همکاری های امنیتی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلامی پاکستان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش تسنیم، در نشست روز (سه‌شنبه ۱۲ شهریور) آخرین اخبار و تحولات دفاعی کشور با حضور عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بر این اساس در نشست این روز موضوعات پیرامون آیین نامه داخلی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مطرح و به پیشنهادات رسیدگی می‌شود.

 

*بررسی سوابق و صلاحیت کاندیداهای تصدی ریاست دیوان محاسبات کشور در کمیسیون برنامه

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هفته آینده در روزهای –شنبه۹ شهریور-، یک شنبه ۱۰ شهریور- و –سه‌شنبه ۱۲ شهریور- تشکیل جلسه خواهد داد.

در جلسه روز –یک‌شنبه ۱۰ شهریورماه-بررسی سوابق و صلاحیت کاندیداهای تصدی ریاست دیوان محاسبات کشورانجام می‌شود.

در روز سه شنبه ۱۲شهریور ماه رسیدگی به طرح اصلاح ماده( ۸۵ ) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، رسیدگی به طرح تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و بهره وری و دعوت از مسؤولین ذی ربط جهت ارائه آخرین وضعیت عملکرد بودجه سال۱۳۹۲ کل کشور(دریافتها و پرداختها)در دسنتور کار این کمیسیون قرار دارد.

گفتنی است کارگروه عمومی و دفاعی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، شنبه ۹ شهریور ادامه بررسی صلاحیت و سوابق کاندیداهای تصدی ریاست دیوان محاسبات را در دستور کار خود دارد.

همچنین کارگروه اقتصادی کمیسیون مذکور سه شنبه ۱۲شهریور ماه طرح اصلاح ماده( ۸۵ ) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح ماده( ۹۴ ) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه و طرح حذف بند(ج) ماده( ۱۴۸ ) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه بررسی می‌کند.

 

*ادامه بررسی اصلاح نحوه طرح سؤال از وزرا در دستورکار کمیسیون تدوین آیین‌نامه

بر اساس دستور کار اعلامی کمیسیون‌های تخصصی مجلس، کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس در روزهای (سه‌شنبه ۱۲ شهریور ماه) تشکیل جلسه خواهد داد.

بر این اساس در نشست روز (سه‌شنبه ۱۲ شهریور) کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس، طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، طرح اصلاح ماده( ۲۱۰ ) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و سایر پیشنهادهای واصله در خصوص اصلاح قانون آیین نامه داخلی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بر اساس ماده ۲۱۰ آیین‌نامه داخلی مجلس در جلسه علنی ابتداء گزارش کمیسیون متضمن طرح سؤال و بررسی‌های انجام شده توسط سخنگوی کمیسیون به مدت حداکثر پنج‌دقیقه مطرح می‌شود سپس وزیر و نماینده سؤال­کننده به ترتیب و هرکدام حداکثر به مدت پانزده‌دقیقه توضیحات خود را ارائه می‌دهند و در صورت قانع نشدن نماینده، رئیس جلسه نظر مجلس را در این مورد أخذ می‌کند.

درصورتی که اکثر نمایندگان حاضر، نظر به وارد بودن سؤال نماینده یا نمایندگان بدهند رئیس مجلس موظف است موضوع را به رئیس جمهور جهت رسیدگی ارجاع نماید.

تبصره ۱- عدم حضور وزیر در مجلس و کمیسیون به منزله وارد بودن سؤال می‌باشد.

تبصره ۲- سؤال کننده یا وزیر می‌توانند از وقت خود در جلسه علنی طی دونوبت استفاده نمایند.

تبصره ۳- گزارش کمیسیون حداقل بیست و چهارساعت قبل از طرح سؤال در مجلس باید چاپ و بین نمایندگان توزیع شود.

تبصره ۴- در صورتی که سؤال توسط چند نماینده تنظیم گردد، نماینده منتخب سؤال‌کنندگان جهت توضیح سؤال در کمیسیون و صحن علنی باید در فرم مربوط به سؤال مشخص گردد در صورت عدم توافق سؤال‌کنندگان، نماینده آنها توسط یکی از اعضای هیأت رئیسه به قید قرعه انتخاب خواهد شد.

تبصره ۵- سؤال می‌تواند شامل اجزای متعدد باشد.

تبصره ۶- با تغییر وزیر، سؤالاتی که به تشخیص کمیسیون تخصصی مربوط به عملکرد فردی وزیر است از دستور کار خارج می‌شود و گزارش آن به هیأت رئیسه ارائه می‌شود.

 

 *لایحه نحوه اجرای محکومیت‌های مالی در کمیسیون قضایی بررسی می‌شود

براساس دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس روز یکشنبه ( ۱۰ شهریور) بعد از تبادل اخبار، لایحه نحوه اجرای محکومیتهای مالی را مورد بررسی قرار داده و سپس به بررسی طرح آیین دادرسی جرائم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی می‌پردازد.

همچنین اعضای کمیسیون قضائی وحقوقی مجلس در روز سه‌شنبه (۱۲ شهریور) بعد از تبادل اخبار ادامه بررسی طرح آیین دادرسی جرائم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی را در دستور کار خود دارند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: