۴ شهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۴۹

وزير صنعت: صادرات سنگ‌آهن درحالي كه وارد كننده فولاد هستيم، غير قابل توجيه است

وزير صنعت، معدن و تجارت مي گويد: اين طور نباشد كه سنگ آهن را خام صادر كنيم و براي مصارف داخلي شش تا هفت ميليون تن فولاد واردات داشته باشيم.

نعمت زادهبه گزارش عیارآنلاین، مهندس محمدرضا نعمت زاده امروز با حضور در مراسم توديع و معارفه روساي قديم و جديد سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران «ايميدرو»، گفت: براي اجراي طرح‌ها‌ي توسعه اي ايميدرو، علاوه بر تامين منابع و امكانات، استفاده از توان و مشاركت بخش خصوصي امري الزامي است.
بايد در مواد معدني ارزش افزوده زيادي ايجاد شود و علاوه بر تامين مواد اوليه مورد نياز واحدها، صادرات هم داشته باشيم.

صنايع انرژي بر مزيت برای كشور است و امیدواریم ايميدرو به عنوان يك مجموعه بزرگ وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت كه از ۱۱ سال قبل فعاليت‌هاي خود را آغاز كرده، با همفكري مديران و كاركنان و درايت اعضاي هيات عامل شاهد حركت هاي جديدي را آغاز نمايد. رييس جمهور محترم از بدو مسووليت خود به عنوان رئيس دولت يازدهم تاكيد زيادي بر رفع موانع توليد داشتند. بر اين اساس ۲ وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت و امور اقتصادي و دارايي با تشكيل كارگروهي در صدد تحقق اين وعده هستند.
وي به جلسه امروز خود با وزير امور اقتصادي و دارايي اشاره و اظهار كرد: در اين جلسه مقرر شد با تشكيل كارگروهي ظرف ۲ هفته آينده موانع توليد كشور برطرف و سياست مقطعي اتخاذ شود.
مشكل اجراي سياست اصل ۴۴ بايد در سازمان توسعه و نوسازي معادن كشور برطرف شود. مديريت جديد بايد با تدوين طرح هاي مختلف حضور بخش خصوصي را در اين سازمان پررنگ‌تر‌ كند.
ظرفيت توليد مواد معدني در كشور بايد به ۶ تا ۷ ميليون تن افزايش يابد. در حال حاضر براي تامين مواد معدني از جمله فولاد با مشكالات متعددي روبرو هستيم كه بايد اقدامات موثري در اين رابطه صورت بگيرد.

بايد كشور با در نظر گرفتن پتانسيل هاي موجود در حوزه مواد معدني به ويژه فولاد خودكفا باشد. اين طور نباشد كه سنگ آهن را خام صادر كنيم و براي مصارف داخلي شش تا هفت ميليون تن فولاد واردات داشته باشيم. در همين راستا ۷ طرح فولادي تدوين شده است كه با واگذاري يكي از اين طرح ها به بخش خصوصي، در مابقي طرح ها بايد تلاش ويژه اي را براي خودكفايي مواد معدني انجام دهيم.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: