۶ شهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۷

برخی به بهانه معیشت مردم، دنبال ارز ارزان برای واردات گوشت هستند

مدیر عامل اتحادیه دامداران ایران می‌گوید: برخی به بهانه تأمین معیشت مردم، به دنبال تخصیص ارز ارزان برای واردات گوشت هستند، در حالی که این موضوعات تخصصی که با اشتغال و تولید در ارتباط است، باید در کارگروه ویژه‌ بررسی شود.

خبرگزاری فارس: برخی به بهانه معیشت مردم، دنبال ارز ارزان برای واردات گوشت هستند

به گزارش عیارآنلاین سعید سلطانی سروستانی در گفت‌وگو با فارس، با اعلام این خبر گفت: اگر چه رئیس‌جمهور به تأمین معیشت مردم در برنامه‌های خودش تأکید کرده است، اما برخی این مساله را بهانه قرار داده و به دنبال واردات گوشت با ارز ارزان هستند.

مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران ایران با بیان اینکه این گونه واردات تنها جیب برخی سودجویان را پر می‌کند، گفت: قرار شده است برای واردات گوشت ارز ۱۲۲۶ تومان تخصیص نیابد، اما برخی‌ افراد تلاش می‌کنند، با اختصاص این ارز به واردات گوشت دامن بزنند.

بیشترین حجم واردات گوشت که طی سالهای گذشته انجام شده است، سال ۹۰ به میزان ۱۴۳ هزار تن بوده که ۱۲.۵ درصد از کل نیاز کشور را شامل می‌شود، بنابراین ضرورتی ندارد که ارز ارزان ۱۲۲۶ برای واردات گوشت اختصاص یابد که در این صورت میزان این واردات قابل کنترل نخواهد بود و حجم زیادی گوشت وارد کشور خواهد شد.

واردات گوشت با ارز ارزان نتیجه‌ای جز فلج‌کردن تولید داخل و نیز از بین بردن اشتغال موجود این صنعت، نتیجه‌ای نخواهد داشت. خبر‌هایی است مبنی بر این که برخی طی مذاکره با رئیس‌جمهور تلاش می‌کنند، تا نظر ایشان را در مورد تخصیص ارز مرجع ۲۴۷۷ به واردات گوشت برگردانند و ارز ۱۲۲۶ برای واردات تخصیص یابد.

هر گونه تصمیم‌گیری در خصوص تخصیص ارز به محصولاتی مانند گوشت و شیرخشک از آنجایی که موضوع تخصصی است باید در کارگروه ویژه این محصولات بررسی شود، وگرنه تصمیم‌گیری‌های فردی تولید را از بین خواهد برد.

سلطانی در خصوص عدم ضرورت به واردات گوشت با ارز ۱۲۲۶ گفت: در حالی که نهاده‌ها با ارز ارزان وارد می‌شود، چه دلیلی وجود دارد که گوشت نیز با ارز ارزان وارد کشور شود.

سلطانی در پاسخ به اینکه آیا تخصیص ارز ۲۴۷۷ تومان قیمت گوشت را در بازار افزایش نمی‌دهد؟ گفت: در این راستا دولت می‌تواند با تأمین نهاده ارزان دامداران به تولید داخل کمک کند، در حال حاضر ۴۰ درصد ظرفیت‌های دامداری کشور خالی است و می‌توان با فعال‌سازی آنها تولید گوشت داخل را افزایش داد. طرح خودکفایی گوشت که سال گذشته مطرح شد بر افزایش تولید گوشت از طریق افزایش وزن لاشه تأکید دارد که می‌توان با اجرای درست این طرح نه تنها به خودکفایی رسید، بلکه صادرکننده هم شد.

میانگین وزن لاشه  دام سبک در کشورهای دیگر ۲۱ کیلوگرم است، اما این میزان در کشور ما ۱۵.۵ تا ۱۷.۵ کیلوگرم است که در صورت تأمین خوراک دام و تغذیه مناسب دام‌ها و رساندن به وزن مناسب خودکفایی گوشت رقم خواهد خورد.

مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران همچنین به ظرفیت تولید شیرخشک در کشور اشاره کرد و گفت: تولید شیر در کشور به اندازه کافی وجود دارد و در صورت حمایت‌های لازم تمام شیرخشک مورد نیاز در کشور تولید خواهد شد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: