۵ شهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۵

باید برای افزایش بهره‌وری منابع آب برنامه‌ریزی کنیم

یک کارشناس کشاورزی گفت: طی یک سال گذشته چند بار نرخ خرید تضمینی گندم تغییر کرد که این نشان می‌دهد تصمیمات مربوط به قیمت‌های خرید تضمینی آنطور که باید کارشناسی نبوده است.

آبیاریبه گزارش عیارآنلاین بهاءالدین نجفی در گفت‌وگو با  ایسنا گفت: هم‌اکنون بیشترین نوسان در بخش گندم و نحوه قیمت‌گذاری آن است. قیمت تعیین شده متناسب با افزایش تولید نبوده است.

دولت در سیاست‌های حمایتی خود از کشاورزی باید به بازاریابی محصولات کمک کند. واقعیت این است که ما در تولید پیشرفت‌هایی داشته‌ایم اما مشکل کشاورزان بیشتر در بازاریابی محصولات است. هم‌اکنون کمترین سود قیمت نهایی محصول فروخته شده به دست تولیدکننده می‌رسد. البته کشاورزان نیز باید برای بازاریابی محصولات خود، مشارکت با تعاونی‌های روستایی را در دستور کارشان قرار دهند.

دولت جدید باید به تدریج تصدی خود را از بازاریابی، انبارداری و توزیع محصولات کشاورزی خارج کند و این مسوولیت‌ها را به دست تعاونی‌های کشاورزی و روستایی با همکاری بخش خصوصی بدهد. البته این کار باید به تدریج و بدون شتابزدگی انجام شود.

این کارشناس کشاورزی، اقدام دیگر دولت تدبیر و امید را تخصیص بودجه بیشتر به بخش کشاورزی دانست و گفت: سرمایه‌گذاری باید بیشتر در ترویج تکنولوژی در تمام بخش‌های کاشت، داشت و برداشت صورت گیرد.

لازم است تا رشد متوازنی در بخش‌های اقتصادی ایجاد شود تا جوابگوی نیازهای متنوع جامعه باشد. بنابراین نمی‌توان یکی از بخش‌های صنعت یا کشاورزی را مقدم بر دیگری دانست و توسعه اقتصادی باید همراه با توسعه کشاورزی باشد.

در ایران همواره از توسعه کشاورزی صحبت شده که بیشتر در قالب شعار بوده و در عمل محقق نشده است. البته در توسعه کشاورزی محدودیت‌هایی وجود دارد که یکی از آنها آب است که لازم است برای افزایش بهره‌وری و استفاده مناسب از منابع آبی محدود خود برنامه‌ریزی کنیم. هر منطقه متناسب با شرایط اقلیمی و منابع آبی آن برنامه خاصی می‌طلبد و نمی‌توان نسخه واحدی برای تمام کشور استفاده کرد. استفاده از نظر کارشناسان می‌تواند در این خصوص بسیار کمک کند.

نجفی به آبیاری قطره‌ای که بعضا در گذشته صورت گرفته اما به دلایلی برچیده شده اشاره کرد و گفت: در گذشته در بعضی نقاط از آبیاری تحت فشار برای کشاورزی استفاده می‌شد که به دلایل اجتماعی یا عدم تناسب با اقلیم آن منطقه برچیده شد.

در بسیاری از مناطق با مساله کمبود آب و شور شدن زمین‌های کشاورزی مواجه هستیم. بنابراین اهم برنامه‌های کشاورزی باید بر استفاده صحیح از منابع آبی استوار شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: