۸ شهر ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۲۷

نقدینگی بخش مسکن اثر تورمی جدی ندارد/ مسکن مهر تعطیل نشود

پروژه‌های مسکن مهر اثر فزاینده روی قیمت مسکن نداشته و تا حدی هم تعدیل‌کننده بوده، البته عواملی که موجب افزایش قیمت مسکن شده‌اند تا حدی قوی بوده‌اند که اثر خنثی‌کننده ساخت مسکن مهر نتوانست خود را نشان دهد.

مسکن مهربه گزارش عیارآنلاین، حجت‌الله عبدالملکی، کارشناس حوزه اقتصاد در گفت‌وگو با فارس در مورد اظهارات وزیر مسکن مبنی بر تأثیر ۵۰ درصدی مسکن مهر در افزایش پایه پولی و تورم اظهار داشت: ابتدا باید مشخص شود این آمار از چه منبعی مطرح می‌شود، چون در دولت دهم مطرح می‌شد که خط اعتباری که برای مسکن مهر درنظر گرفته شده ۲۰ هزار میلیارد تومان است که عمده آن از منابع داخلی بانک مسکن تأمین می‌شده است.

اما اگر واقعاً رقمی که الان مطرح می‌شود یعنی ۳۸ هزار میلیارد تومان از سوی بانک مرکزی به مسکن مهر تزریق شده باشد، این رقم ضرب در ۴.۵ (ضریب فزاینده) شود، نقدینگی ایجاد کرده در اقتصاد به دست می‌آید.

لزوماً افزایش پایه نقدینگی موجب تورم نمی‌شود، مهم این است که نقدینگی ایجاد شده در چه محلی خرج شده است و زمانی که افزایش نقدینگی موجب تقاضا شود، در حالی که به همان نسبت تولید افزایش پیدا نکرده باشد، افزایش نقدینگی تورم‌زا است.

بعید است که در مورد نقدینگی تزریق شده در بخش مسکن این موضوع صدق کند، زیرا همزمان با افزایش نقدینگی، تولید مسکن هم افزایش پیدا کرده و در بسیاری از شهرهای کشور مشکل مسکن حل شده است.

بنابراین با توجه به اینکه تولید انجام شده به نظر نمی‌رسد این افزایش نقدینگی اثر جدی روی تورم داشته باشد.

به نظر می‌آید اشتباهی در تحلیل‌ها رخ داده؛ یعنی افزایشی که در بازار مسکن اتفاق افتاده و عامل تورم است موجب شده که سایر بازارهای مالی با افزایش قیمت مواجه شوند و این تحلیل که مسکن موجب ایجاد تورم شده از این تفکر ناشی می‌شود در حالی که این تحلیل غلط است.

پروژه‌های مسکن مهر اثر فزاینده روی قیمت مسکن نداشته و تا حدی هم تعدیل‌کننده بوده، البته عواملی که موجب افزایش قیمت مسکن شده‌اند تا حدی قوی بوده‌اند که اثر خنثی‌کننده ساخت مسکن مهر نتوانست خود را نشان دهد.

دلیل اینکه این بازار مسکن تبدیل به یک بازار مالی شده، این است که مسکن کالایی است که قطعاً مورد نیاز اقتصاد جامعه است اما ما با کمبود در آن مواجه هستیم و هر بازاری که با کسری مواجه باشد، ظرفیت آن را پیدا می‌کند که به یک بازار مالی تبدیل شود یعنی در آن بازار سفته‌بازی انجام می‌شود.

یکی از آثار مسکن مهر این است که نیاز واقعی به مسکن را کاهش می‌دهد و زمانی که این نیاز کاهش یافت به تدریج از خاصیت بازار مالی شدن آن کالا کاسته می‌شود.

اعتباراتی که به اسم تولید داده شد موجب افزایش قیمت مسکن شده است و این افزایش دیگر اثر القایی بر قیمت سایر کالاها داشته و سطح عمومی قیمت‌ها را افزایش داده است نه تسهیلاتی که به مسکن مهر داده شده است.

اگر هزینه تولید مسکن کاهش پیدا کند و تسهیلات این بخش بازپرداخت شود اثری که بر پایه پولی دارد، حذف خواهد شد.

عبدالملکی دلیل بدهکار بودن بانک مسکن به عنوان تأمین‌کننده تسهیلات مسکن به بانک مرکزی را ناشی از نرسیدن زمان بازپرداخت تسهیلات دانست و ادامه داد: پس از آغاز زمان بازپرداخت، بدهی‌های مردم به بانک مسکن برمی‌گردد و این بانک هم می‌تواند بدهی خود به بانک مرکزی را بپردازد و افزایشی که در پایه پولی از این بابت رخ داده، جبران می‌شود.

مهمترین کار این است که طرح مسکن مهر تعطیل نشود زیرا تجربه نشان می‌دهد تعطیلی موجب می‌شود که بازپرداخت تسهیلات این بخش هم با مشکل مواجه شده و به فراموشی سپرده شود.

برای کاهش هزینه تولید و کم کردن اثر تورمی مسکن باید یک خط تجاری خاص برای ساخت پروژه‌های  مسکن مهر در نظر گرفته شود، به این معنا که دولت مصالح را با قیمت ثابت و به صورت یک خط تجاری در اختیار تعاونی‌های مسکن قرار دهد تا ساخت مسکن با نوسان قیمتی مواجه نشود.

در نظام اقتصاد اسلامی ساخت مسکن برای همه اقشار جامعه یک وظیفه است و پیامبر(ص) هم این کار را انجام می‌داد، بنابراین دولت باید تسهیلات خاصی به این بخش اختصاص دهد تا این نیاز مردم برطرف شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳ میلیون واحد مسکونی در کشور کسری وجود دارد، گفت: تعداد خانوارهای کشور ۱.۱ میلیون بیش از تعداد مسکن موجود در کشور است و اگر دولت بتواند این نیاز را تأمین کند می‌تواند ظرف ۴ سال بازار مسکن را متعادل کند و اثر القایی آن بر تورم هم کنترل خواهد شد.

مسکن مهر باید با اصلاحاتی در شیوه پشتیبانی و اجرا ادامه پیدا کند زیرا برخی تعاونی‌ها برای ادامه کار با مشکل مواجه هستند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: