۷ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۸

ظرفیت تولید برق کشور به ۷۵ هزارمگاوات خواهد رسید

اولین واحد بخش بخار نیروگاه آبادان با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات شهریور ماه سالجاری رسما به شبکه برق کشور متصل شد و پیش بینی می شود تا پایان اسفند ماه سالجاری ظرفیت تولید برق ایران به ۷۵ هزار مگاوات افزایش یابد.

به گزارش عیارآنلاین ، در حال حاضر ظرفیت تولید برق ایران به مرز ۷۰ هزار مگاوات افزایش یافته است و دولت جدید هم قصد دارد به منظور حفظ موازنه تولید و مصرف به ویژه در فصول گرم سال، به طور متوسط سالانه حدود سه تا پنج هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه کند.

پیش از این چیت چیان وزیر جدید نیرو تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی را از جمله برنامه‌های خود برای افزایش ظرفیت تولید و همچنین افزایش بازده تولید برق در کشور بیان کرده بود. در سالهای گذشته با وجود اینکه ظرفیت تولید به خوبی افزایش یافت اما توجه چندانی به افزایش بازده تولید برق نشد. بطوریکه بخش بزرگی از نیروگاههای ساخته شده از نوع نیروگاه گازی بوده که بازده بسیار پائینی دارند و موجب از دست رفتن منابع و ثروت کشور می‌شوند. امید است وزیر جدید از تاسیس نیروگاه‌های گازی جدید پرهیز و به راه‌اندازی بخش بخار این نیروگاه‌ها توجه بیشتری نماید.
آمارهای رسمی حاکی از آن است که در طول یک دهه گذشته رشد تولید برق جهان سالانه ۳.۵ درصد بوده با این وجود در این مدت ایران به طور متوسط سالانه رشدی هفت درصد در افزایش ظرفیت تولید برق را تجربه کرده است.

به عبارت دیگر از ۱۰ سال گذشته تاکنون ایران ۲ برابر متوسط جهانی در ساخت و راه‌اندازی نیروگاه‌های برق رشد داشته است و در کنار کشورهای همچون اسپانیا و چین، بیشترین رشد تولید برق در جهان را به نام خود ثبت کرده است.

با احیای نهضت نیروگاه سازی در ایران، اولین واحد بخش بخار نیروگاه آبادان با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات به شبکه سراسری پیوست و پیش بینی می شود دومین واحد بخش بخار این نیروگاه تا زمستان سال جاری به بهره برداری برسد.

این نیروگاه در قالب چهار واحد گازی (ظرفیت هر واحد ۱۲۳ مگاوات) و دو واحد بخار (ظرفیت هر واحد ۱۶۰ مگاوات) در مجموع به ظرفیت ۸۱۵ مگاوات توسط متخصصان داخلی طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی شده است.

از سوی دیگر پیش بینی می شود با راه اندازی واحدهای جدید ظرفیت تولید برق ایران به بیش از ۷۵ هزارمگاوات تا پایان سال جاری افزایش یابد.
آمارهای وزارت نیرو نشان می‌دهد که از ابتدای برنامه چهارم توسعه تاکنون ۵۰ هزار میلیارد تومان در صنعت برق هزینه شده و بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان طرح‌های صنعت برق در دست اجرا است كه ۶۰ درصد این هزینه‌ها از سوی بخش خصوصی تامین شده است.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: