۶ شهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۳۷

دستور زنگنه برای تخصیص منابع به فازهای قدیمی پارس جنوبی

تمرکز سرمایه گذاری و تخصیص تجهیزات به طرح های دارای اولویت از سوی وزیر نفت از این رو که می تواند سبب سرعت بخشیدن به توسعه و بهره برداری از میادین گازی گردد اقدامی هوشمندانه محسوب می شود

به گزارش عیارآنلاین به نقل از مهر، بیژن زنگنه وزیر جدید نفت هفته گذشته در بازدید از فازهای پارس جنوبی همچون فاز ۱۲، ۱۵ و ۱۶ این میدان مشترک با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی اولویت اصلی وزارت نفت تمرکز مالی و مدیریتی بر روی توسعه معادل ۷ فاز استاندارد ۱۲، ۱۵ تا ۱۸ پارس جنوبی بوده، گفته است: از این رو تمامی منابع مالی فقط برای توسعه این فازها اختصاص می یابد
این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین در گفتگوی دیگری با اشاره به کمبود شدید گاز طبیعی برای زمستان سالجاری، یادآور شده است: با بهره برداری از طرح توسعه فاز ۱۲، ۱۵ تا ۱۸ پارس جنوبی تا سال اینده حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز این فازها افزوده خواهد شد.

با صدور دستورات جدیدی توسط وزیر نفت فعلا محدودیت‌های در تامین منابع مالی طرح توسعه فاز ۱۳، ۱۴، ۱۹، ۲۰، ۲۱، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی اعمال خواهد شد.
از این رو بخش عمده ای از منابع مالی و اعتباری مجموعه وزارت نفت در اختیار فازهای قدیمی قرار می گیرد و حتی این امکان وجود دارد که برخی از کالا و تجهیزات خریداری شده سایر فازها برای جبران کسری فازهای قدیمی هم مورد استفاده قرار بگیرد.
به عبارت دیگر وزیر نفت با صدور دستوری به تمامی معاونت و مدیریت‌ها خواستار بازگشایی درب انبار تمامی طرح‌ها و پروژه‌های صنعت نفت و گاز کشور به‌منظور تامین کالا و تجهیزات این طرح‌ها برای راه‌اندازی و آغاز تولید گاز از ۵ فاز قدیمی پارس جنوبی شده است.

وضعیت توسعه فاز های پارس جنوبی

بر اساس بررسی های صورت گرفته فاز ۱۲ که به دلیل جانمایی غلط اولیه چندین بار آغاز فرآیند توسعه آن به تاخیر افتاده بود، امروز با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد تحویل آقای زنگنه می‌شود و برداشت اولیه گاز از مخزن این فاز در پاییز امسال آغاز می‌شود. فاز ۱۲ بزرگترین فاز پارس جنوبی و معادل ۳ فاز استاندارد است.

فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی نیز با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصد به دولت یازدهم تحویل داده شده‌اند و اگرچه با مشکل تامین یک یا دو تجهیز بسیار پیچیده تحریمی مواجه هستند، اما پیش‌بینی می‌شود از سال آینده برداشت از مخزن این فازها نیز آغاز شود.

فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی نیز تا پایان خرداد ماه سال جاری ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.

پیشرفت فازهای جدید پارس جنوبی که در دولت دهم کلید خورده و به فازهای ۳۵ ماهه مشهور شدند نیز به این شرح است:

فازهای ۱۳ ، ۱۹ و ۲۲-۲۳-۲۴ یعنی معادل ۶ فاز استاندارد بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و فازهای ۱۴ و ۲۰ -۲۱ یکه معادل ۴ فاز استاندارد هستند نیز تا پایان خرداد امسال نیمه راه توسعه را رفته‌ و پیشرفت ۵۰ درصدی را ثبت کرده‌اند.

عدم اولویت بندی طرح های توسعه ای یکی از مشکلاتی است که همواره صنعت نفت کشور  با آن مواجه بوده است.عدم اولویت بندی طرح ها سبب شده تا میادین مشترکی که می بایست در اولویت سرمایه گذاری و تخصیص تجهیزات قرار داشته باشند هم رتبه با میادین غیر مشترک قرار گیرند و کشور در برداشت از این میادین با تاخیر روبه رو گردد. 

تمرکز سرمایه گذاری و تخصیص تجهیزات به طرح های دارای اولویت از سوی وزیر نفت از این رو که می تواند سبب سرعت بخشیدن به توسعه و بهره برداری از میادین گازی گردد اقدامی هوشمندانه محسوب می شود.و انتظار می رود در طرح های توسعه میادین نفتی نیز این گونه اولویت بندی صورت گرفته تا عقب ماندگی در برداشت از میادین مشترک نفتی نیز جبران گردد.انتظار می رود وزارت نفت برای فازهای باقی مانده نیز برنامه های دقیق و معین برای بهره برداری اعلام گردد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: